Asuntolaina ja omistus

Olemme eroamassa. Ostimme muutama vuosi asunnon ja otimme lainan puoliksi. Pankissa käyttiin juttelemassa laina-asioista ja pankissa ovat myönteisiä sille, että ex-mieheni ottaa minunkin lainat itselleen. Vielä täytyisi siirtää rivitalo-asunnon osakkeet hänen nimiinsä. Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon siirrossa? Pankissa eivät neuvoneet oikeastaan yhtään mitään.
72108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miehesi lunastaa OMAISUUDEN OSITUKSESSA sinun osuutesi talosta
a) ottamalla vastattavakseen lainaosuutesi ja
b) maksamalla lisäksi lunastusta rahassa tai tavarassa.

Jos tämä lunastus tapahtuu pesän varoilla (= niillä varoilla, jotka avioeropesäänne kuuluivat ositusperusteen syntyhetkellä), esimerkiksi pörssiosakkeilla tai pankkitilin varoilla, lunastussummasta ei peritä varainsiirto- tai luovutusvoittoveroa. Mutta siltä osin kuin lunastukseen käytetään pesän ulkopuolisia varoja, kuten uutta pankkilainaa, lunastussummaan kohdistuvat mainitut verot.

Varainsiirtoveron (asunto-osakkeesta 1,6 %, kiinteistöstä 4 %) maksaa lunastaja (mies), luovutusvoittoveron (28 %) luovuttaja (vaimo). Luovutusvoittoveroa ei tapauksessanne mene, kun kysymyksessä on oma asunto, jossa on asuttu yhtäjaksoisesti vähintään kaksi vuotta.

Omaisuuden ositus voidaan toimittaa, kun avioeroasia on tullut vireille eli kun avioerohakemus on jätetty käräjäoikeuteen. (Lopullista eroa siis ei tarvitse odottaa.)

Katsopa tuonnekin:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000299&posting=22000000037605774

Äänestä
  • tapauksessani omistan talon ja maksan tasinkoa exälle siitä puolet,mutta talon velka on molempain nimissä,joudunko maksaa varainsiirtoveroa,kun joudun ottaan uuden lainan omiin nimiini,että saan exän ulos,vaikka jo omistan talon?Joudun ottaan pesän ulkopuolelta varoja.

    Äänestä

  • minun.. kirjoitti:

    tapauksessani omistan talon ja maksan tasinkoa exälle siitä puolet,mutta talon velka on molempain nimissä,joudunko maksaa varainsiirtoveroa,kun joudun ottaan uuden lainan omiin nimiini,että saan exän ulos,vaikka jo omistan talon?Joudun ottaan pesän ulkopuolelta varoja.

    Tasinkoa maksat vain puolet talon velattomasta arvosta, et siis koko arvosta.

    Varainsiirtoveroa maksat siltä osalta, mitä pesään tuodaan ulkopuolista varallisuutta, eli käytännössä lisälainaa tuohon tasingon maksamiseen.

    Äänestä

  • Avioliitto alkoi alkuvuodesta 2005 ja muutin pois viime vuoden lopulls. Kohta haen II-vaihetta. Yritämme erota sovulla, muuta yhteistä omaisuutta ei ole kuin tuo asunto-asia. Eksän mukaan liitto kestänyt niin vähän aikaa ettei (mun) kannata lähteä mitään haluamaan, ts. ettei tuo fifty-fifty omaisuudesta päde, ei ole avioehtoa. Eipä sillä niin väliäkään, kunhan eroon pääsee...

    Mutta siis, varsinaista ositusta ei ole kai tarpeen tehdä, en oikein tiedä. Itse asuin vajaat 2v asunnossa (kun pitää lähteä niin pitää lähteä, ei tule katsottua kalenteria..)

    Tolla alkuperäisellä kysymyksellä tarkoitin sitä, että mitä pitää ilmoittaa ja kenellekin. Asunto-osakekirjat pitäisi ainakin siirtää eksälle, siihenkin on olemassa joku lomake? Entä ilmoitus verottajalle?

    Äänestä

  • Opus_ kirjoitti:

    Avioliitto alkoi alkuvuodesta 2005 ja muutin pois viime vuoden lopulls. Kohta haen II-vaihetta. Yritämme erota sovulla, muuta yhteistä omaisuutta ei ole kuin tuo asunto-asia. Eksän mukaan liitto kestänyt niin vähän aikaa ettei (mun) kannata lähteä mitään haluamaan, ts. ettei tuo fifty-fifty omaisuudesta päde, ei ole avioehtoa. Eipä sillä niin väliäkään, kunhan eroon pääsee...

    Mutta siis, varsinaista ositusta ei ole kai tarpeen tehdä, en oikein tiedä. Itse asuin vajaat 2v asunnossa (kun pitää lähteä niin pitää lähteä, ei tule katsottua kalenteria..)

    Tolla alkuperäisellä kysymyksellä tarkoitin sitä, että mitä pitää ilmoittaa ja kenellekin. Asunto-osakekirjat pitäisi ainakin siirtää eksälle, siihenkin on olemassa joku lomake? Entä ilmoitus verottajalle?

    >>Asunto-osakekirjat pitäisi ainakin siirtää eksälle, siihenkin on olemassa joku lomake?>Mutta siis, varsinaista ositusta ei ole kai tarpeen tehdä, en oikein tiedä.>Itse asuin vajaat 2v asunnossa>Eksän mukaan liitto kestänyt niin vähän aikaa ettei (mun) kannata lähteä mitään haluamaan, ts. ettei tuo fifty-fifty omaisuudesta päde, ei ole avioehtoa.

    Äänestä

Arvoisat amatöörilakimies ja nix-nax. Minulle ollaan määräämässä elatusmaksua. OM:n ohjeessa puolisojen asumiskulut jaetaan puoliksi riippumatta siitä kumpi ne maksaa. Minulla on nykyisen puolisoni kanssa 40/60 suhteessa kiinteistön omistus. Maksan kuukaudessa asuntolainan lyhennystä x euroa, puoliso on velaton. Mikä on käsityksenne, onko koko x euroa elatuskykyä alentava, vai vain puolet siitä. Entäpä, jos tilanne olisikin toisin päin, minä olisin velaton, kelpaisiko puolet puolison velasta asumiskulukseni ?

Äänestä

Hoidan erään henkilön asioita, ja hänen omistuksessaan (kai) on noin 40 vuotta ollut asuntoyksiön osakkeet, mutta siirtomerkintä puuttuu hänen hallussaan olevasta osakekirjasta. Miten toimia tuon merkinnän saamiseksi ja asian saattamiseksi kuntoon?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opus_ kirjoitti:

Olemme eroamassa. Ostimme muutama vuosi asunnon ja otimme lainan puoliksi. Pankissa käyttiin juttelemassa laina-asioista ja pankissa ovat myönteisiä sille, että ex-mieheni ottaa minunkin lainat itselleen. Vielä täytyisi siirtää rivitalo-asunnon osakkeet hänen nimiinsä. Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon siirrossa? Pankissa eivät neuvoneet oikeastaan yhtään mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu