parisuhdetta hakiessaan odottaa mieheltä sitä, että tällä on vakituinen työpaikka ja pystyy itse elättämään itsensä? Tuntuu siltä, että tämä on nykyajan miehille joillekin jo liika vaatimus.
Onko väärin
jos nainen
24910
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
se antaa kunnon miehille lisä tsäänssiä ja pudottaa juopporetkut kelkasta
Jokainen vaatii mitä vaatii, mutta jos nainen nai rahaa niin sehän antaa nimenomaan huoruuden tekijöille paremmat mahdollisuudet ja syrjäyttää kunnon miehet.
haluan vain varmistaa etten joudu itse elättäjäksi ja että jossain vaiheessa on mahdollisuus perustaa perhe.
Ei niiltä joilta tuo on liikaa vadittu.
Mutta eikö tasa-arvon nimissä joidenkin naisten pitäisi elättää mies?
rauhassa elättää, mutta itse en koskaan.
Mutta jokainen voi vaatia ihan vapaasti mitä haluaa...
Mitä enemmän vaatimuksia, sitä pienempi todennäköisyys löytää ketään.
Mikä tahansa vaatimus on joillekuille liikaa. So?
Vakituisia työpaikkoja ei olekkaan, on vaan joko määräaikaisia työsopimuksia, tai toistaiseksi voimassa olevia työsopimuksia.
Vaatimus itsensä elättämisestä on kohtuullinen, se nimittäin karsii rikkaat vanhempiensa siivellä siipeilijät ja perinnönkärkkyilijät. Et sä kuitenkaan ihan tainnut tota tarkottaa?
itsensä elättämistä tarkoitin ja sitä, että on ainakin halu vakaaseen talouteen.
Ehkä se joillekin onkin liikaa, samalla tavalla kuin joillekin naisillekin.
nykyään on tosi vaikeeta saada vakituista hyvin palkattua työtä jolla tulis toimeen niin hyvin että pystyis elättämään itsensä ja kun kaikki on nykyään vuokratyöfirmoja...
Onhan sitä aloja, joilla vuokratyövoiman käyttö on todella yleistä ja sitä jopa väärinkäytetään, mutta mun kokemuksen mukaan vuokratyötoimistojen kautta työllistyneet on hyvin saaneet vakkaripaikkoja.
Vaikkei se vakkaripaikkakaan mitään takaa, kuka tahansa voi joutua irtisanotuks näinä päivinä lyhyelläkin varoitusajalla.
minkä verran sinä tarvitsisit kuukausiansioita tullaksesi hyvin toimeen? Kerro minulle myös minkä verran tarvitsisit kuukausiansioita minimissään tullaksesi toimeen pelkillä palkkatuloilla?
ei se väärin tietenkään ole, mutta vakituisen työn puuttuminen ei vielä ihmisestä kerro mitään. Kaikilla aloilla ei ole juurikaan vakituisia työpaikkoja. Lisäksi työtön voi olla pelkän huonon tuurinkin takia, nykypäivänä.
kai väärin ole, mutta kannattaa kiinnittää enemmän huomiota miehen pyrkimyksiin kuin siihen mikä hänen tilanteensa on.
että edes tapailu, saati sitten seurustelu, puhumattakaan yhteenmuuttamisesta ei ole perseaukisten hommaa. Jotta kyllä sitä ny sen varran pitää kattoa, että toisella on varaa ensin edes tapailuun, sitte sil pitää olla varaa seukata jne. Et, eiks ne siin sit karsiudu, joille ei oo varaa?
ei ole vakituista työpaikkaa tarkoita että olisi persaukinen. Ja mä tunnen monia vakituisen työpaikan omaavia, jotka on aina persaukisia.
seukkaaminen ei tosiaankaan ole tyhjätasku roskaväen puuhia
'työtöntä', joilla rahaa vaikka muille jakaa.
Mut kuitenkin, mun kommentin pointti oli vähä muualla kuin vaktuisessa työpaikassa...
ei ne tulot, vaan ne menot!
väärin ole. Sinultakin sitten saa vaatia samaa, eikö?
Ei miun miehellä ollut vakituista työtä kun alettiin seurustella mutta työhalut oli kuitenkin ja nyt hällä on vakituinen työ (tai mikä toistaiseksi voimassa oleva nyt onkin). Miulla ei ole vieläkään... Mutta jos/kun toisen ammatin vielä hankin niin ehkä sitten paremmat mahdollisuudet. Haluishan sitä joskus muutakin olla kuin ikuinen sijainen...
vetää siihen kenen kanssa suhteeseen haluaa. Joku haluaa jumalattoman komeen ja toinen rikkaan miehen. Sun kriteeri on vaan pärjätä omillaan. Ei se mun mielestä nyt niin kamalan kova vaatimus ole.
En mäkää huoli juoppoa tai narkkia. Väkivaltasesta puhumattakaan. Jos ei niillä kriteereillä miestä löydy ni sitten ollaan yksikseen.
Yrittäjällä töitä riittää niin kauan kuin yritys kannattaa. Suhteemme aikana miehen yksi työpaikka meni konkurssiin, mies on perustanut kaksi firmaa ja saanut toisen niistä kasvamaan. Taloudellista epävarmuutta täytyy vaan jaksaa.
mutta voi olla liikaa vaadittu. Pätkätyöt on yleistynyt aika monella alalla ja vakipaikkaa vaikea saada. Jos kuitenkin hoitaa asiansa ja on valmis ottamaan huonompaakin keikkaa vastaan silloin kun ei muuta löydy niin sen pitäis riittää jos toisesta välittää. Kyllä laiskan luuserin erottaa siitä joka oikeesti yrittää.