Epätoivoiset miehet

Olen lukenut täällä suomi24:ssä sinkut palstan lisäksi muitakin ihmissuhdepalstoja.. ja mitä paljastuu :(

useita naisia haukkuvia miehiä. Useita fiksuja naisia, hyviä ajatuksia, vastaavat toisten viesteihin ja näkevät asiaa hieman laajemmin, ymmärtävät muiden ongelmia.. Ja mitä useat (huom.useat, eivät kaikki!) miehet(??) tekevät??

Haukkuvat naisia. Läskeiksi, vanhoiksi, panopatjoiksi.. jne. lista on loputon, mutta ylitse kaiken sen takaa huokuu VIHA, KATKERUUS, MUSTAVALKOISUUS, OMAAN NAPAAN TUIJOTTAMINEN. Mistä herranjumala näitä tällaisia miehiä tulee?? Onko ne niitä tavallisia Penapenttejä, jotka istuvat minua vastapäätä bussissa? Niiden viestien perusteella elämää katsotaan hyvin kapea-alaisesti, mustavalkoisesti, joten henkinen puoli on täysin kehittymätön. Kuka tästä itsensä tunnistaa, tunnistakoon. Teille muille, ei hätää. Naiset on joskus hirveitä ja kamalia, mutta ainakin tiedätte, että elämässä on paljon muutakin ja elämä voi olla monipuolista ja rikasta.

Hauskaa päivänjatkoa kaikille tasapuolisesti.
522712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

Jos ei vietä sosiaalista elämää, eikä muuta tee kuin nyhjöttää netissä kaiket päivät, niin kyllä siinä persoonallisuus ja sosiaaliset taidot taantuvat tai jäävät täysin kehittymättä. Tällaisia ovat nykyajan passivoituneet yksinäiset kotonanyhjöttävät mesettäjät ja muut nettiaddiktit.

Menevämmät ja sosiaalisemmat sinkkumiehet eivät näillä palstoilla ehdi juurikaan roikkua (paitsi jotkut harvat ehkä työaikanaan), mutta muuten on niin paljon vientiä ja parempaa tekemistä ettei nettipalstoilla mitenkään ehdi roikkua.

Äänestä

>> useita naisia haukkuvia miehiä. Useita fiksuja naisia, hyviä ajatuksia, vastaavat toisten viesteihin ja näkevät asiaa hieman laajemmin, ymmärtävät muiden ongelmia.. Ja mitä useat (huom.useat, eivät kaikki!) miehet(??) tekevät??

Miksi miehellä ei saisi olla oikeutta kokea epätoivoa? Miksi naisen pitäisi asettua sen epätoivon, ja tilanteen yläpuolelle, ja sieltä korkeuksistaan käsin "ymmärtää muiden ongelmia".

Mitä jos tuo epätoivo ei olekaan harhaa, vaan se on reaalisen todellisuuden seurausta, ja miehen on järjissään pysyäkseen käytävä se epätoivo läpi, löydettävä syyt ja ratkaisut?

Jos naisilla ei vastaavia havaintoja, ja vastaavaa kamppailua ole, ei se tee heistä "laajemmin näkeviä ja ymmärtäviä". Ehkä heillä ei vain ole ollut herkkyyttä nähdä asiaa. Ehkä he torjuvat asioita.

Äänestä

Ohhoh, kierin juuri vartin lattialla nauraen hillittömästi ollen sitä ennen puolituntia äimistyksestä lamaantunut; nainen kysyi että mistä miesten katkeruus kumpuaa, mikä on se alkulähdet; oijoi, mieti sitä. Se on lähempänä kuin luuletkaan.

Äänestä

Katkeruus nimettömänä netissä johtuu varmaan siitä, että oikeassa elämässä miehet eivät voi kertoa rehellisesti oikeista tuntemuksistaan, mutta netissä voivat.

Äänestä

Näitä tällaisia miehiä löytyy vain suomikaksnelosesta, ehkä myös soneran elleistä. Muilla palstoilla samanlaisten tekstien tuottajia ei ole.

Joku 20 luuserin jengi, joka trollaa palstoja.

Äänestä
  • Sinulla sitä vasta aina tärkeää asiaa onkin.

    Äänestä

  • kylmäkalle kirjoitti:

    Sinulla sitä vasta aina tärkeää asiaa onkin.

    Taistelen internetin trollituulimyllyjä vastaan. Kuten sinua. Asiani on huomattavasti painavampaa kun misogyninen sonta ja 1400-luvulta peräisin olevat moraalikäsitykset.

    Äänestä

  • KylmäNainen kirjoitti:

    Taistelen internetin trollituulimyllyjä vastaan. Kuten sinua. Asiani on huomattavasti painavampaa kun misogyninen sonta ja 1400-luvulta peräisin olevat moraalikäsitykset.

    sama kuin kaikilla muillakin, huomiohakuisuus ja itsestään numeron tekeminen.

    Sun taktiikkasi on vain olla äärimmäisen "rationaalinen" ja erittäin piikikkään sarkastinen. Kieltämättä kieli sinulla on välillä hallussa niin että saa hymyn huulille, mutta sinun panoksesi on huomiohakuisen vittuilijan panos keskusteluun.

    Yleensä ne jotka lähinnä piikittelevät ja käyttävät paljon ilkeää sarkasmia ovat jollain tapaa itse myös huomion tarpeessa. Ainakin live-elämässä. Tiedä sitten miten täällä netissä.

    Äänestä

  • agendasi on kirjoitti:

    sama kuin kaikilla muillakin, huomiohakuisuus ja itsestään numeron tekeminen.

    Sun taktiikkasi on vain olla äärimmäisen "rationaalinen" ja erittäin piikikkään sarkastinen. Kieltämättä kieli sinulla on välillä hallussa niin että saa hymyn huulille, mutta sinun panoksesi on huomiohakuisen vittuilijan panos keskusteluun.

    Yleensä ne jotka lähinnä piikittelevät ja käyttävät paljon ilkeää sarkasmia ovat jollain tapaa itse myös huomion tarpeessa. Ainakin live-elämässä. Tiedä sitten miten täällä netissä.

    Minun elämäni tarkoitus on, että suomi24-palstalla, missä esiinnyn ilman tunnistetietoja nimimerkin takaa, saan mainetta. Ehkä minusta tulee legenda.

    Äänestä

  • molempia. Miksi? Koska bisnes,bisnes.. Juttuja haetaan palstoilta esim. mainoksiin, lehtiin, ohjelmiin jne. Helposti saatavaa materiaalia ;)

    Äänestä

monipuolista ja rikasta ja se henkinen puoli kehittyy tiettyyn suuntaan vuorovaikutuksesta ympäristön kanssa ihan jokaisella.

Mutta me ATM ruikuttajat olemme pahoja ja ilkeitä ihmisiä ja vihasimme naisia jo pikkupoikina.

Äänestä

tuollaiseen ole syyllistynyt, mutta voisin lisätä tuohon että kyllä niitä haukkuvia naisiakin netistä toisinaan löytää. Meitä on joka junaan tässä bittiviidakon ihmeellisessä maailmassa ja valitettavasti ne huonot puolet sitten joillakin korostuvat vielä täällä.

Valitettavasti ne taitaa olla niitä PenaPenttejä. Itse olen huomannut live-elämässä että jyrkimmin ja tuomitsevimmin asioihin suhtautuvat ihmiset joiden elämä on ollut aina suhteellisen helppoa, sitten jos joku juttu ei ole ihan kohdallaan niin siitä sitten itketään ja syypäitä ovat kaikki muut, ei koskaan itse.

Äänestä

Vaatii aika paljon kokemusta ja näkökulma, jotta voi nähdä vihan ja katkeruuden taakse.

Jokaisella on perustarpeensa ja tapansa reagoida menetyksiin, traumoihin ja paineisiin. Tämä palsta ei ole ikävä kyllä täynnä trolleja, vaan ajoittain surullinen esimerkki edellämainittujen tekijöiden seurauksista, negatiivisten attribuutioharhojen vaikutuksista ja keinottomuudesta.

Osa miehistä kohdistaa aggressionsa ulospäin samalla, kun moni nainen suuntaa sen itseensä. Tämän vuoksi netti on täynnä sekä naisten, että miesten harjoittamaa henkistä väkivaltaa naisruumista kohtaan. Ennen naisia hallittiin moraalisäännöillä, nykyään nainen, hänen seksuaalisuutensa ja voimansa pidetään aisoissa ruumiillisella kurilla.

Äänestä
  • "Ennen naisia hallittiin moraalisäännöillä, nykyään nainen, hänen seksuaalisuutensa ja voimansa pidetään aisoissa ruumiillisella kurilla."

    Käsittääkseni naiset ovat kokolailla vapaita tekemään ihan mitä itse haluavat.

    Äänestä

  • Puolivelmu kirjoitti:

    "Ennen naisia hallittiin moraalisäännöillä, nykyään nainen, hänen seksuaalisuutensa ja voimansa pidetään aisoissa ruumiillisella kurilla."

    Käsittääkseni naiset ovat kokolailla vapaita tekemään ihan mitä itse haluavat.

    Rakkautta ja hyväksyntää meistä jokainen täällä kaipaa ja näitä tavoitteleva ihminen ei ole koskaan vapaa tekemään ihan mitä itse haluaa.

    En voi ravitsella itsestäni kertaheitolla irti ihanteitani, mutta voin vaikuttaa uusien rakentumiseen.

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    Rakkautta ja hyväksyntää meistä jokainen täällä kaipaa ja näitä tavoitteleva ihminen ei ole koskaan vapaa tekemään ihan mitä itse haluaa.

    En voi ravitsella itsestäni kertaheitolla irti ihanteitani, mutta voin vaikuttaa uusien rakentumiseen.

    mitä käytännössä jätät tekemättä seksuaalisuuden ja "naisen voiman" saralla rakkauden ja hyväksynnän menettämisen pelossa?

    Äänestä

  • Puolivelmu kirjoitti:

    mitä käytännössä jätät tekemättä seksuaalisuuden ja "naisen voiman" saralla rakkauden ja hyväksynnän menettämisen pelossa?

    En tiedä paljonko painoarvoa on henkilökohtaisella kokemuksellani, mutta tässäpä jotain tilitystä, jotta saisit jonkinlaisen käsityksen.

    En koe että saan koskaan olla kehossani vapaa, vaikka se olisi minkä muotoinen tai kokoinen tahansa. En lisäksi koe, että saan koskaan toteuttaa seksuaalisuuttani ja ilmaista itseäni ilman, että asetan kaiken osaamiseni ja vakuuttavuuteni kyseenalaiseen valoon. Aina jokin on pielessä ja jollain tasolla moralisoitavissa. Olen liikaa sitä, liian vähän tätä ja ulkonäköni ollessa silmää miellyttävä, ajattelee osa ihmisistä minun kestävän heidän olemustani koskevat kannanottonsa murtumatta.

    Olen kuitenkin aikanaan murtunut ja lähtenyt mukaan tähän loputtomaan kilpailuun, jossa juoksen pakoon omaa riittämättömyyden tunnettani, joka saa jatkuvasti voimaa ulkoa päin tulevista vihjeistä ja ihanteista, jotka ovat melkoisen pitkälti irtautuneet riittävän hyvän ideaalista. Olen kohdellut iseäni todella kaltoin tavoitellessani sellaista pistettä, jossa kukaan ei pääsisi sanomaan, että olen liian laiha tai liian painava tai paloittelemaan ruumistani osiin, pisteyttämään, tuomitsemaan ja nujertamaan.

    Jos muut aseet alistaa naista menettävät tehonsa, on tällä saralla vielä melkoinen arsenaali, jolla tuhota naisen voima ja itsetunto. Tiedän etteivät nämä omakohtaiset havaintoni ole olleet harhaa, sillä asiallisesti keskustellessani erään muinoin minulle maailman tärkeimmän ihmisen kanssa olen saanut kuulla, ettei hän aikanaan loukatessaan tarkoittanut mitä sanoi, vaan etsi jotain keinoa satuttaa. Ja iski vyön alle tätä kautta. Sanottua ei saa sanomattomaksi ja jos se käy yksiin sairaiden ihanteiden kanssa, on vuosikausien kehä valmis. Ei sieltä enää irtauduta omin voimin. Niin kauan jatkuu taistelu paremmasta, kunnes tulee joku ja sanoo, että olen riittävä näin.

    En kuitenkaan ole pahimmasta päästä itseni sadistisen rääkkäämisen ja aliarvioinnin suhteen. Onneksi elämän varrella tapahtuu myös viisastumista ja itsensä voi hahmottaa laajemmassa historiallisessa mittakaavassa. Tämä auttaa etäännyttämään itseä nykyajan kapautuneesta kauneusperspektiivistä ja ymmärtämään, etteivät kauneusihanteet, joiden keskellä on pakko elää ole absoluuttisia totuuksia. Nämä "totuudet" ovat alati määriteltävissä ja uudelleen rakennettavissa olevia kehikoita, joiden seassa kunkin ajan nainen harhailee. Koskaan ennen ei kuitenkaan ole ollut näitä voimakasta altistusta yksipuolisille ihanteille. Koskaan ennen ei mainonta ja ihmisten visuaalinen manipulointi ole ollut näin aggressiivisesti voimissaan.

    Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi. Ei todellakaan riitä, että olet hyvä, ystävällinen ja lahjakas. Jos ansioluettelosi ei ala sanalla kaunis, et ole turvassa; ei ole takeita siitä, ettei kukaan pääse tuhoamaan ihmisarvoasi. Jos et ymmärrä tätä ilmiötä, et ymmärrä mitään nuorten naisten elämästä. Kauneutensa ja valovoimansa avulla voi päästä eteenpäin, mutta samalla jää itse henkilöpersoonana niiden varjoon, lopulta vangiksi.

    Eihän tähän kilpajuoksuun tarvitsisi lähteä mukaan, mutta harva meistä on niin rautaa, että voisi määritellä omat ehtonsa ja arvostuksensa. Elää niiden mukaan tämän kaaoksen ja päälle vyöryvien paineiden keskellä. Tiedän vain muutamia ihmisiä, jotka edes yrittävät. He ovat tänä päivänä eräänlaisia esitaistelijoita. Kuitenkin aika ajoin nämäkin sankarit soimaavat itseään ja kierivät itsesäälissä. Harvassa ovat aidosti rennosti ulkoiseen olemukseensa suhtautuvat naiset, jos terveydestään ja viehätysvoimastaan täysin välinpitämättömiä yksilöitä ei lasketa mukaan.

    Nuorten tyttöjen ja poikien itsetunnossa on myös melkoisesti eroa. Moni tytöistä aloittaa ruokavalioiden kanssa säätämisen ja terveydellään leikkimisen jo hyvin nuorena ja kärsii kehonkuvan vääristymästä. Poikien suhtautuminen on rennompaa ja varmasti edesauttaa keskittämään voimia hieman rakentavampiin harrastuksiin, kuin laihduttamiseen ja peilikuvan tarkkailuun.

    Se aika joka naisella kuluu ulkonäkönsä murehtimiseen ja paranteluun melkoisen epätoivoisin keinoin on hyvin suuri. Olen usein pohtinut, kuinka paljon enemmän voisimme kehittää itseämme henkisesti, jos kaikki em. aikarosvojen ryöväämät tunnit palautettaisiin takaisin ja ilmapiiri vapautuisi. En usko, että tämän seurauksena kukaan rumentuisi merkittävästi. Todellista ja aikaa kestävää kauneutta ei näillä nykyisillä keinoilla saavuteta. Vaihtoehtoja on, mutta niitä on hyvin vaikea ottaa käyttöön ja välttää luisumasta mukaan tähän joukkohysteriaan. Tuntuu että tänä päivänä sekin, ettei jyystä joka ikistä kehonsa karvaakin irti, on feministinen kannanotto.

    Mitä tulee seksuaalisuuteen, voisin edellisen vuolaan tekstivirran vastapainoksi tiivistää kaiken yhteen lauseeseen:

    Nainen antaa, mies saa.
    Nainen voi antaa monelle --> ei hyvä.
    Mies voi saada monelta --> YTM

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    En tiedä paljonko painoarvoa on henkilökohtaisella kokemuksellani, mutta tässäpä jotain tilitystä, jotta saisit jonkinlaisen käsityksen.

    En koe että saan koskaan olla kehossani vapaa, vaikka se olisi minkä muotoinen tai kokoinen tahansa. En lisäksi koe, että saan koskaan toteuttaa seksuaalisuuttani ja ilmaista itseäni ilman, että asetan kaiken osaamiseni ja vakuuttavuuteni kyseenalaiseen valoon. Aina jokin on pielessä ja jollain tasolla moralisoitavissa. Olen liikaa sitä, liian vähän tätä ja ulkonäköni ollessa silmää miellyttävä, ajattelee osa ihmisistä minun kestävän heidän olemustani koskevat kannanottonsa murtumatta.

    Olen kuitenkin aikanaan murtunut ja lähtenyt mukaan tähän loputtomaan kilpailuun, jossa juoksen pakoon omaa riittämättömyyden tunnettani, joka saa jatkuvasti voimaa ulkoa päin tulevista vihjeistä ja ihanteista, jotka ovat melkoisen pitkälti irtautuneet riittävän hyvän ideaalista. Olen kohdellut iseäni todella kaltoin tavoitellessani sellaista pistettä, jossa kukaan ei pääsisi sanomaan, että olen liian laiha tai liian painava tai paloittelemaan ruumistani osiin, pisteyttämään, tuomitsemaan ja nujertamaan.

    Jos muut aseet alistaa naista menettävät tehonsa, on tällä saralla vielä melkoinen arsenaali, jolla tuhota naisen voima ja itsetunto. Tiedän etteivät nämä omakohtaiset havaintoni ole olleet harhaa, sillä asiallisesti keskustellessani erään muinoin minulle maailman tärkeimmän ihmisen kanssa olen saanut kuulla, ettei hän aikanaan loukatessaan tarkoittanut mitä sanoi, vaan etsi jotain keinoa satuttaa. Ja iski vyön alle tätä kautta. Sanottua ei saa sanomattomaksi ja jos se käy yksiin sairaiden ihanteiden kanssa, on vuosikausien kehä valmis. Ei sieltä enää irtauduta omin voimin. Niin kauan jatkuu taistelu paremmasta, kunnes tulee joku ja sanoo, että olen riittävä näin.

    En kuitenkaan ole pahimmasta päästä itseni sadistisen rääkkäämisen ja aliarvioinnin suhteen. Onneksi elämän varrella tapahtuu myös viisastumista ja itsensä voi hahmottaa laajemmassa historiallisessa mittakaavassa. Tämä auttaa etäännyttämään itseä nykyajan kapautuneesta kauneusperspektiivistä ja ymmärtämään, etteivät kauneusihanteet, joiden keskellä on pakko elää ole absoluuttisia totuuksia. Nämä "totuudet" ovat alati määriteltävissä ja uudelleen rakennettavissa olevia kehikoita, joiden seassa kunkin ajan nainen harhailee. Koskaan ennen ei kuitenkaan ole ollut näitä voimakasta altistusta yksipuolisille ihanteille. Koskaan ennen ei mainonta ja ihmisten visuaalinen manipulointi ole ollut näin aggressiivisesti voimissaan.

    Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi. Ei todellakaan riitä, että olet hyvä, ystävällinen ja lahjakas. Jos ansioluettelosi ei ala sanalla kaunis, et ole turvassa; ei ole takeita siitä, ettei kukaan pääse tuhoamaan ihmisarvoasi. Jos et ymmärrä tätä ilmiötä, et ymmärrä mitään nuorten naisten elämästä. Kauneutensa ja valovoimansa avulla voi päästä eteenpäin, mutta samalla jää itse henkilöpersoonana niiden varjoon, lopulta vangiksi.

    Eihän tähän kilpajuoksuun tarvitsisi lähteä mukaan, mutta harva meistä on niin rautaa, että voisi määritellä omat ehtonsa ja arvostuksensa. Elää niiden mukaan tämän kaaoksen ja päälle vyöryvien paineiden keskellä. Tiedän vain muutamia ihmisiä, jotka edes yrittävät. He ovat tänä päivänä eräänlaisia esitaistelijoita. Kuitenkin aika ajoin nämäkin sankarit soimaavat itseään ja kierivät itsesäälissä. Harvassa ovat aidosti rennosti ulkoiseen olemukseensa suhtautuvat naiset, jos terveydestään ja viehätysvoimastaan täysin välinpitämättömiä yksilöitä ei lasketa mukaan.

    Nuorten tyttöjen ja poikien itsetunnossa on myös melkoisesti eroa. Moni tytöistä aloittaa ruokavalioiden kanssa säätämisen ja terveydellään leikkimisen jo hyvin nuorena ja kärsii kehonkuvan vääristymästä. Poikien suhtautuminen on rennompaa ja varmasti edesauttaa keskittämään voimia hieman rakentavampiin harrastuksiin, kuin laihduttamiseen ja peilikuvan tarkkailuun.

    Se aika joka naisella kuluu ulkonäkönsä murehtimiseen ja paranteluun melkoisen epätoivoisin keinoin on hyvin suuri. Olen usein pohtinut, kuinka paljon enemmän voisimme kehittää itseämme henkisesti, jos kaikki em. aikarosvojen ryöväämät tunnit palautettaisiin takaisin ja ilmapiiri vapautuisi. En usko, että tämän seurauksena kukaan rumentuisi merkittävästi. Todellista ja aikaa kestävää kauneutta ei näillä nykyisillä keinoilla saavuteta. Vaihtoehtoja on, mutta niitä on hyvin vaikea ottaa käyttöön ja välttää luisumasta mukaan tähän joukkohysteriaan. Tuntuu että tänä päivänä sekin, ettei jyystä joka ikistä kehonsa karvaakin irti, on feministinen kannanotto.

    Mitä tulee seksuaalisuuteen, voisin edellisen vuolaan tekstivirran vastapainoksi tiivistää kaiken yhteen lauseeseen:

    Nainen antaa, mies saa.
    Nainen voi antaa monelle --> ei hyvä.
    Mies voi saada monelta --> YTM

    siinä on paljon tekstiä, mun aivoilla prosessointiin menee tovi.
    En siis vastaa tänään mitään, JOS saan jotain järkevää/semijärkevää ajatusta niin huomenna aamupäivällä tai vasta illalla.

    Äänestä

  • Puolivelmu kirjoitti:

    siinä on paljon tekstiä, mun aivoilla prosessointiin menee tovi.
    En siis vastaa tänään mitään, JOS saan jotain järkevää/semijärkevää ajatusta niin huomenna aamupäivällä tai vasta illalla.

    Jään innolla odottamaan järkevää/semijärkevää vastaiskuasi. Sillä välin kannattaa tutustua aika tarkasti naisruumiillisuuden representaatioihin ja niiden vaikutuksiin.

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    En tiedä paljonko painoarvoa on henkilökohtaisella kokemuksellani, mutta tässäpä jotain tilitystä, jotta saisit jonkinlaisen käsityksen.

    En koe että saan koskaan olla kehossani vapaa, vaikka se olisi minkä muotoinen tai kokoinen tahansa. En lisäksi koe, että saan koskaan toteuttaa seksuaalisuuttani ja ilmaista itseäni ilman, että asetan kaiken osaamiseni ja vakuuttavuuteni kyseenalaiseen valoon. Aina jokin on pielessä ja jollain tasolla moralisoitavissa. Olen liikaa sitä, liian vähän tätä ja ulkonäköni ollessa silmää miellyttävä, ajattelee osa ihmisistä minun kestävän heidän olemustani koskevat kannanottonsa murtumatta.

    Olen kuitenkin aikanaan murtunut ja lähtenyt mukaan tähän loputtomaan kilpailuun, jossa juoksen pakoon omaa riittämättömyyden tunnettani, joka saa jatkuvasti voimaa ulkoa päin tulevista vihjeistä ja ihanteista, jotka ovat melkoisen pitkälti irtautuneet riittävän hyvän ideaalista. Olen kohdellut iseäni todella kaltoin tavoitellessani sellaista pistettä, jossa kukaan ei pääsisi sanomaan, että olen liian laiha tai liian painava tai paloittelemaan ruumistani osiin, pisteyttämään, tuomitsemaan ja nujertamaan.

    Jos muut aseet alistaa naista menettävät tehonsa, on tällä saralla vielä melkoinen arsenaali, jolla tuhota naisen voima ja itsetunto. Tiedän etteivät nämä omakohtaiset havaintoni ole olleet harhaa, sillä asiallisesti keskustellessani erään muinoin minulle maailman tärkeimmän ihmisen kanssa olen saanut kuulla, ettei hän aikanaan loukatessaan tarkoittanut mitä sanoi, vaan etsi jotain keinoa satuttaa. Ja iski vyön alle tätä kautta. Sanottua ei saa sanomattomaksi ja jos se käy yksiin sairaiden ihanteiden kanssa, on vuosikausien kehä valmis. Ei sieltä enää irtauduta omin voimin. Niin kauan jatkuu taistelu paremmasta, kunnes tulee joku ja sanoo, että olen riittävä näin.

    En kuitenkaan ole pahimmasta päästä itseni sadistisen rääkkäämisen ja aliarvioinnin suhteen. Onneksi elämän varrella tapahtuu myös viisastumista ja itsensä voi hahmottaa laajemmassa historiallisessa mittakaavassa. Tämä auttaa etäännyttämään itseä nykyajan kapautuneesta kauneusperspektiivistä ja ymmärtämään, etteivät kauneusihanteet, joiden keskellä on pakko elää ole absoluuttisia totuuksia. Nämä "totuudet" ovat alati määriteltävissä ja uudelleen rakennettavissa olevia kehikoita, joiden seassa kunkin ajan nainen harhailee. Koskaan ennen ei kuitenkaan ole ollut näitä voimakasta altistusta yksipuolisille ihanteille. Koskaan ennen ei mainonta ja ihmisten visuaalinen manipulointi ole ollut näin aggressiivisesti voimissaan.

    Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi. Ei todellakaan riitä, että olet hyvä, ystävällinen ja lahjakas. Jos ansioluettelosi ei ala sanalla kaunis, et ole turvassa; ei ole takeita siitä, ettei kukaan pääse tuhoamaan ihmisarvoasi. Jos et ymmärrä tätä ilmiötä, et ymmärrä mitään nuorten naisten elämästä. Kauneutensa ja valovoimansa avulla voi päästä eteenpäin, mutta samalla jää itse henkilöpersoonana niiden varjoon, lopulta vangiksi.

    Eihän tähän kilpajuoksuun tarvitsisi lähteä mukaan, mutta harva meistä on niin rautaa, että voisi määritellä omat ehtonsa ja arvostuksensa. Elää niiden mukaan tämän kaaoksen ja päälle vyöryvien paineiden keskellä. Tiedän vain muutamia ihmisiä, jotka edes yrittävät. He ovat tänä päivänä eräänlaisia esitaistelijoita. Kuitenkin aika ajoin nämäkin sankarit soimaavat itseään ja kierivät itsesäälissä. Harvassa ovat aidosti rennosti ulkoiseen olemukseensa suhtautuvat naiset, jos terveydestään ja viehätysvoimastaan täysin välinpitämättömiä yksilöitä ei lasketa mukaan.

    Nuorten tyttöjen ja poikien itsetunnossa on myös melkoisesti eroa. Moni tytöistä aloittaa ruokavalioiden kanssa säätämisen ja terveydellään leikkimisen jo hyvin nuorena ja kärsii kehonkuvan vääristymästä. Poikien suhtautuminen on rennompaa ja varmasti edesauttaa keskittämään voimia hieman rakentavampiin harrastuksiin, kuin laihduttamiseen ja peilikuvan tarkkailuun.

    Se aika joka naisella kuluu ulkonäkönsä murehtimiseen ja paranteluun melkoisen epätoivoisin keinoin on hyvin suuri. Olen usein pohtinut, kuinka paljon enemmän voisimme kehittää itseämme henkisesti, jos kaikki em. aikarosvojen ryöväämät tunnit palautettaisiin takaisin ja ilmapiiri vapautuisi. En usko, että tämän seurauksena kukaan rumentuisi merkittävästi. Todellista ja aikaa kestävää kauneutta ei näillä nykyisillä keinoilla saavuteta. Vaihtoehtoja on, mutta niitä on hyvin vaikea ottaa käyttöön ja välttää luisumasta mukaan tähän joukkohysteriaan. Tuntuu että tänä päivänä sekin, ettei jyystä joka ikistä kehonsa karvaakin irti, on feministinen kannanotto.

    Mitä tulee seksuaalisuuteen, voisin edellisen vuolaan tekstivirran vastapainoksi tiivistää kaiken yhteen lauseeseen:

    Nainen antaa, mies saa.
    Nainen voi antaa monelle --> ei hyvä.
    Mies voi saada monelta --> YTM

    ...herkältä ja kauniilta. Kirjoituksesi käsittelee kivuliaita asioita muttei ole katkera. Se on aika hyvin tällä katkeruuden palstalla.

    Kaikkea hyvää sinulle. Älä välitä lyttääjistä, syrjään moiset, nauti elämästäsi!

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    Jään innolla odottamaan järkevää/semijärkevää vastaiskuasi. Sillä välin kannattaa tutustua aika tarkasti naisruumiillisuuden representaatioihin ja niiden vaikutuksiin.

    paineita..älä odota liikoja, olen pragmaattinen kaveri. :)

    Muuten, puhut "kollektiivisesta tajunnasta", "näkymättömistä kahleista", onko tuo vain asian ympärillä kurvailua, tarkoitatko miehiä ja mielestäsi miesten aikaansaamia rakenteita. Tunnetko vihaa meitä kohtaan mutta et halunnut mainita sitä jotta syntyisi keskustelua.

    Mitäs mulle on tapahtumassa, olet jo toinen feministi jonka kanssa keskustelen, ainakin semisti.

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    En tiedä paljonko painoarvoa on henkilökohtaisella kokemuksellani, mutta tässäpä jotain tilitystä, jotta saisit jonkinlaisen käsityksen.

    En koe että saan koskaan olla kehossani vapaa, vaikka se olisi minkä muotoinen tai kokoinen tahansa. En lisäksi koe, että saan koskaan toteuttaa seksuaalisuuttani ja ilmaista itseäni ilman, että asetan kaiken osaamiseni ja vakuuttavuuteni kyseenalaiseen valoon. Aina jokin on pielessä ja jollain tasolla moralisoitavissa. Olen liikaa sitä, liian vähän tätä ja ulkonäköni ollessa silmää miellyttävä, ajattelee osa ihmisistä minun kestävän heidän olemustani koskevat kannanottonsa murtumatta.

    Olen kuitenkin aikanaan murtunut ja lähtenyt mukaan tähän loputtomaan kilpailuun, jossa juoksen pakoon omaa riittämättömyyden tunnettani, joka saa jatkuvasti voimaa ulkoa päin tulevista vihjeistä ja ihanteista, jotka ovat melkoisen pitkälti irtautuneet riittävän hyvän ideaalista. Olen kohdellut iseäni todella kaltoin tavoitellessani sellaista pistettä, jossa kukaan ei pääsisi sanomaan, että olen liian laiha tai liian painava tai paloittelemaan ruumistani osiin, pisteyttämään, tuomitsemaan ja nujertamaan.

    Jos muut aseet alistaa naista menettävät tehonsa, on tällä saralla vielä melkoinen arsenaali, jolla tuhota naisen voima ja itsetunto. Tiedän etteivät nämä omakohtaiset havaintoni ole olleet harhaa, sillä asiallisesti keskustellessani erään muinoin minulle maailman tärkeimmän ihmisen kanssa olen saanut kuulla, ettei hän aikanaan loukatessaan tarkoittanut mitä sanoi, vaan etsi jotain keinoa satuttaa. Ja iski vyön alle tätä kautta. Sanottua ei saa sanomattomaksi ja jos se käy yksiin sairaiden ihanteiden kanssa, on vuosikausien kehä valmis. Ei sieltä enää irtauduta omin voimin. Niin kauan jatkuu taistelu paremmasta, kunnes tulee joku ja sanoo, että olen riittävä näin.

    En kuitenkaan ole pahimmasta päästä itseni sadistisen rääkkäämisen ja aliarvioinnin suhteen. Onneksi elämän varrella tapahtuu myös viisastumista ja itsensä voi hahmottaa laajemmassa historiallisessa mittakaavassa. Tämä auttaa etäännyttämään itseä nykyajan kapautuneesta kauneusperspektiivistä ja ymmärtämään, etteivät kauneusihanteet, joiden keskellä on pakko elää ole absoluuttisia totuuksia. Nämä "totuudet" ovat alati määriteltävissä ja uudelleen rakennettavissa olevia kehikoita, joiden seassa kunkin ajan nainen harhailee. Koskaan ennen ei kuitenkaan ole ollut näitä voimakasta altistusta yksipuolisille ihanteille. Koskaan ennen ei mainonta ja ihmisten visuaalinen manipulointi ole ollut näin aggressiivisesti voimissaan.

    Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi. Ei todellakaan riitä, että olet hyvä, ystävällinen ja lahjakas. Jos ansioluettelosi ei ala sanalla kaunis, et ole turvassa; ei ole takeita siitä, ettei kukaan pääse tuhoamaan ihmisarvoasi. Jos et ymmärrä tätä ilmiötä, et ymmärrä mitään nuorten naisten elämästä. Kauneutensa ja valovoimansa avulla voi päästä eteenpäin, mutta samalla jää itse henkilöpersoonana niiden varjoon, lopulta vangiksi.

    Eihän tähän kilpajuoksuun tarvitsisi lähteä mukaan, mutta harva meistä on niin rautaa, että voisi määritellä omat ehtonsa ja arvostuksensa. Elää niiden mukaan tämän kaaoksen ja päälle vyöryvien paineiden keskellä. Tiedän vain muutamia ihmisiä, jotka edes yrittävät. He ovat tänä päivänä eräänlaisia esitaistelijoita. Kuitenkin aika ajoin nämäkin sankarit soimaavat itseään ja kierivät itsesäälissä. Harvassa ovat aidosti rennosti ulkoiseen olemukseensa suhtautuvat naiset, jos terveydestään ja viehätysvoimastaan täysin välinpitämättömiä yksilöitä ei lasketa mukaan.

    Nuorten tyttöjen ja poikien itsetunnossa on myös melkoisesti eroa. Moni tytöistä aloittaa ruokavalioiden kanssa säätämisen ja terveydellään leikkimisen jo hyvin nuorena ja kärsii kehonkuvan vääristymästä. Poikien suhtautuminen on rennompaa ja varmasti edesauttaa keskittämään voimia hieman rakentavampiin harrastuksiin, kuin laihduttamiseen ja peilikuvan tarkkailuun.

    Se aika joka naisella kuluu ulkonäkönsä murehtimiseen ja paranteluun melkoisen epätoivoisin keinoin on hyvin suuri. Olen usein pohtinut, kuinka paljon enemmän voisimme kehittää itseämme henkisesti, jos kaikki em. aikarosvojen ryöväämät tunnit palautettaisiin takaisin ja ilmapiiri vapautuisi. En usko, että tämän seurauksena kukaan rumentuisi merkittävästi. Todellista ja aikaa kestävää kauneutta ei näillä nykyisillä keinoilla saavuteta. Vaihtoehtoja on, mutta niitä on hyvin vaikea ottaa käyttöön ja välttää luisumasta mukaan tähän joukkohysteriaan. Tuntuu että tänä päivänä sekin, ettei jyystä joka ikistä kehonsa karvaakin irti, on feministinen kannanotto.

    Mitä tulee seksuaalisuuteen, voisin edellisen vuolaan tekstivirran vastapainoksi tiivistää kaiken yhteen lauseeseen:

    Nainen antaa, mies saa.
    Nainen voi antaa monelle --> ei hyvä.
    Mies voi saada monelta --> YTM

    Paremmin en olisi itse osannut asiaa ilmaista. Monesti ihmetyttää, ovatko miehet tosiaan täysin sokeita sille, millaisten paineiden alla naiset joutuvat elämään (samoin kuin miehet valittavat naisten olevan sokeita sille, millaiset voimat heidän elämäänsä ohjaavat).

    Etenkin seksuaalisuuden suhteen nainen on kaikkea muuta kuin vapaa toteuttamaan itseään.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Paremmin en olisi itse osannut asiaa ilmaista. Monesti ihmetyttää, ovatko miehet tosiaan täysin sokeita sille, millaisten paineiden alla naiset joutuvat elämään (samoin kuin miehet valittavat naisten olevan sokeita sille, millaiset voimat heidän elämäänsä ohjaavat).

    Etenkin seksuaalisuuden suhteen nainen on kaikkea muuta kuin vapaa toteuttamaan itseään.

    Ne ovat muotilehdet ja telkkari, jotka noita ulkonäköpaineita tytöille luovat.
    Tunnen joitakin tyttöjä ja naisia jotka eivät käytä meikkejä ja muutenkin ovat vapaita ulkonäköpaineista, mutta he toisaalta eivät piittaa naistenlehdistäkään eivätkä tylsistä tv-ohjelmista.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Paremmin en olisi itse osannut asiaa ilmaista. Monesti ihmetyttää, ovatko miehet tosiaan täysin sokeita sille, millaisten paineiden alla naiset joutuvat elämään (samoin kuin miehet valittavat naisten olevan sokeita sille, millaiset voimat heidän elämäänsä ohjaavat).

    Etenkin seksuaalisuuden suhteen nainen on kaikkea muuta kuin vapaa toteuttamaan itseään.

    "Etenkin seksuaalisuuden suhteen nainen on kaikkea muuta kuin vapaa toteuttamaan itseään."

    Partnerien lukumäärä on tässäkin ongelma vai, mikä?

    Äänestä

  • naistenlehtiä vain kirjoitti:

    Ne ovat muotilehdet ja telkkari, jotka noita ulkonäköpaineita tytöille luovat.
    Tunnen joitakin tyttöjä ja naisia jotka eivät käytä meikkejä ja muutenkin ovat vapaita ulkonäköpaineista, mutta he toisaalta eivät piittaa naistenlehdistäkään eivätkä tylsistä tv-ohjelmista.

    En meikkaa, en välitä muodista, inhoan naistenlehtiä enkä lue niitä koskaan. Olen "vapaa" ulkonäköpaineista, mutta samalla vahvasti tietoinen siitä, että meikatut ja laitetut naiset ovat etulyöntiasemassa muihin nähden -> miehet suosivat heitä pariutumismarkkinoilla.

    Äänestä

  • Puolivelmu kirjoitti:

    "Etenkin seksuaalisuuden suhteen nainen on kaikkea muuta kuin vapaa toteuttamaan itseään."

    Partnerien lukumäärä on tässäkin ongelma vai, mikä?

    Yksi ongelma on seksin määrä: en ole ikinä saanut niin paljon seksiä kuin haluan, en parisuhteessa enkä sinkkuna. Mutta sehän on elämää, eikö totta? Sen takia on hyvä, että kädet pelaa. (Ja tuosta syystä vituttaa miesten mankuna että "kyllähän naisten on helppoa, kun saavat seksiä aina kun haluavat"... Ei muuten saada. Eikä etenkään parisuhteessa.)

    Seuraava ongelma on seksin laatu: silloinkin kun sitä on, se ei aina ole tyydyttävää. Okei, tämänkin asian kanssa pystyn kyllä elämään ja fiksun kumppanin kanssa asioista voi puhua ja hommaa parantaa monin tavoin.

    Kaikkein suurin ongelma on kuitenkin miesten asettamat rooliodotukset: Monet miehet pitävät omaa seksuaalisuuttaan loukkaavana sen, että nainen on aloitteellinen, haluaa seksiä tai nauttii seksistä. Parisuhteessa tämän huomaa selkeästi: miehen halukkuutta ei mikään muu tapa niin nopeasti kuin se, että naisen halu on suurempi. Eli on pakko leikkiä päänsärkyistä ja kiellellä, että saisi edes joskus. Useammalta kuin yhdeltä mieheltä on tullut moitteet siitä, että "kuinka voit olla noin märkänä!" (mitä tuohon kuuluu vastata? "anteeksi, kun kiihotun sinusta."). Nauran katkerasti aina kun kuulen, että jotkut naiset teeskentelevät orgasmeja. Itse on usein joutunut yrittämään teeskennellä, että ei nauttisi, kun huomaa, että oma nautinto on miehelle isku vyön alle...

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    En meikkaa, en välitä muodista, inhoan naistenlehtiä enkä lue niitä koskaan. Olen "vapaa" ulkonäköpaineista, mutta samalla vahvasti tietoinen siitä, että meikatut ja laitetut naiset ovat etulyöntiasemassa muihin nähden -> miehet suosivat heitä pariutumismarkkinoilla.

    Osa miehistä varmaankin on sellaisia, että juoksevat pelkästään meikattujen mannekiinien perässä, eikä heitä yhtään kiinnosta edes tutustua meikkaamattomaan, nättiin ja mukavaan tyttöön. Voisi antaa tuollaisten kosmetiikkateollisuuden promoottoreiden vain juosta menemään.

    Äänestä

  • tuollaisilla kirjoitti:

    Osa miehistä varmaankin on sellaisia, että juoksevat pelkästään meikattujen mannekiinien perässä, eikä heitä yhtään kiinnosta edes tutustua meikkaamattomaan, nättiin ja mukavaan tyttöön. Voisi antaa tuollaisten kosmetiikkateollisuuden promoottoreiden vain juosta menemään.

    Periaatteessa en piittaakaan miehestä, joka haluaisi minut meikkaustaitoni vuoksi. Täydellisessä maailmassa tuollaisilla asioilla ei olisi väliä, mutta valitettavasti emme elä täydellisessä maailmassa.

    Neiti analyytikko kirjoitti osuvasti: "Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi."

    Tämä on jotain mihin törmää -- ei vain pariutumismarkkinoilla, vaan työpaikalla, harrastuksissa jne. Ja ei vain miesten vaan myös toisten naisten taholta: minun mielipiteelläni on vähemmän merkitystä kuin kauniimman naisen mielipiteellä. Sillä ei tunnu olevan mitään väliä, että minulla on paremmat perustelut / enemmän kokemusta jne... Kauneutta kuunnellaan tarkemmin, sille annetaan enemmän tilaa, siihen suhtaudutaan jo lähtökohtaisesti positiivisemmin.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Yksi ongelma on seksin määrä: en ole ikinä saanut niin paljon seksiä kuin haluan, en parisuhteessa enkä sinkkuna. Mutta sehän on elämää, eikö totta? Sen takia on hyvä, että kädet pelaa. (Ja tuosta syystä vituttaa miesten mankuna että "kyllähän naisten on helppoa, kun saavat seksiä aina kun haluavat"... Ei muuten saada. Eikä etenkään parisuhteessa.)

    Seuraava ongelma on seksin laatu: silloinkin kun sitä on, se ei aina ole tyydyttävää. Okei, tämänkin asian kanssa pystyn kyllä elämään ja fiksun kumppanin kanssa asioista voi puhua ja hommaa parantaa monin tavoin.

    Kaikkein suurin ongelma on kuitenkin miesten asettamat rooliodotukset: Monet miehet pitävät omaa seksuaalisuuttaan loukkaavana sen, että nainen on aloitteellinen, haluaa seksiä tai nauttii seksistä. Parisuhteessa tämän huomaa selkeästi: miehen halukkuutta ei mikään muu tapa niin nopeasti kuin se, että naisen halu on suurempi. Eli on pakko leikkiä päänsärkyistä ja kiellellä, että saisi edes joskus. Useammalta kuin yhdeltä mieheltä on tullut moitteet siitä, että "kuinka voit olla noin märkänä!" (mitä tuohon kuuluu vastata? "anteeksi, kun kiihotun sinusta."). Nauran katkerasti aina kun kuulen, että jotkut naiset teeskentelevät orgasmeja. Itse on usein joutunut yrittämään teeskennellä, että ei nauttisi, kun huomaa, että oma nautinto on miehelle isku vyön alle...

    "Monet miehet pitävät omaa seksuaalisuuttaan loukkaavana sen, että nainen on aloitteellinen, haluaa seksiä tai nauttii seksistä."

    En kyllä edes tiennyt että tuollaisia miehiä on olemassa, mutta kai olet jo lähettänyt ne menemään? Maailma on täynnä pihtarinaisia jotka eivät välitä seksistä eivätkä halua sitä kovin usein harjoittaa, sellaiset ovat sopivia tuollaisille miehille.

    Useimpien miesten mielestä kuitenkin on taivaallista, kun löytyy nymfomaaninaisen jonka kanssa seksiä on riittävästi ja joka käy niin kuumana että sänkykin kastuu aina ihan märäksi.

    Viikonloppuna taas 8 tunnin sessioita luvassa.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Yksi ongelma on seksin määrä: en ole ikinä saanut niin paljon seksiä kuin haluan, en parisuhteessa enkä sinkkuna. Mutta sehän on elämää, eikö totta? Sen takia on hyvä, että kädet pelaa. (Ja tuosta syystä vituttaa miesten mankuna että "kyllähän naisten on helppoa, kun saavat seksiä aina kun haluavat"... Ei muuten saada. Eikä etenkään parisuhteessa.)

    Seuraava ongelma on seksin laatu: silloinkin kun sitä on, se ei aina ole tyydyttävää. Okei, tämänkin asian kanssa pystyn kyllä elämään ja fiksun kumppanin kanssa asioista voi puhua ja hommaa parantaa monin tavoin.

    Kaikkein suurin ongelma on kuitenkin miesten asettamat rooliodotukset: Monet miehet pitävät omaa seksuaalisuuttaan loukkaavana sen, että nainen on aloitteellinen, haluaa seksiä tai nauttii seksistä. Parisuhteessa tämän huomaa selkeästi: miehen halukkuutta ei mikään muu tapa niin nopeasti kuin se, että naisen halu on suurempi. Eli on pakko leikkiä päänsärkyistä ja kiellellä, että saisi edes joskus. Useammalta kuin yhdeltä mieheltä on tullut moitteet siitä, että "kuinka voit olla noin märkänä!" (mitä tuohon kuuluu vastata? "anteeksi, kun kiihotun sinusta."). Nauran katkerasti aina kun kuulen, että jotkut naiset teeskentelevät orgasmeja. Itse on usein joutunut yrittämään teeskennellä, että ei nauttisi, kun huomaa, että oma nautinto on miehelle isku vyön alle...

    Totta puhut!
    Kokemkseni miehistä; haaveilevat isotissisestä, hyvännäköisestä ja seksuaalisesti aktiivisesta naisesta.
    Käytännössä tulevat parhaiten toimeen ja muodostavat parisuhteita tavisten kanssa, perinteisten äiti-hahmojen, jotka haluavat seksiä joskus, ja lasten synnyttyä ei juuri lainkaan.
    Johtopäätös; miehillä voi itsetunto joutua koetukselle, jos nainen on liian upea ja seksuaalisesti aktiivinen. Siinä joutuu miehen kyvytkin koetukselle, ja ei tee hyvää miehen egolle, jos ei aina jaksa kuin ori.

    Äänestä

  • halukkaitakin miehiä löytyy kirjoitti:

    "Monet miehet pitävät omaa seksuaalisuuttaan loukkaavana sen, että nainen on aloitteellinen, haluaa seksiä tai nauttii seksistä."

    En kyllä edes tiennyt että tuollaisia miehiä on olemassa, mutta kai olet jo lähettänyt ne menemään? Maailma on täynnä pihtarinaisia jotka eivät välitä seksistä eivätkä halua sitä kovin usein harjoittaa, sellaiset ovat sopivia tuollaisille miehille.

    Useimpien miesten mielestä kuitenkin on taivaallista, kun löytyy nymfomaaninaisen jonka kanssa seksiä on riittävästi ja joka käy niin kuumana että sänkykin kastuu aina ihan märäksi.

    Viikonloppuna taas 8 tunnin sessioita luvassa.

    Kyllä ne suhteet ovat historiaa... Valitettavaa on se, että useimmista miehistä nuo piirteet paljastuvat vähitellen (ja ehkä tulevat yllätyksenä miehille itselleenkin?). Eli vaikka tekisi suhteen alussa selväksi, että on seksuaalisesti aktiivinen, se ei auta. 100 prosenttia miehistä ilahtuu tästä tiedosta, mutta kun selviää, mitä se käytännössä merkitsee, niin jostain miehen piilotajunnasta hiipiikin se "suuren isän ääni" kertomaan, että nainen ei saisi nauttia.

    Enkä ole ainut nainen, joka on joutunut saman kohtalon kokemaan (ja useaan kertaan). Mitä olen ikäisteni - 30-vuotiaiden - ystävien kanssa jutellut, on moni valittanut samaa: parikymppisenä ei osannut nauttia seksistä ja silloin miehet sitä halusivat. Heti kun oppi nauttimaan, miesten into lopahti tasan siihen pisteeseen.

    Mutta ei masennuta, vaan jatketaan etsintöjä :-)

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    En tiedä paljonko painoarvoa on henkilökohtaisella kokemuksellani, mutta tässäpä jotain tilitystä, jotta saisit jonkinlaisen käsityksen.

    En koe että saan koskaan olla kehossani vapaa, vaikka se olisi minkä muotoinen tai kokoinen tahansa. En lisäksi koe, että saan koskaan toteuttaa seksuaalisuuttani ja ilmaista itseäni ilman, että asetan kaiken osaamiseni ja vakuuttavuuteni kyseenalaiseen valoon. Aina jokin on pielessä ja jollain tasolla moralisoitavissa. Olen liikaa sitä, liian vähän tätä ja ulkonäköni ollessa silmää miellyttävä, ajattelee osa ihmisistä minun kestävän heidän olemustani koskevat kannanottonsa murtumatta.

    Olen kuitenkin aikanaan murtunut ja lähtenyt mukaan tähän loputtomaan kilpailuun, jossa juoksen pakoon omaa riittämättömyyden tunnettani, joka saa jatkuvasti voimaa ulkoa päin tulevista vihjeistä ja ihanteista, jotka ovat melkoisen pitkälti irtautuneet riittävän hyvän ideaalista. Olen kohdellut iseäni todella kaltoin tavoitellessani sellaista pistettä, jossa kukaan ei pääsisi sanomaan, että olen liian laiha tai liian painava tai paloittelemaan ruumistani osiin, pisteyttämään, tuomitsemaan ja nujertamaan.

    Jos muut aseet alistaa naista menettävät tehonsa, on tällä saralla vielä melkoinen arsenaali, jolla tuhota naisen voima ja itsetunto. Tiedän etteivät nämä omakohtaiset havaintoni ole olleet harhaa, sillä asiallisesti keskustellessani erään muinoin minulle maailman tärkeimmän ihmisen kanssa olen saanut kuulla, ettei hän aikanaan loukatessaan tarkoittanut mitä sanoi, vaan etsi jotain keinoa satuttaa. Ja iski vyön alle tätä kautta. Sanottua ei saa sanomattomaksi ja jos se käy yksiin sairaiden ihanteiden kanssa, on vuosikausien kehä valmis. Ei sieltä enää irtauduta omin voimin. Niin kauan jatkuu taistelu paremmasta, kunnes tulee joku ja sanoo, että olen riittävä näin.

    En kuitenkaan ole pahimmasta päästä itseni sadistisen rääkkäämisen ja aliarvioinnin suhteen. Onneksi elämän varrella tapahtuu myös viisastumista ja itsensä voi hahmottaa laajemmassa historiallisessa mittakaavassa. Tämä auttaa etäännyttämään itseä nykyajan kapautuneesta kauneusperspektiivistä ja ymmärtämään, etteivät kauneusihanteet, joiden keskellä on pakko elää ole absoluuttisia totuuksia. Nämä "totuudet" ovat alati määriteltävissä ja uudelleen rakennettavissa olevia kehikoita, joiden seassa kunkin ajan nainen harhailee. Koskaan ennen ei kuitenkaan ole ollut näitä voimakasta altistusta yksipuolisille ihanteille. Koskaan ennen ei mainonta ja ihmisten visuaalinen manipulointi ole ollut näin aggressiivisesti voimissaan.

    Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi. Ei todellakaan riitä, että olet hyvä, ystävällinen ja lahjakas. Jos ansioluettelosi ei ala sanalla kaunis, et ole turvassa; ei ole takeita siitä, ettei kukaan pääse tuhoamaan ihmisarvoasi. Jos et ymmärrä tätä ilmiötä, et ymmärrä mitään nuorten naisten elämästä. Kauneutensa ja valovoimansa avulla voi päästä eteenpäin, mutta samalla jää itse henkilöpersoonana niiden varjoon, lopulta vangiksi.

    Eihän tähän kilpajuoksuun tarvitsisi lähteä mukaan, mutta harva meistä on niin rautaa, että voisi määritellä omat ehtonsa ja arvostuksensa. Elää niiden mukaan tämän kaaoksen ja päälle vyöryvien paineiden keskellä. Tiedän vain muutamia ihmisiä, jotka edes yrittävät. He ovat tänä päivänä eräänlaisia esitaistelijoita. Kuitenkin aika ajoin nämäkin sankarit soimaavat itseään ja kierivät itsesäälissä. Harvassa ovat aidosti rennosti ulkoiseen olemukseensa suhtautuvat naiset, jos terveydestään ja viehätysvoimastaan täysin välinpitämättömiä yksilöitä ei lasketa mukaan.

    Nuorten tyttöjen ja poikien itsetunnossa on myös melkoisesti eroa. Moni tytöistä aloittaa ruokavalioiden kanssa säätämisen ja terveydellään leikkimisen jo hyvin nuorena ja kärsii kehonkuvan vääristymästä. Poikien suhtautuminen on rennompaa ja varmasti edesauttaa keskittämään voimia hieman rakentavampiin harrastuksiin, kuin laihduttamiseen ja peilikuvan tarkkailuun.

    Se aika joka naisella kuluu ulkonäkönsä murehtimiseen ja paranteluun melkoisen epätoivoisin keinoin on hyvin suuri. Olen usein pohtinut, kuinka paljon enemmän voisimme kehittää itseämme henkisesti, jos kaikki em. aikarosvojen ryöväämät tunnit palautettaisiin takaisin ja ilmapiiri vapautuisi. En usko, että tämän seurauksena kukaan rumentuisi merkittävästi. Todellista ja aikaa kestävää kauneutta ei näillä nykyisillä keinoilla saavuteta. Vaihtoehtoja on, mutta niitä on hyvin vaikea ottaa käyttöön ja välttää luisumasta mukaan tähän joukkohysteriaan. Tuntuu että tänä päivänä sekin, ettei jyystä joka ikistä kehonsa karvaakin irti, on feministinen kannanotto.

    Mitä tulee seksuaalisuuteen, voisin edellisen vuolaan tekstivirran vastapainoksi tiivistää kaiken yhteen lauseeseen:

    Nainen antaa, mies saa.
    Nainen voi antaa monelle --> ei hyvä.
    Mies voi saada monelta --> YTM

    synkän kuvan, tai sitten ymmärsin väärin.
    Meinasin jopa tulla surulliseksi.

    "En koe että saan koskaan olla kehossani vapaa, vaikka se olisi minkä muotoinen tai kokoinen tahansa. En lisäksi koe, että saan koskaan toteuttaa seksuaalisuuttani ja ilmaista itseäni ilman, että asetan kaiken osaamiseni ja vakuuttavuuteni kyseenalaiseen valoon. Aina jokin on pielessä ja jollain tasolla moralisoitavissa. Olen liikaa sitä, liian vähän tätä ja ulkonäköni ollessa silmää miellyttävä, ajattelee osa ihmisistä minun kestävän heidän olemustani koskevat kannanottonsa murtumatta."

    Tekisi mieli sanoa että anna moralisoida, so fucking what, et mitenkään pysty olemaan kaikille mieliksi. Myönnän tuon että ulkonäköä arvostellaan kohtalaisen suorasuokaisesti ja ajatellaan että kyllä se ne kommentit kestää.
    Btw. mies joka EI julkisesti kommentoi naisten ulkonäköä lienee NÖSSÖ?

    "Olen kuitenkin aikanaan murtunut ja lähtenyt mukaan tähän loputtomaan kilpailuun, jossa juoksen pakoon omaa riittämättömyyden tunnettani, joka saa jatkuvasti voimaa ulkoa päin tulevista vihjeistä ja ihanteista, jotka ovat melkoisen pitkälti irtautuneet riittävän hyvän ideaalista. Olen kohdellut iseäni todella kaltoin tavoitellessani sellaista pistettä, jossa kukaan ei pääsisi sanomaan, että olen liian laiha tai liian painava tai paloittelemaan ruumistani osiin, pisteyttämään, tuomitsemaan ja nujertamaan."

    Kuulosta aika hurjalta. Miksi se ulkonäkö ja muiden mielipiteet siitä ovat niin äärettömän tärkeitä. Laitatko ulkonäön kaiken edelle, etkö
    arvosta lainkaan ajatuksiasi, luonnettasi, neocortexia, sitä mikä erottaa ihmisen apinasta.
    Vai onko tämä taas sitä naisten perfektionismia,
    pitää olla KAIKKI, fiksu, mukava, kaunis ja osata kaikki asiat. Miehestä olisi hemmetin mukavaa jos naisen ei osaisi kaikkea vaan jättäisi jotain miehellekin.


    "Jos muut aseet alistaa naista menettävät tehonsa, on tällä saralla vielä melkoinen arsenaali, jolla tuhota naisen voima ja itsetunto. Tiedän etteivät nämä omakohtaiset havaintoni ole olleet harhaa, sillä asiallisesti keskustellessani erään muinoin minulle maailman tärkeimmän ihmisen kanssa olen saanut kuulla, ettei hän aikanaan loukatessaan tarkoittanut mitä sanoi, vaan etsi jotain keinoa satuttaa. Ja iski vyön alle tätä kautta. Sanottua ei saa sanomattomaksi ja jos se käy yksiin sairaiden ihanteiden kanssa, on vuosikausien kehä valmis. Ei sieltä enää irtauduta omin voimin. Niin kauan jatkuu taistelu paremmasta, kunnes tulee joku ja sanoo, että olen riittävä näin."

    Minusta naisia ei yritetä alistaa. Tapahtuuko se irtauminen tosiaan siten että joku toinen tulee sanomaan sinulle että olet riittävä? Riittääkö siihen tavallinen mies vai pitääkö sanojan olla Brad Pitt?


    "En kuitenkaan ole pahimmasta päästä itseni sadistisen rääkkäämisen ja aliarvioinnin suhteen. Onneksi elämän varrella tapahtuu myös viisastumista ja itsensä voi hahmottaa laajemmassa historiallisessa mittakaavassa. Tämä auttaa etäännyttämään itseä nykyajan kapautuneesta kauneusperspektiivistä ja ymmärtämään, etteivät kauneusihanteet, joiden keskellä on pakko elää ole absoluuttisia totuuksia. Nämä "totuudet" ovat alati määriteltävissä ja uudelleen rakennettavissa olevia kehikoita, joiden seassa kunkin ajan nainen harhailee. Koskaan ennen ei kuitenkaan ole ollut näitä voimakasta altistusta yksipuolisille ihanteille. Koskaan ennen ei mainonta ja ihmisten visuaalinen manipulointi ole ollut näin aggressiivisesti voimissaan."

    Tunnetusti nykyiset kaunesihanteet ovat homojen vaatesuunnittelijoiden aikaansaannoksi.


    "Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi. Ei todellakaan riitä, että olet hyvä, ystävällinen ja lahjakas. Jos ansioluettelosi ei ala sanalla kaunis, et ole turvassa; ei ole takeita siitä, ettei kukaan pääse tuhoamaan ihmisarvoasi. Jos et ymmärrä tätä ilmiötä, et ymmärrä mitään nuorten naisten elämästä. Kauneutensa ja valovoimansa avulla voi päästä eteenpäin, mutta samalla jää itse henkilöpersoonana niiden varjoon, lopulta vangiksi."

    No ei. Minusta tämä ei ole todellisuutta vaan todellisuutta teidän päidenne sisällä. Omat observaationi tietämistäni naisista eivät tue tälläistä, vaan osaaminen ja taito menee kaiken edelle. Molempien havainnot eivät voi pitää yhtää aikaa paikkaansa, jompikumpi elää nyt rinnakkaisuniversumissa. Myönnän että kauniita naisia joissakin tilanteissa käsitellään helläkätisemmin. Sitten semmoinen voi olla totta että nuorta naista ei palkata siinä pelossa että hän saa kohta lapsia ja jää äitiyslomalle.


    "Nuorten tyttöjen ja poikien itsetunnossa on myös melkoisesti eroa. Moni tytöistä aloittaa ruokavalioiden kanssa säätämisen ja terveydellään leikkimisen jo hyvin nuorena ja kärsii kehonkuvan vääristymästä. Poikien suhtautuminen on rennompaa ja varmasti edesauttaa keskittämään voimia hieman rakentavampiin harrastuksiin, kuin laihduttamiseen ja peilikuvan tarkkailuun."

    Olen samaa mieltä siitä että tuo tyttöjen ja naisten ruokapelleily on ongelma. Ei kuulu tähän
    mutta pojilla on kyllä omat ongelmasta.


    "Se aika joka naisella kuluu ulkonäkönsä murehtimiseen ja paranteluun melkoisen epätoivoisin keinoin on hyvin suuri. Olen usein pohtinut, kuinka paljon enemmän voisimme kehittää itseämme henkisesti, jos kaikki em. aikarosvojen ryöväämät tunnit palautettaisiin takaisin ja ilmapiiri vapautuisi. En usko, että tämän seurauksena kukaan rumentuisi merkittävästi. Todellista ja aikaa kestävää kauneutta ei näillä nykyisillä keinoilla saavuteta. Vaihtoehtoja on, mutta niitä on hyvin vaikea ottaa käyttöön ja välttää luisumasta mukaan tähän joukkohysteriaan. Tuntuu että tänä päivänä sekin, ettei jyystä joka ikistä kehonsa karvaakin irti, on feministinen kannanotto."

    Minusta suomalaiset naiset ovat ihan ok näköisiä,
    mutta tavallisen miehen sanallahan ei ole MITÄÄN MERKITYSTÄ.

    Ajatuskoe: oletaan että on kehitetty pilleri jolla saat muutettua rintasi/peppusi täsmälleen haluamasi kokoiseksi/muotoiseksi yhdessä yössä.
    Saat pillerin postissa, nielaisetko vai heitätkö roskiin?


    "Nainen voi antaa monelle --> ei hyvä."

    Mitä, älä nyt viitsi, ei se noin ole. Tämä on nyt jotain tuhkan ripottelua. Totta helvetissä naisella saa seksiä olla.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Kyllä ne suhteet ovat historiaa... Valitettavaa on se, että useimmista miehistä nuo piirteet paljastuvat vähitellen (ja ehkä tulevat yllätyksenä miehille itselleenkin?). Eli vaikka tekisi suhteen alussa selväksi, että on seksuaalisesti aktiivinen, se ei auta. 100 prosenttia miehistä ilahtuu tästä tiedosta, mutta kun selviää, mitä se käytännössä merkitsee, niin jostain miehen piilotajunnasta hiipiikin se "suuren isän ääni" kertomaan, että nainen ei saisi nauttia.

    Enkä ole ainut nainen, joka on joutunut saman kohtalon kokemaan (ja useaan kertaan). Mitä olen ikäisteni - 30-vuotiaiden - ystävien kanssa jutellut, on moni valittanut samaa: parikymppisenä ei osannut nauttia seksistä ja silloin miehet sitä halusivat. Heti kun oppi nauttimaan, miesten into lopahti tasan siihen pisteeseen.

    Mutta ei masennuta, vaan jatketaan etsintöjä :-)

    "mutta kun selviää, mitä se käytännössä merkitsee, niin jostain miehen piilotajunnasta hiipiikin se "suuren isän ääni" kertomaan, että nainen ei saisi nauttia."

    Provo?

    Koko kirjoitus on provo. Tuollaisia miehiä ei ole olemassa.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Yksi ongelma on seksin määrä: en ole ikinä saanut niin paljon seksiä kuin haluan, en parisuhteessa enkä sinkkuna. Mutta sehän on elämää, eikö totta? Sen takia on hyvä, että kädet pelaa. (Ja tuosta syystä vituttaa miesten mankuna että "kyllähän naisten on helppoa, kun saavat seksiä aina kun haluavat"... Ei muuten saada. Eikä etenkään parisuhteessa.)

    Seuraava ongelma on seksin laatu: silloinkin kun sitä on, se ei aina ole tyydyttävää. Okei, tämänkin asian kanssa pystyn kyllä elämään ja fiksun kumppanin kanssa asioista voi puhua ja hommaa parantaa monin tavoin.

    Kaikkein suurin ongelma on kuitenkin miesten asettamat rooliodotukset: Monet miehet pitävät omaa seksuaalisuuttaan loukkaavana sen, että nainen on aloitteellinen, haluaa seksiä tai nauttii seksistä. Parisuhteessa tämän huomaa selkeästi: miehen halukkuutta ei mikään muu tapa niin nopeasti kuin se, että naisen halu on suurempi. Eli on pakko leikkiä päänsärkyistä ja kiellellä, että saisi edes joskus. Useammalta kuin yhdeltä mieheltä on tullut moitteet siitä, että "kuinka voit olla noin märkänä!" (mitä tuohon kuuluu vastata? "anteeksi, kun kiihotun sinusta."). Nauran katkerasti aina kun kuulen, että jotkut naiset teeskentelevät orgasmeja. Itse on usein joutunut yrittämään teeskennellä, että ei nauttisi, kun huomaa, että oma nautinto on miehelle isku vyön alle...

    "kuinka voit olla noin märkänä" oli kohteliaisuus.

    Hmm..oletkohan törmännyt jotenkin erikoisiin miehiin.

    Äänestä

  • fenk-ku kirjoitti:

    ...herkältä ja kauniilta. Kirjoituksesi käsittelee kivuliaita asioita muttei ole katkera. Se on aika hyvin tällä katkeruuden palstalla.

    Kaikkea hyvää sinulle. Älä välitä lyttääjistä, syrjään moiset, nauti elämästäsi!

    Mieltä lämmittää lukea tällainen kommentti, tällaisella palstalla.

    Nautintoa ja kaikkea muutakin mukavaa sinne myös!

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Periaatteessa en piittaakaan miehestä, joka haluaisi minut meikkaustaitoni vuoksi. Täydellisessä maailmassa tuollaisilla asioilla ei olisi väliä, mutta valitettavasti emme elä täydellisessä maailmassa.

    Neiti analyytikko kirjoitti osuvasti: "Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi."

    Tämä on jotain mihin törmää -- ei vain pariutumismarkkinoilla, vaan työpaikalla, harrastuksissa jne. Ja ei vain miesten vaan myös toisten naisten taholta: minun mielipiteelläni on vähemmän merkitystä kuin kauniimman naisen mielipiteellä. Sillä ei tunnu olevan mitään väliä, että minulla on paremmat perustelut / enemmän kokemusta jne... Kauneutta kuunnellaan tarkemmin, sille annetaan enemmän tilaa, siihen suhtaudutaan jo lähtökohtaisesti positiivisemmin.

    "Kauneutta kuunnellaan tarkemmin, sille annetaan enemmän tilaa, siihen suhtaudutaan jo lähtökohtaisesti positiivisemmin."

    Todella hyvin ja osuvasti sanottu. Ymmärrän kyllä jos miehet eivät tajua, mutta kyllä tämän ilmiön jokainen nainen tietää.

    Äänestä

  • Puolivelmu kirjoitti:

    synkän kuvan, tai sitten ymmärsin väärin.
    Meinasin jopa tulla surulliseksi.

    "En koe että saan koskaan olla kehossani vapaa, vaikka se olisi minkä muotoinen tai kokoinen tahansa. En lisäksi koe, että saan koskaan toteuttaa seksuaalisuuttani ja ilmaista itseäni ilman, että asetan kaiken osaamiseni ja vakuuttavuuteni kyseenalaiseen valoon. Aina jokin on pielessä ja jollain tasolla moralisoitavissa. Olen liikaa sitä, liian vähän tätä ja ulkonäköni ollessa silmää miellyttävä, ajattelee osa ihmisistä minun kestävän heidän olemustani koskevat kannanottonsa murtumatta."

    Tekisi mieli sanoa että anna moralisoida, so fucking what, et mitenkään pysty olemaan kaikille mieliksi. Myönnän tuon että ulkonäköä arvostellaan kohtalaisen suorasuokaisesti ja ajatellaan että kyllä se ne kommentit kestää.
    Btw. mies joka EI julkisesti kommentoi naisten ulkonäköä lienee NÖSSÖ?

    "Olen kuitenkin aikanaan murtunut ja lähtenyt mukaan tähän loputtomaan kilpailuun, jossa juoksen pakoon omaa riittämättömyyden tunnettani, joka saa jatkuvasti voimaa ulkoa päin tulevista vihjeistä ja ihanteista, jotka ovat melkoisen pitkälti irtautuneet riittävän hyvän ideaalista. Olen kohdellut iseäni todella kaltoin tavoitellessani sellaista pistettä, jossa kukaan ei pääsisi sanomaan, että olen liian laiha tai liian painava tai paloittelemaan ruumistani osiin, pisteyttämään, tuomitsemaan ja nujertamaan."

    Kuulosta aika hurjalta. Miksi se ulkonäkö ja muiden mielipiteet siitä ovat niin äärettömän tärkeitä. Laitatko ulkonäön kaiken edelle, etkö
    arvosta lainkaan ajatuksiasi, luonnettasi, neocortexia, sitä mikä erottaa ihmisen apinasta.
    Vai onko tämä taas sitä naisten perfektionismia,
    pitää olla KAIKKI, fiksu, mukava, kaunis ja osata kaikki asiat. Miehestä olisi hemmetin mukavaa jos naisen ei osaisi kaikkea vaan jättäisi jotain miehellekin.


    "Jos muut aseet alistaa naista menettävät tehonsa, on tällä saralla vielä melkoinen arsenaali, jolla tuhota naisen voima ja itsetunto. Tiedän etteivät nämä omakohtaiset havaintoni ole olleet harhaa, sillä asiallisesti keskustellessani erään muinoin minulle maailman tärkeimmän ihmisen kanssa olen saanut kuulla, ettei hän aikanaan loukatessaan tarkoittanut mitä sanoi, vaan etsi jotain keinoa satuttaa. Ja iski vyön alle tätä kautta. Sanottua ei saa sanomattomaksi ja jos se käy yksiin sairaiden ihanteiden kanssa, on vuosikausien kehä valmis. Ei sieltä enää irtauduta omin voimin. Niin kauan jatkuu taistelu paremmasta, kunnes tulee joku ja sanoo, että olen riittävä näin."

    Minusta naisia ei yritetä alistaa. Tapahtuuko se irtauminen tosiaan siten että joku toinen tulee sanomaan sinulle että olet riittävä? Riittääkö siihen tavallinen mies vai pitääkö sanojan olla Brad Pitt?


    "En kuitenkaan ole pahimmasta päästä itseni sadistisen rääkkäämisen ja aliarvioinnin suhteen. Onneksi elämän varrella tapahtuu myös viisastumista ja itsensä voi hahmottaa laajemmassa historiallisessa mittakaavassa. Tämä auttaa etäännyttämään itseä nykyajan kapautuneesta kauneusperspektiivistä ja ymmärtämään, etteivät kauneusihanteet, joiden keskellä on pakko elää ole absoluuttisia totuuksia. Nämä "totuudet" ovat alati määriteltävissä ja uudelleen rakennettavissa olevia kehikoita, joiden seassa kunkin ajan nainen harhailee. Koskaan ennen ei kuitenkaan ole ollut näitä voimakasta altistusta yksipuolisille ihanteille. Koskaan ennen ei mainonta ja ihmisten visuaalinen manipulointi ole ollut näin aggressiivisesti voimissaan."

    Tunnetusti nykyiset kaunesihanteet ovat homojen vaatesuunnittelijoiden aikaansaannoksi.


    "Jokainen nainen tietää, että äly, viisaus, kokemus ja näkemys saavat enemmän painoarvoa, jos niihin liittyy miellyttävä ulkonäkö. Vaikka olisit maailman viisain nainen, voidaan sinut jollain taholla mitätöidä ulkonäkösi vuoksi. Ei todellakaan riitä, että olet hyvä, ystävällinen ja lahjakas. Jos ansioluettelosi ei ala sanalla kaunis, et ole turvassa; ei ole takeita siitä, ettei kukaan pääse tuhoamaan ihmisarvoasi. Jos et ymmärrä tätä ilmiötä, et ymmärrä mitään nuorten naisten elämästä. Kauneutensa ja valovoimansa avulla voi päästä eteenpäin, mutta samalla jää itse henkilöpersoonana niiden varjoon, lopulta vangiksi."

    No ei. Minusta tämä ei ole todellisuutta vaan todellisuutta teidän päidenne sisällä. Omat observaationi tietämistäni naisista eivät tue tälläistä, vaan osaaminen ja taito menee kaiken edelle. Molempien havainnot eivät voi pitää yhtää aikaa paikkaansa, jompikumpi elää nyt rinnakkaisuniversumissa. Myönnän että kauniita naisia joissakin tilanteissa käsitellään helläkätisemmin. Sitten semmoinen voi olla totta että nuorta naista ei palkata siinä pelossa että hän saa kohta lapsia ja jää äitiyslomalle.


    "Nuorten tyttöjen ja poikien itsetunnossa on myös melkoisesti eroa. Moni tytöistä aloittaa ruokavalioiden kanssa säätämisen ja terveydellään leikkimisen jo hyvin nuorena ja kärsii kehonkuvan vääristymästä. Poikien suhtautuminen on rennompaa ja varmasti edesauttaa keskittämään voimia hieman rakentavampiin harrastuksiin, kuin laihduttamiseen ja peilikuvan tarkkailuun."

    Olen samaa mieltä siitä että tuo tyttöjen ja naisten ruokapelleily on ongelma. Ei kuulu tähän
    mutta pojilla on kyllä omat ongelmasta.


    "Se aika joka naisella kuluu ulkonäkönsä murehtimiseen ja paranteluun melkoisen epätoivoisin keinoin on hyvin suuri. Olen usein pohtinut, kuinka paljon enemmän voisimme kehittää itseämme henkisesti, jos kaikki em. aikarosvojen ryöväämät tunnit palautettaisiin takaisin ja ilmapiiri vapautuisi. En usko, että tämän seurauksena kukaan rumentuisi merkittävästi. Todellista ja aikaa kestävää kauneutta ei näillä nykyisillä keinoilla saavuteta. Vaihtoehtoja on, mutta niitä on hyvin vaikea ottaa käyttöön ja välttää luisumasta mukaan tähän joukkohysteriaan. Tuntuu että tänä päivänä sekin, ettei jyystä joka ikistä kehonsa karvaakin irti, on feministinen kannanotto."

    Minusta suomalaiset naiset ovat ihan ok näköisiä,
    mutta tavallisen miehen sanallahan ei ole MITÄÄN MERKITYSTÄ.

    Ajatuskoe: oletaan että on kehitetty pilleri jolla saat muutettua rintasi/peppusi täsmälleen haluamasi kokoiseksi/muotoiseksi yhdessä yössä.
    Saat pillerin postissa, nielaisetko vai heitätkö roskiin?


    "Nainen voi antaa monelle --> ei hyvä."

    Mitä, älä nyt viitsi, ei se noin ole. Tämä on nyt jotain tuhkan ripottelua. Totta helvetissä naisella saa seksiä olla.

    Otan mallia pragmaattisuudestasi ja vastailen viestinpätkiisi johdonmukaisesti lainaten. Julkinen kirjeenvaihto on kivaa.

    "...synkän kuvan, tai sitten ymmärsin väärin.
    Meinasin jopa tulla surulliseksi."

    Maalailin kuvan suoraan sieluni sisuksista. Yritin näyttää sinulle yhden puolen naisen elämästä. Onhan näihin asioihin toki monen monta suhtautusmismoodia, mutta tähän kuvaamaani kaaokseen on helpointa jumiutua.

    "Btw. mies joka EI julkisesti kommentoi naisten ulkonäköä lienee NÖSSÖ?"

    No jos ei kertaakaan sano mitään kaunista ihailemansa naisen ulkonäöstä, niin nössöhän se on.

    "Kuulosta aika hurjalta. Miksi se ulkonäkö ja muiden mielipiteet siitä ovat niin äärettömän tärkeitä. Laitatko ulkonäön kaiken edelle, etkö
    arvosta lainkaan ajatuksiasi, luonnettasi, neocortexia, sitä mikä erottaa ihmisen apinasta."

    Kyse ei ole siitä, että laittaisin ulkonäön kaiken edelle. Kyse on siitä, että värähtelen samalla taajuudella sen ideaalin kanssa, jossa ulkonäkö on suurinpiirtein samalla viivalla. Olen siis heikko, laimasieluinen yksilö, kuten suurin osa meistä. Halusin sitä myöntää tai en. Olen heikko ihminen ja haaskaan aikaani turhuuteen.

    Syyt: huono itsetunto (jota ei itseasiassa edes ole, vaan se rakentuu muiden sanomisista ja reaktioista ollen siis jatkuvassa muokkaustilassa), ehtymätön riittämättömyyden tunne, kotoa peritty perfektionismi, estetiikan kaipuu ja altistuminen kulttuuriympäristölle, jota ei voi paeta.

    "Vai onko tämä taas sitä naisten perfektionismia,
    pitää olla KAIKKI, fiksu, mukava, kaunis ja osata kaikki asiat. Miehestä olisi hemmetin mukavaa jos naisen ei osaisi kaikkea vaan jättäisi jotain miehellekin."

    Kyllä. Tämä on yksin elävän naisen perfektionismia, joka saa voimaa siitä ettei ole ketään palauttamassa realiteetteihin, kun omat möröt mielen onkaloista hyökkäävät päälle. On myös osattava kaikki itse, sillä en kuulu sarjaan "ystävämiesten palveluksia surutta hyödyntävä domina". Apua on todella vaikea pyytää, mutta jos sitä tarjotaan on opeteltava samalla taas miljoonas taito lisää. Siksi ettei vain tarvitsisi vaivata ketään enää uudelleen. Lopulta on hallittava kaikki, oltava kaikkea...omnipotentti.

    "Minusta naisia ei yritetä alistaa."

    Minun mielestäni eri ryhmien välillä on aina valtataistelu käynnissä. Kun jokin ryhmittymä kokee asemansa uhatuksi, on primitiivisin puolustautumiskeino alistaminen tai ainakin sen yrittäminen, mikä lopulta johtaa tulokseen. Puhuin tuossa kirjoituksessa omista kokemuksistani, joissa ilmiö on esiintynyt kahden henkilön välisissä suhteissa henkisenä naiseuteen kohdistuvana alistamisena.

    "Tapahtuuko se irtauminen tosiaan siten että joku toinen tulee sanomaan sinulle että olet riittävä? Riittääkö siihen tavallinen mies vai pitääkö sanojan olla Brad Pitt?"

    Kyllä, niin se tapahtuu. Joku sanoillaan ja teoillaan osoittaa, että olen riittävä. Joskus rakkaus on kaikkivoipainen. En ole kiinnostunut Brad Pittista, mutta Angelina...

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    Otan mallia pragmaattisuudestasi ja vastailen viestinpätkiisi johdonmukaisesti lainaten. Julkinen kirjeenvaihto on kivaa.

    "...synkän kuvan, tai sitten ymmärsin väärin.
    Meinasin jopa tulla surulliseksi."

    Maalailin kuvan suoraan sieluni sisuksista. Yritin näyttää sinulle yhden puolen naisen elämästä. Onhan näihin asioihin toki monen monta suhtautusmismoodia, mutta tähän kuvaamaani kaaokseen on helpointa jumiutua.

    "Btw. mies joka EI julkisesti kommentoi naisten ulkonäköä lienee NÖSSÖ?"

    No jos ei kertaakaan sano mitään kaunista ihailemansa naisen ulkonäöstä, niin nössöhän se on.

    "Kuulosta aika hurjalta. Miksi se ulkonäkö ja muiden mielipiteet siitä ovat niin äärettömän tärkeitä. Laitatko ulkonäön kaiken edelle, etkö
    arvosta lainkaan ajatuksiasi, luonnettasi, neocortexia, sitä mikä erottaa ihmisen apinasta."

    Kyse ei ole siitä, että laittaisin ulkonäön kaiken edelle. Kyse on siitä, että värähtelen samalla taajuudella sen ideaalin kanssa, jossa ulkonäkö on suurinpiirtein samalla viivalla. Olen siis heikko, laimasieluinen yksilö, kuten suurin osa meistä. Halusin sitä myöntää tai en. Olen heikko ihminen ja haaskaan aikaani turhuuteen.

    Syyt: huono itsetunto (jota ei itseasiassa edes ole, vaan se rakentuu muiden sanomisista ja reaktioista ollen siis jatkuvassa muokkaustilassa), ehtymätön riittämättömyyden tunne, kotoa peritty perfektionismi, estetiikan kaipuu ja altistuminen kulttuuriympäristölle, jota ei voi paeta.

    "Vai onko tämä taas sitä naisten perfektionismia,
    pitää olla KAIKKI, fiksu, mukava, kaunis ja osata kaikki asiat. Miehestä olisi hemmetin mukavaa jos naisen ei osaisi kaikkea vaan jättäisi jotain miehellekin."

    Kyllä. Tämä on yksin elävän naisen perfektionismia, joka saa voimaa siitä ettei ole ketään palauttamassa realiteetteihin, kun omat möröt mielen onkaloista hyökkäävät päälle. On myös osattava kaikki itse, sillä en kuulu sarjaan "ystävämiesten palveluksia surutta hyödyntävä domina". Apua on todella vaikea pyytää, mutta jos sitä tarjotaan on opeteltava samalla taas miljoonas taito lisää. Siksi ettei vain tarvitsisi vaivata ketään enää uudelleen. Lopulta on hallittava kaikki, oltava kaikkea...omnipotentti.

    "Minusta naisia ei yritetä alistaa."

    Minun mielestäni eri ryhmien välillä on aina valtataistelu käynnissä. Kun jokin ryhmittymä kokee asemansa uhatuksi, on primitiivisin puolustautumiskeino alistaminen tai ainakin sen yrittäminen, mikä lopulta johtaa tulokseen. Puhuin tuossa kirjoituksessa omista kokemuksistani, joissa ilmiö on esiintynyt kahden henkilön välisissä suhteissa henkisenä naiseuteen kohdistuvana alistamisena.

    "Tapahtuuko se irtauminen tosiaan siten että joku toinen tulee sanomaan sinulle että olet riittävä? Riittääkö siihen tavallinen mies vai pitääkö sanojan olla Brad Pitt?"

    Kyllä, niin se tapahtuu. Joku sanoillaan ja teoillaan osoittaa, että olen riittävä. Joskus rakkaus on kaikkivoipainen. En ole kiinnostunut Brad Pittista, mutta Angelina...

    että viitsit vielä tulla kommentoimaan, mukava saada palautetta/vastinetta tai miksi sitä pitäisi sanoa.

    Tästä voisi keskustella enemmänkin mutta nyt vain pari pointtia.

    "Syyt: huono itsetunto (jota ei itseasiassa edes ole, vaan se rakentuu muiden sanomisista ja reaktioista ollen siis jatkuvassa muokkaustilassa), ehtymätön riittämättömyyden tunne, kotoa peritty perfektionismi, estetiikan kaipuu ja altistuminen kulttuuriympäristölle, jota ei voi paeta."

    No periaatteessahan vanhemmat tietysti tarkoittavat parasta ja kasvattavat lapsiaan parhaansa mukaan mutta se riman jatkuva asettaminen sinne maailmanennätyskorkeudella, "failure is not an option"-asenne, näillä on aika kauaskantoisia seurauksia.

    "Siksi ettei vain tarvitsisi vaivata ketään enää uudelleen. Lopulta on hallittava kaikki, oltava kaikkea...omnipotentti."

    Mitä tähän voisi sanoa, en itse ajattele että minua vaivattaisiin.

    "Jokaisen ihmisen pään sisällä vallitsee kyseisen ihmisen oma todellisuus. Objektiivinen totuus on ulottumattomissamme, jolloin kannattaa kunnioittaa kokemusta sellaisena kuin se ilmenee. Varsinkin psyykkisten ongelmien kohdalla. Keskustelen koko ajan omasta ja tuntemieni naisten todellisuudesta. En väitä, etteikö olisi toisenlaisia todellisuuksia, arvojärjestyksiä. Johan ne oman elämänkin aikana vaihtelevat."

    En ole niin hölmö että yrittäisin kiistää sen jota joku toinen mielessään kokee/tuntee. :)
    MUTTA semmoista ehkä pohtisin ulkopuolisena että
    aivoilla/mielellä on myös taipumus herkistyä sille mitä haluaa nähdä. No, en nyt osaa muotoilla kunnolla mitä tarkoitan.

    'Nainen voi antaa monelle --> ei hyvä.'
    "Jep. Sehän tässä olikin se pointti. *huokaus*"

    Aistin turhautumista. ;)
    Lukumäärästäkö tässä on taas kysymys. Henk.koht on aivan sama onko naisella ollut 1, 5 vai 20 partneria. Minulta ei saa respektiä mahdollisimman
    monen naisen kanssa maannut mies, en ole kateellinen siitä. Tunnen jopa yhden sellaisen, haluatko tietää miten muut miehet suhtautuvat häneen.

    Tätä voisi jatkaa mutta jätän sinut nyt rauhaan.

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    "Kauneutta kuunnellaan tarkemmin, sille annetaan enemmän tilaa, siihen suhtaudutaan jo lähtökohtaisesti positiivisemmin."

    Todella hyvin ja osuvasti sanottu. Ymmärrän kyllä jos miehet eivät tajua, mutta kyllä tämän ilmiön jokainen nainen tietää.

    myönnän että todellisuudessa kaunis nainen saattaa joissain tilanteissa päästä helpommalla.

    Ajatuskoe: mitä ajattelet jos näet tosi kauniin naisen ajavan vanhalla ruosteisella ladalla.
    Ajatteletko että tuo nainen ei kuulu tuohon autoon.

    Mutta kuten sanottu esim. minua ei kauniit tyhjäpäät kiinnosta.

    Äänestä

  • Nti. Analyytikko kirjoitti:

    Otan mallia pragmaattisuudestasi ja vastailen viestinpätkiisi johdonmukaisesti lainaten. Julkinen kirjeenvaihto on kivaa.

    "...synkän kuvan, tai sitten ymmärsin väärin.
    Meinasin jopa tulla surulliseksi."

    Maalailin kuvan suoraan sieluni sisuksista. Yritin näyttää sinulle yhden puolen naisen elämästä. Onhan näihin asioihin toki monen monta suhtautusmismoodia, mutta tähän kuvaamaani kaaokseen on helpointa jumiutua.

    "Btw. mies joka EI julkisesti kommentoi naisten ulkonäköä lienee NÖSSÖ?"

    No jos ei kertaakaan sano mitään kaunista ihailemansa naisen ulkonäöstä, niin nössöhän se on.

    "Kuulosta aika hurjalta. Miksi se ulkonäkö ja muiden mielipiteet siitä ovat niin äärettömän tärkeitä. Laitatko ulkonäön kaiken edelle, etkö
    arvosta lainkaan ajatuksiasi, luonnettasi, neocortexia, sitä mikä erottaa ihmisen apinasta."

    Kyse ei ole siitä, että laittaisin ulkonäön kaiken edelle. Kyse on siitä, että värähtelen samalla taajuudella sen ideaalin kanssa, jossa ulkonäkö on suurinpiirtein samalla viivalla. Olen siis heikko, laimasieluinen yksilö, kuten suurin osa meistä. Halusin sitä myöntää tai en. Olen heikko ihminen ja haaskaan aikaani turhuuteen.

    Syyt: huono itsetunto (jota ei itseasiassa edes ole, vaan se rakentuu muiden sanomisista ja reaktioista ollen siis jatkuvassa muokkaustilassa), ehtymätön riittämättömyyden tunne, kotoa peritty perfektionismi, estetiikan kaipuu ja altistuminen kulttuuriympäristölle, jota ei voi paeta.

    "Vai onko tämä taas sitä naisten perfektionismia,
    pitää olla KAIKKI, fiksu, mukava, kaunis ja osata kaikki asiat. Miehestä olisi hemmetin mukavaa jos naisen ei osaisi kaikkea vaan jättäisi jotain miehellekin."

    Kyllä. Tämä on yksin elävän naisen perfektionismia, joka saa voimaa siitä ettei ole ketään palauttamassa realiteetteihin, kun omat möröt mielen onkaloista hyökkäävät päälle. On myös osattava kaikki itse, sillä en kuulu sarjaan "ystävämiesten palveluksia surutta hyödyntävä domina". Apua on todella vaikea pyytää, mutta jos sitä tarjotaan on opeteltava samalla taas miljoonas taito lisää. Siksi ettei vain tarvitsisi vaivata ketään enää uudelleen. Lopulta on hallittava kaikki, oltava kaikkea...omnipotentti.

    "Minusta naisia ei yritetä alistaa."

    Minun mielestäni eri ryhmien välillä on aina valtataistelu käynnissä. Kun jokin ryhmittymä kokee asemansa uhatuksi, on primitiivisin puolustautumiskeino alistaminen tai ainakin sen yrittäminen, mikä lopulta johtaa tulokseen. Puhuin tuossa kirjoituksessa omista kokemuksistani, joissa ilmiö on esiintynyt kahden henkilön välisissä suhteissa henkisenä naiseuteen kohdistuvana alistamisena.

    "Tapahtuuko se irtauminen tosiaan siten että joku toinen tulee sanomaan sinulle että olet riittävä? Riittääkö siihen tavallinen mies vai pitääkö sanojan olla Brad Pitt?"

    Kyllä, niin se tapahtuu. Joku sanoillaan ja teoillaan osoittaa, että olen riittävä. Joskus rakkaus on kaikkivoipainen. En ole kiinnostunut Brad Pittista, mutta Angelina...

    jättämään sinua rauhaan..

    Btw. Minusta tämän uuden viestisi pohjavire oli kuitenkin positiivinen. Se on hyvä. :D

    "Osittain. Oli alkulähde mikä hyvänsä, voimme sanoa kaikki kuorossa "we have created a monster". Koen omankin estetiikantajuni syöpyneen tässä kuvatulvassa. On vaikeaa katsella naisia ihaillen, luontaisten vaistojen varassa, kun kauneuden hahmottamisen systeemiäni on sorkittu pahasti median taholta."

    Miten parantaisit tilannetta, rajoittaisitko naisen vartalon käyttöä mediassa, tms?

    Toiseen asiaan, ihan mitä sattuu asioita pohtivana ihmisenä olen kyllä huomannut uutisen että nuorten naisten masennus on lisääntynyt.
    Perfektionismi tässäkin vaikuttimena? mistä se oikein kumpuaa?

    Äänestä

  • Puolivelmu kirjoitti:

    "kuinka voit olla noin märkänä" oli kohteliaisuus.

    Hmm..oletkohan törmännyt jotenkin erikoisiin miehiin.

    Ensinnäkin sävystä kyllä kuulee, onko kyse kohteliaisuudesta vai moitteesta.
    Toinen aika varma indikaattori on se, että tähän havaintoon miehen erektio katoaa eikä seksiä tipu sinä(kään) iltana.

    Kuten jo totesin, ei tämä suhteen alussa mikään ongelma yleensä olekaan. Mutta kun miehen aktiivisuus alkaa hiipua sitä mukaa kun omani kasvaa, niin silloin alkaa sängyssä syyllistäminen, munan pihtaaminen ja sillä kiristäminen. Näinhän se on, että parisuhteessa valtaa pitää se, kumpi haluaa seksiä vähemmän...

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Ensinnäkin sävystä kyllä kuulee, onko kyse kohteliaisuudesta vai moitteesta.
    Toinen aika varma indikaattori on se, että tähän havaintoon miehen erektio katoaa eikä seksiä tipu sinä(kään) iltana.

    Kuten jo totesin, ei tämä suhteen alussa mikään ongelma yleensä olekaan. Mutta kun miehen aktiivisuus alkaa hiipua sitä mukaa kun omani kasvaa, niin silloin alkaa sängyssä syyllistäminen, munan pihtaaminen ja sillä kiristäminen. Näinhän se on, että parisuhteessa valtaa pitää se, kumpi haluaa seksiä vähemmän...

    keskusteluni päättyvät siihen että huomaan olleeni väärässä. Tyhmempikin kaveri osaisi tästä tehdä johtopäätöksiä.

    Jokatapauksessa, tuntui vaan niin erikoiselta että märkyys voisi olla turnoff. Nyt tietää että se joillekin on.

    Ehkäpä nyt ymmärrän ajatuksiasi paremmin muutenkin, eikös naiset ole sinulle kateellisia, monethan joutuvat teeskentelemään laukeamista ja kuivuuskin on ongelma.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Ensinnäkin sävystä kyllä kuulee, onko kyse kohteliaisuudesta vai moitteesta.
    Toinen aika varma indikaattori on se, että tähän havaintoon miehen erektio katoaa eikä seksiä tipu sinä(kään) iltana.

    Kuten jo totesin, ei tämä suhteen alussa mikään ongelma yleensä olekaan. Mutta kun miehen aktiivisuus alkaa hiipua sitä mukaa kun omani kasvaa, niin silloin alkaa sängyssä syyllistäminen, munan pihtaaminen ja sillä kiristäminen. Näinhän se on, että parisuhteessa valtaa pitää se, kumpi haluaa seksiä vähemmän...

    "Itse on usein joutunut yrittämään teeskennellä, että ei nauttisi, kun huomaa, että oma nautinto on miehelle isku vyön alle..."

    Jos Emma sattuu vielä lueskelemaan, ja on halukas vastaamaan.. Muussa tapauksessa jääköön synkäksi yksinpuhelukseni, palstan syövereihin.

    Siis onhan se nyt kuitenkin niin että tapaamanne miehet keskimäärin haluavat että nainen nauttii ja saavat siitä itsekin jotain kun nainen laukeaa, näinhän se oikeasti menee?

    Äänestä

  • Puolivelmu kirjoitti:

    "Itse on usein joutunut yrittämään teeskennellä, että ei nauttisi, kun huomaa, että oma nautinto on miehelle isku vyön alle..."

    Jos Emma sattuu vielä lueskelemaan, ja on halukas vastaamaan.. Muussa tapauksessa jääköön synkäksi yksinpuhelukseni, palstan syövereihin.

    Siis onhan se nyt kuitenkin niin että tapaamanne miehet keskimäärin haluavat että nainen nauttii ja saavat siitä itsekin jotain kun nainen laukeaa, näinhän se oikeasti menee?

    On vaikea sanoa keskimääräisyyksistä mitään, kun mieskokemuksia ei kuitenkaan ole aivan rajattomasti kertynyt ja niitä pitkiä ja merkityksellisiäkin suhteita on ollut vain kaksi. Omalla kohdalla nautintoni on loukannut miestä pitkissä parisuhteissa 50-prosenttisesti ja lyhyemmissäkin suhteissa lähes 50-prosenttisesti. Tilasto ei siis näytä järin valoisalta...

    Toisaalta on muistettava ensinnäkin otannan pienuus ja toisekseen se, että otanta on valikoitunut siitä joukosta miehiä, jotka minua kiinnostavat. Eli pääasiassa introvertti-nörteistä.
    (Ajan siis takaa sitä, että heillä on ehkä keskimääräistä enemmän ongelmia oman miehekkyyden tunteensa kanssa muutenkin, jolloin voi olla loukkaavaa, kun ei sängyssäkään saa olla mies... Mutta en tiedä, veikkailen vain.)

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    On vaikea sanoa keskimääräisyyksistä mitään, kun mieskokemuksia ei kuitenkaan ole aivan rajattomasti kertynyt ja niitä pitkiä ja merkityksellisiäkin suhteita on ollut vain kaksi. Omalla kohdalla nautintoni on loukannut miestä pitkissä parisuhteissa 50-prosenttisesti ja lyhyemmissäkin suhteissa lähes 50-prosenttisesti. Tilasto ei siis näytä järin valoisalta...

    Toisaalta on muistettava ensinnäkin otannan pienuus ja toisekseen se, että otanta on valikoitunut siitä joukosta miehiä, jotka minua kiinnostavat. Eli pääasiassa introvertti-nörteistä.
    (Ajan siis takaa sitä, että heillä on ehkä keskimääräistä enemmän ongelmia oman miehekkyyden tunteensa kanssa muutenkin, jolloin voi olla loukkaavaa, kun ei sängyssäkään saa olla mies... Mutta en tiedä, veikkailen vain.)

    Pakko lisätä vielä, että en ole ainoa nainen, joka on havainnut saman. Kyllä näitä tapauksia on tullut esiin tyttöjen kesken jutellessa enemmänkin, eli aivan marginaali-ilmiöstä ei kuitenkaan ole kyse.
    Tosin tämä on varmaan yksi niitä asioita, joista miehet taas eivät puhu keskenään eivätkä tunnusta julkisesti.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Pakko lisätä vielä, että en ole ainoa nainen, joka on havainnut saman. Kyllä näitä tapauksia on tullut esiin tyttöjen kesken jutellessa enemmänkin, eli aivan marginaali-ilmiöstä ei kuitenkaan ole kyse.
    Tosin tämä on varmaan yksi niitä asioita, joista miehet taas eivät puhu keskenään eivätkä tunnusta julkisesti.

    no ainakaan naisen nautinto ei ole minulle ongelma, tietysti takana vain yksi suhde mutta uskon että samoin käyttäytyisin aina. Enemmän juttu oli se että naista kismitti aina jos yritin keskittyä häneen eikä halunnut millään ottaa vastaan suuseksiä. Ne harmittivat vaikka muuten hän osasi kyllä rentoutua ja nauttia.

    Joo näistä ei miesten kesken todellakaan puhuta, missään olosuhteissa, siksi olen kiitollinen että kerroit, laitoin plussan itselleni. ;)

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    On vaikea sanoa keskimääräisyyksistä mitään, kun mieskokemuksia ei kuitenkaan ole aivan rajattomasti kertynyt ja niitä pitkiä ja merkityksellisiäkin suhteita on ollut vain kaksi. Omalla kohdalla nautintoni on loukannut miestä pitkissä parisuhteissa 50-prosenttisesti ja lyhyemmissäkin suhteissa lähes 50-prosenttisesti. Tilasto ei siis näytä järin valoisalta...

    Toisaalta on muistettava ensinnäkin otannan pienuus ja toisekseen se, että otanta on valikoitunut siitä joukosta miehiä, jotka minua kiinnostavat. Eli pääasiassa introvertti-nörteistä.
    (Ajan siis takaa sitä, että heillä on ehkä keskimääräistä enemmän ongelmia oman miehekkyyden tunteensa kanssa muutenkin, jolloin voi olla loukkaavaa, kun ei sängyssäkään saa olla mies... Mutta en tiedä, veikkailen vain.)

    Ehkä kysymys ei ole miehekkyyden ongelmasta, voisiko olla kysymys puhtaasta itsekkyydestä tai siitä että nainen ei saa nauttia jos mies ei nauti.

    Äänestä

  • Puolivelmu kirjoitti:

    Ehkä kysymys ei ole miehekkyyden ongelmasta, voisiko olla kysymys puhtaasta itsekkyydestä tai siitä että nainen ei saa nauttia jos mies ei nauti.

    Pahoin pelkään, että monilla miehillä vaikuttaa huora-madonna -myytti, joko tietoisesti tai todennäköisemmin alitajuisesti. Seksistä nauttiva nainen on automaattisesti huora -> joten hänen kanssaan ei voi rakentaa parisuhdetta.

    Tuskin mitään yksiselitteistä vastausta löytyykään...

    Sitten tekee mieleni heittäytyä perinaiselliseksi rivien välistä lukijaksi ja kysyä, miksi arvelet, ettei seksistä kanssani voi nauttia? (Ei tarvi pelästyä, se on vain tämä PMS-oireilu, joka puhuu...)

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    Pahoin pelkään, että monilla miehillä vaikuttaa huora-madonna -myytti, joko tietoisesti tai todennäköisemmin alitajuisesti. Seksistä nauttiva nainen on automaattisesti huora -> joten hänen kanssaan ei voi rakentaa parisuhdetta.

    Tuskin mitään yksiselitteistä vastausta löytyykään...

    Sitten tekee mieleni heittäytyä perinaiselliseksi rivien välistä lukijaksi ja kysyä, miksi arvelet, ettei seksistä kanssani voi nauttia? (Ei tarvi pelästyä, se on vain tämä PMS-oireilu, joka puhuu...)

    en todellakaan tarkoittanut niin. Olen putkiaivo, en edes kykene niin hienovaraiseen viestintään.

    Muotoilin sen huonosti, ajatus tuossa oli jotain semmoista että naisella ei saisi olla asiat paremmin. Esim. aluksi nainen kiihottuneempi kuin mies.

    Mutta en tiedä, nämä kaikki mahdolliset selitykset ovat itselle täysin vieraita.

    Minusta seksistä nauttiva nainen on mahtava asia,
    jos asun naisen kanssa, niin totta ihmeessä olen mukana geimeissä makuuhuoneen puolella. En ole unelmien virtuoosi, mutta en tiukkapipokaan.

    Äänestä

täällä moni tuskaansa,katkeruuttaan poteva kirjoittelee,monessa tukimuksessa todettu et nainen henkisen väkivallankäyttäjänä on ylivertainen,mihin se kodistuu siihen lähimmäiseen! mies taas usein fyysisesti väkivaltainen,kun ei muuten tuskaansa olos osaa puhua.ihmisten ois opeteltava jo koulun kautta puhumaan toisilleen.
usein ihmis suhde onkelma alkaa, kun ei osata puhua, tai toinen puhuu ja toinen ei kuuntele.
rakkaus ja viha usein kulkevat käsi kädessä, kuten tiedämme kummallakin on suuri voima ihmisten elämässä,monesti ihminen käyttäytyy tunteensa mukaan, josta johtuen käytös ja jopa kirjoituksissa se tulee ulos...katsonki sen että ihmisten hyvä kirjoittaa, vaikka tänne purkaakseen tunteita,kovin ois pelottavaa kuljeskella ihmisten ilmoilla jos siellä purkaisivat tunteitaan. oikein hyvä tulevaa päivää kaikille ja muistakaa se halaus lähimmäiselle......

Äänestä

kyllä, hän on myös joskus se penapentti. miesvaltaisilla aloilla kun kiertää riittävästi, kuulee myös ihan livenä saman ilmiön. tosin myös kun tapaa naisia, he eivät aina itse helpota asiaa itsekään, ja ihan ehdottoman tärkeää olisi se, että naiset itse lakkaisivat sietämästä naisten haukkumista, eivätkä osallistuisi siihen itse.
enkä siis puhu normaalista vee kun veettää toikin tyyppi, vaan siitä, että se haukkuminen ja huonontaminen kohdistetaan selkeästi sukupuoleen.

feministit ovat kuitenkin olemassa? totta, mutta paljonko te kuulette naisten haukkuvan miehiä: siis pilkkaavan julkisesti heidän peniksensä ulkonäköä ja mahdollista hajua, vaikka ku*en hajua, mikä olisi mahdollista, kun sitä ei pyyhitä? paljonko naiset arvostelevat julkisesti miesten mahaa ja takapuolta, ohimennessään, huutelevat jne. ja kehuvat vaikka jo teinipoikien seksikkyyttä ja 40-vuotiaat naiset mainostavat että haluavat pa**a jonkun 16-18-vuotiaan julkkispojan kanssa...kuinka paljon miehiltä vaatimalla vaaditaan karvojen siistimistä, tai ajelua, hajusteita, rasvoja, rusketusta, treeniä, leikkauksia jne. no, ei todellakaan samoissa mitoissa olla naisten kanssa...joten jo yleinen paine on arvostelussaan kallellaan naisten suuntaan. sitten kun tähän lisätään vanhat legendat ja pelot naisten seksuaalisuudesta jne. onkin soppa valmis.

mutta! toisaalta, miehet ovat tässä kohtaa pitäneet itsestään paremmin huolta: he eivät lähde mukaan haukkumaan ja arvostelemaan miehiä. eri asia on pitäsikö edes joskus?? mutta. naiset eivät ota valtaa itselleen omasta ulkonäöstään, vaan hyvin pitkälle itsekin liioitellusti tukevat markkinoitten naisihannekuvaa. naiset itse haluavat olla jotain muuta kun naisia "sovinisteja" ja "jätkiä" ja siksipä se tekee haukkumisen helpoksi myös muille.

tässä voisi paneutua myös historiallisiin tosiasioihin, ja pitemmälle näihin syihin ja miksi naisen ulkonäkö ja "avuttomuus" on ennen ollut niin tärkeä ja miten se seuraa nykyään vieläkin, mutta eiköhän tämä riitä siitä.

miehet ovat myös aina olleet heikompia kun naiset. siis siksi väkivaltakin, en puhu fyysisyydestä.
vaan he ovat riippuvaisia naisista enemmän kun naiset heistä ja jollain valta on kompensoitava. no, tässäkään syy ei ole yksiselitteinen.
ei ole vain niin etttä ensin on äiti, ehdoton rakkaus, ja muut naiset. pettymykset jne. vaan tässä kohtaa myös miehien oma puuttuminen asioihin puuttuu. tai on puuttunut. äidillä ei koskaan olisi ollut niin paljon valtaa, jos isä olisi loistanut muullakin kun poissaolollaan, mutta sen voi korjata vasta tämä sukupolvi...ei tarvitsisi olla niin katkera pettymyksistä, jos ne ei horjuttaisi koko maailmaa, ja jos olisi läheisiä ystäviä, muita miehiä, jotka tukee, ja hyvä itsetunto, olisi pettymykset vain pettymyksiä. ei mitään elämän särkeviä katkeruuden aiheuttajia. ja naiset vain ihmisiä, joitten syitä uskallettaisiin ymmärtää paremmin.

naisten ja miesten pitäsi siis molempien rakastaa enemmän itseään ja omaa sukupuoltaan, ja silloin yksinkertaisimmillaan tässä tapauksessa, naiset eivät hyväksyisi haukkumistaan ja osallistuisi siihen itse, jolloin olisi pakko ajatella syvemmin, ja miehien maailma olisi myös henkisesti vahvempi ja tunteet rehellisemmin käsiteltävissä.

mutta joo, sellasta ihmettä nyt tuskin tapahtuu.
yleinen totuus on kuitenkin se, että ihminen tuijottaa omaa napaansa, kun ei uskalla katsoa itseään silmiin, eikä muuta maailmaa.

Äänestä

"Naiset on joskus hirveitä ja kamalia"

... ja niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


täällä palstalla kirjoitti:

Olen lukenut täällä suomi24:ssä sinkut palstan lisäksi muitakin ihmissuhdepalstoja.. ja mitä paljastuu :(

useita naisia haukkuvia miehiä. Useita fiksuja naisia, hyviä ajatuksia, vastaavat toisten viesteihin ja näkevät asiaa hieman laajemmin, ymmärtävät muiden ongelmia.. Ja mitä useat (huom.useat, eivät kaikki!) miehet(??) tekevät??

Haukkuvat naisia. Läskeiksi, vanhoiksi, panopatjoiksi.. jne. lista on loputon, mutta ylitse kaiken sen takaa huokuu VIHA, KATKERUUS, MUSTAVALKOISUUS, OMAAN NAPAAN TUIJOTTAMINEN. Mistä herranjumala näitä tällaisia miehiä tulee?? Onko ne niitä tavallisia Penapenttejä, jotka istuvat minua vastapäätä bussissa? Niiden viestien perusteella elämää katsotaan hyvin kapea-alaisesti, mustavalkoisesti, joten henkinen puoli on täysin kehittymätön. Kuka tästä itsensä tunnistaa, tunnistakoon. Teille muille, ei hätää. Naiset on joskus hirveitä ja kamalia, mutta ainakin tiedätte, että elämässä on paljon muutakin ja elämä voi olla monipuolista ja rikasta.

Hauskaa päivänjatkoa kaikille tasapuolisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu