Skiken sisukumi rikki

ohjeita please

Skiket ovat olleet kovassa käytössä (2kertaa/viikko, koko kesä). Nyt sitten puhkesi kummi.

Olen hyvin tottunut pyöränrenkaan paikkaaja, vaan nyt ei onnistunut Skiken tapauksessa. Onnistuin päälyrengasta takaisin laittessa rikkomaan uudestaan sisärenkaan meisselillä. Ohjeeksi: rengas kannaattaa laittaa takaisin puristimilla ?

Toiseksi: huomaisn, että paikka oli löysästi kiinalaisessa kumissa, liekö sitä pystyy paikkaamaan ollenkaan ??? Kumi on sen oloista että paikka ei ehkä pysy, tai minulla on sitten vanhat liimat ?

Ajattelin ostaan uuden sisukumin, ja ehkä varalle koko renkaan, jos vaikka matkalla sattuu rengasrikko ? Antakaa vinkkiä mistä kannattaa hankkia ?

PS vannne on muuten muovia, ja onnistuin siihenkin saamaan kolon meisselin kanssa.

9

1855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • de Skigge

      Ehkä pian annat ite vastaukset (kuten ennenki). Elämme odotuksessa. O se kumma, et nin nopiast.

    • Anttiqwer

      Itselläni taas oli päällyskumissa ilmeisesti valmistusvika, skikeissä siis, ja kumiin tuli "rakkuloita" = sisäkumi pullisti pari kohoumaa päällyskumiin. -> Uusi päällyskumi.
      Sisäkumikin on hajonnut, mutta sitä en ryhtynyt paikkaamaan, kun ajattelin, että 7 barin paine tekee paikasta selvää. Ehkä sitä ei niin tiiviisti saa paikalleen, että toimisi ..?
      No kumin paikalleen saaminen onkin oma taiteenlajinsa. Pitkän kamppailun jälkeen kÄvin liikkeessä kysymässä, olisiko vinkkiä. Eipä ollut. Lopulta sattumalta keksin keinon: Laita päällyskumi toiselta puolelta vanteelle. TÄSSÄ vaiheessa voi vielä käyttää meisseliä tms. rengasrautaa. Pujota sisäkumi sisälle huolellisesti, venttiili paikalleen ja kumi suoraan. Sitten alkaa se ongelma miten saada toisen puolen päällyskumi paikalleen, kun on on pahuksen tukevaa tavaraa. Yritin puristimia, mutta niillä ei onnistu, kun kumi on niin liukasta. Hermot menee. Tässä tuli sattuma avuksi: otin metallikeräyslaatikosta säilykepurkin, laitoin renkaan sen päälle niin, että vanteelle laitettu puoli on alapuolella. Sitten toisen avustamana neljällä kädellä yhtä aikaa painoimme päällyskumin paikalleen. Kyllä se sen verran venyy näköjään - eikä me olla edes mitään voimamiehiä. Puristele kumi suoraa ja täytä. Sattumaa tässä oli se, että säilykepurkki oli juuri täsmälleen vanteen kokoinen niin, ettei rengas lipsunut: matala tyhjä viininlehtikäärylepurkki, löytyy tavallisista kaupoista.

      • kagZ yä

        mänt. Aiga nobiast. Telebaattisella gaiZtal. Nim. kommunikatiivisil setillä. Mut miteZ Zuu pannaan, jos pääsee gatgee kesgelt boikkii?

        Ei hätiä mitiä. VastauZ on jo gaaliZ. Telebaattisil taidoil. Jemmailen Lidliltä purkin ja loput varmaazt jogaiginen znaijaa. Täl gertaa ei niitit gäy mut purkki on viilee idis.

        Toizil telebatia vörkkii minuutis tai joba pariZ tunniZ. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=113&conference=642&posting=22000000038081729


      • pesä on?
        kagZ yä kirjoitti:

        mänt. Aiga nobiast. Telebaattisella gaiZtal. Nim. kommunikatiivisil setillä. Mut miteZ Zuu pannaan, jos pääsee gatgee kesgelt boikkii?

        Ei hätiä mitiä. VastauZ on jo gaaliZ. Telebaattisil taidoil. Jemmailen Lidliltä purkin ja loput varmaazt jogaiginen znaijaa. Täl gertaa ei niitit gäy mut purkki on viilee idis.

        Toizil telebatia vörkkii minuutis tai joba pariZ tunniZ. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=113&conference=642&posting=22000000038081729

        Puussa?


      • buussa
        pesä on? kirjoitti:

        Puussa?

        Se Zgigailija lentäis egaz mägez bäin mu himahonkaa ja bezä muuttuis bilvenbiirtäjäkZ. Kuiteski en vois gorjata sitä tagaz omagz bezägZ, ku Lillukka-marketti (suomekz. Lidli) olz niiiii zit gaugana hongikosta. En Ziiz vois hakee korjauZz tarbeida lillugast, niittej, peltipurkkei, muovitsydeemejä. On Ze onni niillä, jotga asuvat Lidlis, siiZz lähellä, voi ostaa tarvikkeita skiikeihin, muihin skikuna tiguna tuoteisiin, kuten rulliksiin.


    • eji3

      Ensin sisukumi renkaaseen sisälle.

      Toinen renkaan reuna vanteelle.

      Toisen reunan saaminen vanteelle onnistui siten että laitoin renkaan lattialle, ja meisselillä vähin erin siirsin rengasta vanteelle, samaan aikaan poljin kengilläni rengasta vanteelle, viimeisin vaikein vaihe onnistui kun painoin kantapäällä rengaan paikoilleen ilman meisseliä.

    • te 2

      Muuten hyvä laji mutta renkaat puhkeavat jopa kaksi kertaa lenkin aikana.Vaihdoin renkaat umikumirenkaisiin joita saa puuiilosta hinta 3,5 eur kappale.Muutostyössä joutuu isontamaan pultin reijät isompaan akselipulttiin sopivaksi,ja kaksi rikkaa molemmille sisäreunoille.Renkaaksi kannattaa valita alkuperäistä rengasta pienempi rengas koska alkuperäisen kokoinen umpikumi rengas on liian painava ja niillä on liian raskasta hiihtää.Tavallinen rullaluistelu on aivan liian kevyttä.Skikeillä saa pienellä nopeudella pulssin nousemaan ja se on paljon turvallisempi laji.Skikeily on myös erittäin nopeasti laihduttava laji,jonka takia olen nyt alkanut uudestaan harrastamaan sitä.Suosittelen sitä vain asvaltilla hiihtämiseen,kuntopoluilla pitäisi olla ilmakumirenkaat mutta ne ovat tällä hetkellä niin huonolaatuisia.Hyvälaatuiset kumet kestäisi varmasti kovaa käyttöä jos niitä tehtäisiin suomessa

      • Anttikv

        Häh? Puhkeaa kaksi kertaa lenkin aikana? Misä sää käyt lenkill? Neljäs kesä on menossa. kaksi rengasta on puhjennut ja se on johtunut karkean asfaltin kulutuksesta = kangas tulee näkyviin ja sitten kova paine hoitaa loput. Eli ei ne ihan pilipali renkaita ole..


    • noita renkaita saa noin 15€/kpl Suomestakin, osta uudet.
      Myös nopeampia rullaluistin tyyppisiä renkaita on saatavilla.
      Myös tanskasta saa ko. renkaita kohtuu hintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      55
      6994
    2. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      122
      6543
    3. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      65
      5562
    4. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      100
      5365
    5. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      19
      5317
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      105
      4977
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      8
      4789
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      77
      4583
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      73
      4180
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      24
      4137
    Aihe