Kumpi, Eberi vai Webasto?

asennettuna

Bensavehkeeseen haluaisin jommankumman mutta hinnoista asennettuna ja muustakaan ei ole tietoa? Kommentteja!

9

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta se tdi-siitti-

      idiootti tulee tänne vinkuun että mitä tommosella tekee bensa-autossa. Se ku luulee että noi on keksitty nyt vasta ku uudet tod pienellä kulkevat diisselit on tullu.

      Ja se käy sen miehisyydelle jos jollain muullakin on tollanen "luksus"varuste. Se ku on semmonen että niitten parkkipaikalla vaan sillä saa olla.

      No sitte: Koneet maksa äkkiä tontun ja asennuksen hinta riippuu autostasi. Mutta sanompa ja väitämpä että pääsääntöisesti noitten hinnat asettuu 1500 - 2000 e väliin.

    • tämä aihe

      liittyy vavigointiin?

      • periaatteella

        Olet tässä: Suomi24 > Keskustelu > Autot ja liikenne > Varusteet ja huolto > Navigaattorit ja lisävarusteet

        Tällä periaatteella.
        Ei tämä saitti sisällä pelkästään navigointiin liittyviä kysymyksiä eikä navigaattoreiden "lisälaitteisiin", myös auton lisävarusteet kuuluvat tänne!!!


      • ex-Mosse

        Kyllä lukutaito on nykyisin ehtyvä luonnonvara - "Keskusteluja navigaatiolaitteista kännykkätelineisiin ja peruutuskameroista ilmastointilaitteisiin." sanotaan jo tämän palstan kuvauksessa :)


      • Autoasentaja.
        ex-Mosse kirjoitti:

        Kyllä lukutaito on nykyisin ehtyvä luonnonvara - "Keskusteluja navigaatiolaitteista kännykkätelineisiin ja peruutuskameroista ilmastointilaitteisiin." sanotaan jo tämän palstan kuvauksessa :)

        Mun mielestä noi navigaattorit voisivat mennä jonnekin omalle palstalleen. Aika hassua kun ne ovat mukana Ilmastointi-palstalla.


    • ex-Mosse

      Ei nykyisin ole merkitystä kumman merkin valitset. Molempiin saa vastaavat kaukosäätimet, kellotoiminnot yms. Eberiin on perinteisesti saanut varaosia pienempinä kokonaisuuksina, mutta usein työ taas näissä osien vaihdossa maksaa saman mitä Webastossa suuremman kokonaisuuden vaihtaminen. Käytännössä siis ei ole suurta merkitystä kumman ostat - katso kumpi on mielestäsi paremmin huollettu omalla paikkakunnallasi ja/tai kumman saat halvemmalla. Hinnat vaihtelevat paljon paikkakunnittain, joten kysele oman paikkakuntasi asentajilta heidän hintoja.

    • Webasto: 1040e kellolla
      Asennus: 480e

      Eberspacher: 720e kellolla
      Asennus: 450e
      Lisäksi saatat tarvita lisäreleitä ilmasoinnin ohjaukseen hinta riippuen releestä: 20-300€

      Omaan bensakoneeseeni laitettiin Webasto (koska sain sen xx% alennuksella ilman pelkoa lisäkustannuksista ks. Eberi rele).

      • Bensa-Jeepppi

        Webasto maksoi 1800e kunnollisella kaukosäätimellä automaatti-ilmastointiin.


    • STS-99

      Sevilleen oli se isompi 5Kw bensa-eberi asennettuna n. 2200 EUR pari vuotta sitten, paikkana Tuusulan Finnklima.

      Isohko siivu hinnasta tuli lisäkilkkeistä ja lisätöistä. 2-suuntainen radiokaukosäädin kustansi muistaakseni viitisen sataa ja joitain irtosatasia hintaan toi lisää sisäilmapuhaltimen toiminnan virittely automaatti-ilmastointiin.

      Todella hyvä vehje bensa-eberi on ollut - toiminnasta arvosanaksi täysi kymppi. Mitään vikoja tai huoltoa vaativaa ei kahden vuoden aikana ole laitteessa ollut (kop kop).

      Ainoa ongelma käyttöönotossa oli virran riittävyys. Uuden akun jouduin laittamaan heti ensi kärkeen sillä lämmitys imaisee hetkessä vanhan väsyneen starttauskelvottomaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4731
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3463
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1528
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1453
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1266
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1172
    8. 164
      1060
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1058
    10. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      18
      1015
    Aihe