Ensin rakastutaan

ja mennään naimisiin, tai avoliittoon. Sitten tulee lapsia, hankitaan asunto, uusi auto, ja kaikki on yhteistä, velkoja myöden.
Mutta sitten mies/vaimo ihastuu johonkin vieraaseen naiseen/mieheen, ja pettää tämän kanssa puolisoaan.
Voiko enää tyhmempää, ja idioottimaisempaa temppua tehdä toiselle? Siis koko tulevaisuus riskeerataan yhden panon, tai pesään antamisen takia.
Pettäjät kysymys teille, onko tuo kaikki edellä mainittu tosiaan sen arvoista?
81079
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

toisistamme eksyttiin. Ei se ollut sen arvoista. Onneksi vaimo antoi anteeksi, vaikka ei varmasti unohda. Jatketaan ja rakastetaan.

Äänestä
  • Et voi olla tosissasi. Pelle.

    Äänestä

pilaa kaiken yhden panon takia.

Äänestä

olisi?

Jos suhde kaatuu yhteen syrjähyppyyn, on siinä muutakin vikaa.

Jos taas on kyse rinnakkaissuhteesta/ihastuksesta, vakisuhde on käytännössä ohi. Siinä pitävät kiinni ulkoiset seikat kuten nuo mainitsemasi autot ja asunnot. Tapa ja tottumus kenties. Lapsista yritään kehittää syytä yhdessäpysymiseen, mutta todellisuudessa lapset kärsivät kodin huonosta ilmapiiristä ja vanhempien kylmistä väleistä.

Joskus tuntuukin monien pelkäävän nimenomaan sitä, että menettävät asunnon ja auton, tavan ja tottumuksen, joita he arvostavat paljon enemmän kuin puolisoaan. Sitten kun sen ajattelee näinpäin, niin mitä kumpikaan lopulta menettää?

Äänestä

No ei kai siinä kaikkea voi riskeerata.

Tuskin pettäjäkään niin ajattelee, että kaikki riskeerataan.

Ehkä se joskus jopa on sen arvoista.

Toista ovat pitkät sivusuhteet, niissä kyllä ollaan tunnetasolla kiinni ja ne ovat uhka avioliitolle.

Äänestä

Onko yhden hairahduksen takia todella pakko lopettaa vuosikausia kestänyt suhde ja mitätöidä kaikki hyvä, mikä siihen liittyy? Eri asia, jos toinen jatkuvasti pettää tai liitto on muuten mahdoton.

Äänestä

kun on pussannut toisen miehen kanssa.
Ei mitään nuoleskelua.
Panemaan en pystyisi toisen kanssa, tää on aivan hirveetä.
Jos kerron, satutan, jos en kerro, paskaa se on sekin.
Mitä teen, en halua menettää miestäni.
Pää hajoaa.

Äänestä
  • en nyt ihan ymmärtänyt, miksi sun pää hajoaa; senkö takia, että olet suudellut toista miestä; ei suhde yhteen suudelmaan hajoa ja täytyy sanoa että ei hyvän suhteen pitäisi yhteen syrjähyppyynkään hajota. Eri asia, jos se on toistuvaa ja tapa.
    Voin kokemuksesta sanoa, että vakavastakin syrjähypystä voi päästä yli, jos toinen kykenee anteeksiantoon. Tämän jälkeen avioliitto voi muuttua onnellisemmaksi, koska kumpikaan ei pidä kumppaniaan itsestäänselvyytenä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies 46 kirjoitti:

ja mennään naimisiin, tai avoliittoon. Sitten tulee lapsia, hankitaan asunto, uusi auto, ja kaikki on yhteistä, velkoja myöden.
Mutta sitten mies/vaimo ihastuu johonkin vieraaseen naiseen/mieheen, ja pettää tämän kanssa puolisoaan.
Voiko enää tyhmempää, ja idioottimaisempaa temppua tehdä toiselle? Siis koko tulevaisuus riskeerataan yhden panon, tai pesään antamisen takia.
Pettäjät kysymys teille, onko tuo kaikki edellä mainittu tosiaan sen arvoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu