vaihtoehtoisia vatsalihasliikkeitä?

Minulla on nikamasiirtymä ristiselässäni ja tämä hankaloittaa vatsalihasten treenaamista. Siksi lähdin kyselemään onko kenelläkään tietoa vaihtoehtoisista vatsalihasliikkeistä? Pystyn kuntosalilla vain kiertolaitteella tekemään vatsalihasliikkeet. Tavallinen lattialla tapahtuva istumaan nousu ja rutistukset aiheuttavat selässäni kipua. löytyykö siis mitään liikkeitä, kuminauhalla, seisaltaan ym.?
3384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tämän kaverin tutkimia ja kehittämiä harjoitteita
Stuart McGill, professor Spine Biomechanics,
Waterloo Canada
hän on tutkinut mm. selän toimintaa n. 25 vuotta

http://honewatson.com/delicious/big-3-back-exercises-from-stuart-mcgill/

http://www.youtube.com/watch?v=XYmErIPcykU&feature=related

video vähän lyhyt, mutta toinen jalka suorana,
lantio stabiloitu viemällä kädet alle, liike yläselästä

normaalirutistukset ja istumaannousut ovat McGillin tutkimusten perusteella NO-NO riippumatta siitä onko selkä ns. terve vai ei.

Äänestä

Itselläni on täsmälleen sama vika selässä, enkä siksi pysty tekemään mitä tahansa treeniliikkeitä. Parhaaksi vatsan harjoittamiseen olen itselleni kokenut jumppapallon. Sillä treenaaminen ei rasita selkää, ja lisäksi sillä tehtävät liikkeet treenaavat todella hyvin syviä vatsalihaksia. Suosittelen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensku kirjoitti:

Minulla on nikamasiirtymä ristiselässäni ja tämä hankaloittaa vatsalihasten treenaamista. Siksi lähdin kyselemään onko kenelläkään tietoa vaihtoehtoisista vatsalihasliikkeistä? Pystyn kuntosalilla vain kiertolaitteella tekemään vatsalihasliikkeet. Tavallinen lattialla tapahtuva istumaan nousu ja rutistukset aiheuttavat selässäni kipua. löytyykö siis mitään liikkeitä, kuminauhalla, seisaltaan ym.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu