olen lukenut että jos saa laskettua rasvaprosentin alas niin jenkkakahvat lähtee, onko totta?
ja sitten että onko sokerissa rasvaa? mietin kun syön all bran muroja ja niissä on melko paljon sokeria :S mutta on kuitenkin vähärasvainen..
kertokaa tietämättömälle, te viisaammat (:
rasvaprosentti alas.
4
942
Vastaukset
- kallopala
Sokeri (hiilihydraatit), proteiini ja rasvat ovat kehon energianlähteitä, ja loppusuoralla on sama syötkö sokeripaloja vai voita suoraan paketista; jos syöntimäärä ylittää kulutuksen, kehosi varastoi ylimääräisen energian rasvaksi nahkasi alle.
Sokerissa ei sinällään ole rasvaa, mutta yhtä lailla ylimääräinen syöty sokeri muuttuu kehossasi rasvaksi kuin ylimääräinen (syöty) rasvakin.
Kun puhutaan "rasvaprosentista", tarkoitetaan yleensä kehon rasvaprosenttia - kuinka monta prosenttia kehosi elopainosta on ihraa, ei sitä, kuinka paljon ravinnostasi koostuu rasvoista. Kehon rasvaprosentin pienentyessä (laihdutuksen tuloksena) myös jenkkakahvat pienenevät.
Suosituksia siitä, miten paljon päivittäisestä kokonaisenergiasta tulee rasvoista, hiilihydraateista (sokerit, tärkkelys (esim. perunat ja pasta) ja proteiineista (esim. liha, maitotuotteet, munat) on laidasta laitaan.
"Rasvakammo" sinällään meni muodista takatukan myötä 90 -luvun alussa. Painonhallinnan kannalta rasva ei aiheuta lihavuutta sen enempää kuin hiilihydraatit tai proteiinikaan. Yleensä ottaen järkeviä ravintolähteitä terveellisen ruokavalion ja painonhallinnan kannalta ovat ns. hitaat hiilihydraatit (vihannekset, täysjyvätuotteet, hedelmät, marjat), ns. hyvät rasvat (rasvainen kala, oliiviöljy, pähkinät jne.) ja käytännössä kaikki proteiini (vähärasvainen liha, pavut, munat, juustot, pähkinät).
Itse yritän yleensäottaen syödä niin, että vähintään kolmannes päivittäisestä energiasta tulee proteiinista, korkeintaan kolmannes rasvasta (josta suurin osa "hyviä" rasvoja) ja lopusta hiilihydraatista suurin osa "hyviä" hiilihydraatteja.
Hiilihydraattien kannalta vähemmän edullisia, nopeita hiilihydraatteja ovat sokeri/tärkkelyspitoiset tuotteet (vaalea leipä, karkit, nuudelit, peruna jne).- ei ole tuo!
Harhakäsitys se on sinullakin vaikka muuten tunnut asioista tietävän... Rasvaprosentti ei mittaa kuinka monta prosenttia kehossa on rasvaa!!! Rasvaprosentti mittaa paljonko on rasvaa suhteessa lihaksiin. Hoikallakin voi olla korkea rasvaprosentti jos ei ole lihaksia lainkaan, ja aktiivitreenaajalla massa on iso mutta rasvaprosentti pieni. Vaikkei siis ole jenkkakahvoja niin rasvaprosentti ei automaattisesti ole pieni.
- kallopala
ei ole tuo! kirjoitti:
Harhakäsitys se on sinullakin vaikka muuten tunnut asioista tietävän... Rasvaprosentti ei mittaa kuinka monta prosenttia kehossa on rasvaa!!! Rasvaprosentti mittaa paljonko on rasvaa suhteessa lihaksiin. Hoikallakin voi olla korkea rasvaprosentti jos ei ole lihaksia lainkaan, ja aktiivitreenaajalla massa on iso mutta rasvaprosentti pieni. Vaikkei siis ole jenkkakahvoja niin rasvaprosentti ei automaattisesti ole pieni.
Rasvaprosentti tarkoittaa nimenomaan kehon rasvamassan osuutta kehon kokonaispainosta.
100 x (Rasvapaino / kokonaispano) = rasvaprosentti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rasvaprosentti
http://www.verkkoklinikka.fi/ajassa/&id=7429678
Jos painat 70kg ja rasvaa kehossasi on 7kg, rasvaprosenttisi on 10. Rasvaprosentti ei sinällään kerro mitään siitä, kuinka paljon kehossasi on lihasmassaa.
- Anonyymi
Sokeri pois, se on pahin kaikista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst18812063Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494639Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58694283Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2133712PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1023514Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1003373Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.732010Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161345Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561060Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2801020