Pelituomari Aine voisi varmaan lähettää lehdistötiedotteen tunnoistaan nyt, kun mestaruutta juhlii oikeasti parempi joukkue. Näin ei olisi käynyt, jollei käsittämättömän huonosti tehtävänsä hoitaneen, epävarman Aineen toikkarointeja olisi korjailtu jälkikäteen.
Mutta ensi vuonna varmaan taas kyynärpäät ojossa, omaa järjestöasemaa käyttäen finaaleita viheltämään?
Lajin parhaaksi olisi, jos syöttötuomari Lähteenmäelle etsittäisiin ensi kesäksi kunnollinen tuomaripari.
Antti Aine hävisi mestaruuden
11
2959
Vastaukset
- Luuviitonen
Jos kesän pelejä kokonaisuutena katsoo, niin parista Aine-Lähteenmäki se jälkimmäinen on pelejä enemmän tunaroinut. Lähteenmäki on hyvä harjanvarressa, mutta voisi ensi kesänä keskittyä vaan hitsarin hommiin!
- A. I. van Kurillaan
Ero on siinä, että Lähteenmäki ei tee virheitä kotipesäkilvoissa eikä torveile kurinpidossa, jossa Aine epäonnistui totaalisesti (mistä lienee palkkiona varma paikka ensi kauden loppuotteluihin).
- einari hyytiäinen
Aineen tuomarointi oli kyllä ennätyksellinen pohjanoteeraus. Ilman sitä ei olisi tarvinnut käydä näitä ikäviä pelin ulkopuolisia keskusteluja eikä ryhtyä minkäännäköisiin kurinpidollisiin toimenpiteisiin. Aineelta tilanne riistäytyi täysin käsistä. Ei ottanut tilannetta haltuun ajoissa. Ja se korttien vilauttelu oli sitten myös täysin käsittämätöntä, farssin huipentuma. Ainoa, joka olisi ansainnut punaisen oli Aine itse. Muut asiat olisivat selvinneet ottamalla silloin tilanne puhumalla haltuun ja ryhtymällä puolueettomaksi. Aineelle kolmen vuoden lähestymiskielto pesäpallokentille! Rajaksi vaikkapa kolme kilometriä. Aine suureksi osaksi pilasi koko tämän vuoden loppuhuipentuman.
- tuumin
No nyt kun on savu hälvennyt niin voi todeta ettei mennyt aivan niinkuin piti.
Ji Heikkisen 2 peliä "jatkuvasta epäurheilijamaisuudesta" ei perustunut sääntöihin eikä olemassaoleviin ennakkotapauksiin. 1 peli oli selviö varoitustilin täyttymisen kannalta.
Ja Heikkisen sormiharjoitukset olisivat ennakkotapaustenkin valossa olleet 2 peliä.
Mäkelän 2 peliä suorasta punaisesta jos vettä roiskui A.Ainetta KOHTI oli myös OK.
Siis virheeksi jäi että ehkäpä väärä Heikkinen huilasi sunnuntain. Jymyn ulkopeli olisi parantunut mutta sisäpelistä kuollut loppukin happi...
Vasta nyt on tuomareilla, pelaajilla ja PPL:llä käsitys siitä mitä kaikkea voi tapahtua, mihin se voi johtaa ja miten siihen pitää puuttua. Voiko tällaista kuvitella mielessään kukaan etukäteen ja luoda mieleensä selvät sapluunat joilla toimii TILANTEESSA, ei viikon jälkeen täällä kesk.palstalla.
Ratkaisu oli Pattijoen parempi materiaali. Kippola pystyttiin hakemaan jokeriksi, olisi pystynyt pelaamaan polttajaa jos Haapakosken jalka ei kestänyt. Ylitalo voitiin jättää pois koska Kallio/Kosonen/Kemilä akselin juoksuvoiman varaan voitiin laskea. Kuosmas-Mikolla ei ollut pakassa enää kortteja!
- Voitti
Jos huonolla "kasetilla" varustettu Mäkelä olisi pelannut niin PattU olisi hävinnyt.
- xyzx
Ymmärrykseni voi olla heikko, mutta ei niin hekko kuin viestin kirjoittajalla!
- oliko Pertti Mäkelän
punainen kortti erotuomarin koskemattomuuden rikkomista. Mäkelähän varmaan yritti vain Jimi Heikkisen päälle ruiskuttaa vettä, mutta vahingossa sitä lensi myös tuomarin päälle. Tuolla logiikalla, jos pelaaja vahingossa horjahtaa ja kaatuu tuomarin päälle, se on tuomarin koskemattomuuden rikkomista. Itse ymmärrän tämän sääntöpykälän niin, että pelaaja tahallaan käy käsiksi tuomariin. Joten voimme päätellä, että Pertti Mäkelän punainen kortti oli väärin tuomittu ja keltainenkin olisi ollut tuosta kova rangaistus, mutta oikea tuomio, Mäkelähän ei aloittanut hässäkkää. Lajin parhaaksi tosiaan, jos Aine ei enää tuomitsisi, kun ei siihen näköjään kunnolla pysty.
- Monchai Tajan
Muutama vuosi sitten Kiteellä Superin pelissä kakkoselle palanut pelaaja käveli vahingossa kakostuomaria päin kun tämä katseli mualle ja peruutti suoraan kakkoselta pois kävelevän pelurin eteen. Ja voitte arvata mikä oli tuomio...?
- Epäilen
Kuka sen sitten aloitti? Pattun itkupilli tuomari ja pelaajat.Jos ei ole kanttia hävitä pelillisesti, niin ei kannattais ruikuttamalla säälimestaruutta ottaa.Varmaan omatunto kolkuttaa, mitä tuli tahtyä?
- o-p.
Se on jännä juttu tämä Sotkamo-homma. Jos joukkue häviää, niin vikaa etsitään ensimmäisenä muualta. Tuomarista, "Pattijoen itkupilleistä", liian kovasta kentästä jne. Eikö peiliin voisi katsoa? Joukkue oli tänä vuonna toiseksi paras ja sillä selvä.
- pelimies oikea
Millos julkistetaan tiato notta Aune hyllytethän
ens vuadeksi pääsarjatason tuomaroinneista, sitähä ei muuton saara
poistettua ulos lei of peleistä, missä eivät riitä kyvyt tasapualisee tuamarointii,
jos pelissä o mukana Sotkamo Jymy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591204Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11870Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75805Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83643- 53634
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33547Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501