Minulla on nyt sellainen tilanne, että ylikunnon kaikki merkit täyttyvät muuten, mutta leposyke on suorastaan jäätävä. Ei ole koskaan ollut näin alhainen.
Voiko siis olla tämmöinen ylikuntotila, missä on valtava väsymys, ei jaksa oikein hereillä ollakaan, vaan nukkuisi kaiken aikaa ja tämän lisäksi on todella alhainen syke(alle 40).
Ennen minulla on ylikunnossa ilmennyt hikoilua, levottomuutta, sekä korkea syke ja unettomuutta. Verikokeen arvot huutaa ylikunnon puolesta ja oireet viittaa tähän, mutta syke on pohjissa.
ylikunto?
12
3742
Vastaukset
- Keneniza
Tää nyt vois olla periaatteessa ylikunto mulla päällä, mutta oireet on uudentyyppisiä, joskin ylikunnon oireita lukuunottamatta alhaista sykettä.
- sykkeestä
jotain: ootko huolehtinut riittävästä ravinnosta treenatessasi? Ite treenasin muutama vuosi sitten ja samalla yritin pudotta painoa syömistä vähentämällä. Leposyke putos myös tosi alhaisiin lukemiin,kun sain painon kohdalleen eikä tarvinnut enää kontrolloida syömistä niin kertaakaan ei leposyke ole painunut niin alas. Meneekö kroppa paastotilaan ja se laskee leposykkeen niin alas vai mistä johtuu en tiedä.
- Keneniza
Hyvä idea tuokin. Mietin asiaa, mutta mielestäni olen syönyt ihan hyvin. Ainakaan paino ei ole pudonnut erityisesti.
- ._m,._:__:;:_:_
Keneniza kirjoitti:
Hyvä idea tuokin. Mietin asiaa, mutta mielestäni olen syönyt ihan hyvin. Ainakaan paino ei ole pudonnut erityisesti.
ylikunnossa leposyke voi olla myös matala ja oireet kuvaamasi kaltaiset
- Keneniza
._m,._:__:;:_:_ kirjoitti:
ylikunnossa leposyke voi olla myös matala ja oireet kuvaamasi kaltaiset
Olen lukenut, että ylikuntoon olis päinvastaisia oireita, mutta kun nyt oon lueskellut tästä aiheesta, niin ylikunnon merkki olisi sitten se, että leposyke kohoaa ja juoksussa sykkeet olis matalia, kun minulla oireet on nyt ihan toisinpäin, eli leposyke on mielettömän alhaalla ja juoksussa syke nousee herkästi ihan hirveisiin lukemiin.
- monam
Mun mielestä väsymys kertoo paljon. Jos treenaa paljon ja pitäisi olla kunnossa ja silti väsyttää -> jotain on vialla. Hyvän kunnon pitäisi antaa energiaa, ei viedä sitä.
Mielestäni pitäisi lukea juuri oman kehon antamia signaaleja ja toimia niiden mukaan. Kehosi huutaa lepoa, joten anna sille sitä. - suomeks
jumi.
- runner 86
moi,
Juoksija-lehdessä 1/2008 on artikkeli "Ylikunnon paradoksi". Artikkelissa kirjoittaja hehottaa käyttämään ylikunnon sijasta sanaa urheilijan ylikuormitustila (overtraining). tai urheilijan burnout.
"Urheilijan ylikuormitustila määritellään tilana, joka seuraa liiasta harjoittelukuormituksesta suhtessa käytettyyn lepoaikaan pitkällä aikavälillä. Siihen liittyy aina suorituskyvyn lasku, joka ei palaudu 2-3 viikon kevyemmän harjoittelun tai levon aikana."
Kannattaa lukea artikkeli ko. lehdestä, mikäli vain mahdollista. Siinä on paljon hyvää tietoa tästä asiasta.- Keneniza
En varmaan pääse käsiksi tuohon lehteen kuitenkaan... Minulla, kun katson juoksumääriäni, oli elokuusta alkaen niin, että juoksin yhden tavallista kovemman viikon, jonka jälkeen oli normaali viikko, sitten taas kova viikko, normaali ja kova. Tällä kolmannella kovemmalla viikolla kroppa tilttas täysin.
Pidin kyllä taukoja tässä, mutta tuntuu, että taukojen aikana kroppa rasiintuu vaan enemmän, eli suorituskyky vaan heikkenee kaiken aikaa.
- jan10
olis kanssa hyvä tietää mikä mun kroppaa vaivaa kun juoksin testin 6km aika 25,40 keski vauhti 4,27km mutta keski syke oli 84 ja maksimi 148 että onko kroppa jumissa vai ylikunto on kyllä väsymystä mutta ei nyt hirveesti huom. mittarissa ei vikaa testattu
- uiguigiug
keskivauhtisi on 4.17..........eikä sykkeissäkään ole tolkkua...ei niin mitään.
Juokset testin keskisykkeellä .joka on 55% lenkin maksimistasi...el i aerobinen kynnykses on jotain keskisykkees luokkaa=)=)=)
- Keneniza
Tätä ketjua on näköjään nosteltu. Kommentoidaan nyt sen verran tällain jälkikäteen, että kyseessä oli omalla kohdallani krooninen ylikuntotila ja periomyokardiitti. Eli nippanappa onnistuin selviämään hengissä. Toipuminen edelleen prosessissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 904114
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603198- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628