Mertaranta

luo tunnelmaa

Mieletön tuo Antero Mertarannan selostus TV2:ssa.
Kiitos Yle
t. Pesis perhe Espoosta

7

1579

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa mieltä

      Hyvä, että saatiin edes finaaleihin äänenkäytön ammattilainen, joka osaa huudonkin sivistyneesti.

    • Mauno Ladonlukko

      Kyllä vain, Mertaranta oli kerrassaan loistava! Käyttäkääpä nyt Superpesiksen hallituksen puheenjohtaja, Tikkanen ja muut valtavasti energiaa, jotta saisitte YLE:n ja Mertarannan mukaan televisioimaan/selostamaan 10 runkosarjapeliä, 1-3 välierää ja kaikki finaalit. Urheilukanava piipittäköön loput. Mertarannan otteessa oli niin vahvaa tietoa ja rohkeutta arvistella aiheesta SOTKAMON tähtipelaajia, että harvoin - jos koskaan - olen moista kuullut!

    • einari johnson

      Mertaranta on huippu! Onneksi hänet on saatu näitä pesisotteluja selostamaan. Ainoa mikä häiritsee on se, että hänelläkin, niin kuin kaikilla muillakin selostajilla, on taipumuksena ratkaista pelejä etukäteen. Eilenkin, lauantaina Pattijoella, oli selvä tapaus jo toisen jakson toisen vuoroparin jälkeen, vaikka Jymy myöhemmin osoitti, että minkäännäköistä selvyyttä lopputulemasta ei ollut. Mutta joka tapauksessa huippuselostaja ja toivokaamme. että hän pysyy edellen pesäpallon parissa.

    • aikoinaan!

      Kyllä Mertaranta oli todella hyvä kaikissa finaalilähetyksissä. Selvästi kuulee, että hän on itsekin pelannut, muistaakseni ykkössarjaa Järvenpäässä. Hän osaa erottaa olennaisen epäolennaisesta niin pesiksessä kuin muissakin lajeissa. Onneksi Mikko Hannula ei ole päässyt eetteriin enää aikoihin pesiksessä.

      • Hyvä Mertsi!!

        Jep. Puolikuiskaajaa eli lauseiden loppua kuiskaavaa ja nielevää Hannulaa ei ole ikävä. Pilaa supatuksillaan niin lentopallon kuin muutkin lajit elikkä niiden kommentoinnin. Eikä näihin peleihin olisi tarvittu Hannulan tapaista "objektiivisuutta" ja Kainuun miehet -hehkuntaa.
        Kiitos Yle, että laittoi Mertsin kehiin.


    • satakunnasta

      Olen pitänyt Mertarantaa hyvänä, oikeastaan huippuselostajana myös pesäpallossa, jonka hän kyllä hallitsee, mutta vanhuus näyttää tulevan hänellekin.
      Läpi koko selostuksen vain "jymyä" seurattiin ja nämä "jymy selvisi tästä" (kun pattijoelle tuli kolmas palo)ym lopuksi hän vielä ehdotti, että jossiteltavaa jäi? - Pelistä ei jäänyt mitään jossiteltavaa, Pattijoki oli selvästi parempi.

      Kyllä Urheilukanavalla oli ammattimainen selostus katsoin myös sieltä toiseen kertaan ja vertasin selostuksia, ei jäänyt silläkään sektorilla jossiteltavaa, Urheilukanavalla oli hyvä, tasapuolinen ja ammattimainen selostaja, kuka hän oli siitä aion ottaa selvää.

    • veksi_kakkonen

      Mertaranta on ihan hyvä selostaja, mutta pesisfinaalien selostuksissa minua rupesi pari asiaa tökkimään aika pahasti.
      Ensinnäkin aina Jarkko Kokon lyöntivuorolla hän jaksoi kerrata Kokon pesisuran ja mestaruuksien määrän.
      Toinen oli ne puujalkavitsit "entisen likan sanomisista", ei ne jatkuvasti toistettuna enää jaksaneet oikein huvittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      71
      10821
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      135
      10232
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      24
      7978
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6424
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      41
      5319
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      71
      4951
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      135
      4249
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      18
      4143
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      20
      3850
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3534
    Aihe