Asiallinen varoitus kaikille autoilijoille

PERHEENISÄ JA FARMARI TIELLÄ!

Anna perheenisälle aikaa rauhassa tutkia peileistään liikkeitäsi ja aikaa ennakoida tulevaa ohitustasi. Lähesty perheenisän farmarin perää ja aja "imussa". Kun perheenisä ikäkriisissään (vaimonsa lähdettyä) alkaa kiihdyttää sporttista 1,8 litraista, rivimoottorista kiisseli-nokivasaraansa, anna perheenisälle mahdollisuus elää amisvuosiaan uudelleen ja kokea onnistumisen tunnetta ensi kertaa elämässään! Vilauta pitkiä pari kertaa ja seuraa perheenisän pään liikkeitä! Kun etäisyyttä on kertynyt tarpeeksi ja perheenisä pitää itseään kimiräikkösenä ja autoaan Ferrarina, niin ota kunnon vauhti ja suhauta perheenisästä ohi. Näytä viereiseltä kaistalta keskaria tai jos sinulla on kaveri kyydissä, niin pyydä tätä näyttämään persettä perheenisälle! Seuraa taustapeilistä kun perheenisä kuvittelee seuraavassa mutkassa farmarinsa olevan Maserati ja vetää mutkasta suoraan pellolle kun se farmarin perä lähti irti vaikka oli spoilerit, karvanopat ja kaikkee!

NAURA PASKAISESTI JA ANNA PERHEENISÄN PYÖRIÄ FARMARINSA KANSSA PELLOLLA/METSÄSSÄ LAPSET KYYDISSÄ! Pakita onnettomuuspaikalle. Avaa ikkuna ja huuda jotakin nasevaa! Jos sinulla on kusihätä, niin tässä vaiheessa olisi oivallinen tilaisuus kusta perheenisän farmarin rytäkässä rikkoutuneesta ikkunasta sisään! Jopa kiinteämpää ulostamista samaisella metodilla voi harrastaa! Poistu paikalta tyynesti ja onnittele itseäsi kun taas on yksi perheenisä tien päällä vähemmän riskitekijänä.
12621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

HAHAHAHAHAHAH! Oli aikas hauska tarina

Äänestä

Hassua, että joitain vielä huvittaa pissa- ja kakkahuumori esikouluiänkin jälkeen. Matalaotsaista touhua.

Äänestä

eikä taida olla kuin 2v aikaa siitä, kun sinä olit siinä perheenisän farkussa takapenkillä nappi suussa, täysin tyytyäisenä turvalliseen olotilaasi turvallisen perheauton kyydissä.

Äänestä

kuinka rohkeaa!

Äänestä
  • Perheessäni ei ole milloinkaa onneksi ajettu farmarilla, vaan aina sporttisella coupella tai korkeintaa edustusluokan sedanilla! Farmarit ja eläkeikä...jne.

    Upposiko perheenisien todellisesta liikennekäyttäytymisestä kertova juttu pahastikin lukijoihin? Taitaa olla perheenisiä liikkeellä...noh, noh! Kiltisti vaan kiiseliä tankkiin ja vähän myöhemmin jarruttaen siihen mutkaan tietty karvanopat heiluen...Perheenisä!

    Äänestä

"perheenisä --- (vaimonsa lähdettyä)"

Säkö toivot että joku ajaa "pellolle" lapset kyydissä?

Olisit edes hauska, huono yritys...

Äänestä
  • Eikö voi olla perheenisä jos vaimo on jättänyt? Joopajoo...

    Tietenkään lapsille en toivoisi mitään pahaa, mutta valitettavan usein jälki-amiskauttaan elävät perheenisät vaarantavat myös perheensä turvallisuuden aivan 'päättömällä' liikennekäyttäytymisellään! Eivät kai mieti, että ei se oma farmari välttämättä nyt kuitenkaan ole se tiehen liimautuva formula...eikä 1,8 kiisselikoneella ehdi kaikista liittymistä tielle...

    Lisäksi kannattaa perheenisien ottaa huomioon liikenteessä koheltaessaan, että voipi jollakulla mennä oikeasti hermotkin ja käydä niin kuin sille lapsiaan kuljettaneelle ämmälle, joka kiilattiin 'pellolle' viereistä kaistaa ajaneen auton toimesta; he selvisivät ilmeisesti lähes vammoitta, mutta kyllä tuollaisessa voi henkikin lähteä! Tarpeeksi kun joku ärsyyntyy niin se on äkkiä perheenisä farmareineen katollaan ojassa odottelemassa pelastushenkilökuntaa, joka muutenkin joutuu turhan paljon käyttämään aikaa perheenisien töppäilyjen selvittämisiin!

    Äänestä

vastaa:

Ajoin viime perjantaina työkeikalta Hämeestä kohti kotikontuja, Itä-Suomea. Ajaessani vakionopeussäätimellä saavutin Sinut, mustassa Type-R Hondassasi ja ohitin samalla Sinut kun mietit ja arvoit, uskaltaisiko edellä ajavastasi matkailuautosta ajaa ohi.

Tämä oli sitten ehkä liian paljon Sinulle. Liimauduit takapuskuriin kiinni ja sytytit sumuvalosi. Kytkin vakionopeussäätimen muistista edellisen nopeuteni, mutta nyt tämä olikin Sinulle liian hidasta etenemistä. Voi sitä ohituspaikan hakemista ja kyttäämistä kun yritit löytää perjantai-illassa ohituspaikkaa. Sinut sitten armahti ohituskaista tie ja päästit korkealta kierrosluvulta löytyvät hevosvoimasi irti ja ohitit pari muutakin autoa samalla. Jatkoin edelleen etenemistäni vakionopeussäätimen avustuksella. Jos vastaan tuli hitaammin etenevä ajoneuvo, ohitin reippaasti nämä.

Ei mennyt kymmentäkään kilometriä, kun samaan suuntaan oli menossa autojono. Jonoa veti rekka-auto ja toisena - kas kummaa - oli samainen Type-R Honda. Voi sitä jarruvalojen vilkkumista ja auton kiemurtelua, kun yritit stressaantuneena löytää ohituspaikkaa. Jonon periltä näin sopivan välin ja ohitin neljän auton ja rekan muodostaman jonon yhdellä kertaa. Seuraavalla suoralla pääsit ohi rahtarista ja ilmeisesti päätit, että keskinopeutesi on taas noustava ja jäit roikkumaan "tappituntumalle" farmariautoni perään. Tästä oli kyllä se hyvä puoli, ettei väärin suunnatut sumuvalosi häikäisseet.

Hieman ennen Lahtea tuli vielä yksi raskas ajoneuvo perä edellä vastaan, katsoin itselleni hyvän ohituspaikan ja tuikkasin ohi. Jostain syystä et Sinä, tehokkaalla autollasi - liekö väärä vaihde päällä - päässyt tuohon samaan väliin, etkä muuhunkaan väliin ohi.

Lahden liikennevalo alueella näin peileistä, kuinka musta Type-R Honda poukkoili kaistalta toiselle etsien nopeimmin etenevää kaistaa. Olitkin tälläisessa pujottelussa melko etevä ja ohitikin minut jossain vaiheessa. Itse en pidä stressaavasta ajotyylistä ja valitsin jatkuvasti Kouvolaan merkatun kaistan. Kuinka ollakkaan, juuri ennenkuin tiet Helsingin/Jyväskylän ja Kouvolan suuntaan erkanevat, jostain syystä valitsemani Kouvolan kaista vetikin hienosti ja näin mustan Type-R Hondan juuttuneena ruuhkaan. Teit koukkausen taakseni ja samassa alkoikin jo leveäkaistatie. Kaivoin vakionopeussäätimen muistista taas vanhan nopeuteni ja aloin edetä kohti Kouvolaa. Leveäkaistatiellä ohitit sitten minut käyttäen äärimmäisen pientä marginaalia minuun ja vastaantuleviin autoihin (ja toki huomattavaa ylinopeutta...)

Jostain syystä vielä ennenkuin leveäkaistatie loppui, saavutin taas Sinut, edelleenkin käyttäen vakionopeussäädintä ja samaa alkuperäistä nopeuttani. Ohitin Sinut vielä leveäkaistatien puolella ja tutusti liimauduit takapuskuriini kiinni. Oli taas ilmeisesti aika nostaa keskinopeuttasi..?

Taas tuli vastaan perä edeltä muutama hiljaisemmalla vauhdilla etenevä ajoneuvo, jotka taas ripeästi ohitin. Viimeinen havaintoni Sinusta oli matkailuauton takana tuikkivat sumuvalosi, kun yritit löytää jostain välistä ohituspaikkaa. Tosin Hondastasi oli jo tankki tyhjillään, ja jouduit Matkakeitaalle tankaamaan, itse ajoin pysähtymättä (turvallisesti ja ripeästi) perheeni luo.

t: perheenisä dieselfarmarista

Äänestä

Missäs autossa on 1.8 dieseliä nykyään? Eikös 1.9 tai 2.0 ole yleisempi (ja sitten tietysti 1.6, yms)?

Muuten täytyy tunnustaa, etten tunnistanut itseäni tuosta, vaikka onkin perhettä, lapsia, farmari, dieseliä...

Johtuisiko siitä, etteivät teinit vilkuttele valoja peräpeilissä, vaiko siitä, että jäi tuo amisvaihe kokematta jo silloin teininä? :)

Äänestä
  • saa 1.8TDCi konetta uusiin autoihin.

    Äänestä

  • Adolf Manson kirjoitti:

    saa 1.8TDCi konetta uusiin autoihin.

    Hahaha! Tuo perheenisän kirjoitus oli loistava! Tuollaista se nykypäivänä tuolla tien päällä tahtoo olla. Valitettavasti et kuitenkaan ole taistellut teiden herruudesta minun kanssani, mutta vastaavanlaisia tilanteita olen kokenut useita. Joskin sillä erotuksella, että kohtaamani perheenisät ja heidän farmarinsa eivät ole olleet vakkarilla huristelevia leppoisia setiä, vaan todellakin sitä amis-vaihetta uudelleen eläviä wannabe-formulakuskeja!

    Osaisiko joku selittää miksi perheenisät ostavat mahdollisimman epäsporttisen farmarin vieläpä kiisselinä jos heillä on valtava tarve leikkiä formulakuskia normiliikenteen seassa??!! Eikö tuohon tarkoitukseen sopisi paremmin auto, joka on näyttävä ja tarkoitettukin kulkemaan kovaa? Onko perheenisen logiikka yrittää yhdistää urheiluauto ja tilavuus samaan pakettiin? Tuo ei onnistu ostamalla td-audia vaikka siinä olisi kymmenen pakoputkea! Näyttää verraten hassulta kun 'vanha' perheenisä farmaridieselillä muksut takapenkillä kilpailee liikennevaloissa kiihtyvyydessä viereisen kaistan nuorehkon kuskin Nissan 350Z:n tai Veten kanssa... (juu ei ole maailman kovimpia pelejä nuokaan, mutta edes näyttävät urheiluautoilta).

    Äänestä

  • saastuttaa ja haisee! kirjoitti:

    Hahaha! Tuo perheenisän kirjoitus oli loistava! Tuollaista se nykypäivänä tuolla tien päällä tahtoo olla. Valitettavasti et kuitenkaan ole taistellut teiden herruudesta minun kanssani, mutta vastaavanlaisia tilanteita olen kokenut useita. Joskin sillä erotuksella, että kohtaamani perheenisät ja heidän farmarinsa eivät ole olleet vakkarilla huristelevia leppoisia setiä, vaan todellakin sitä amis-vaihetta uudelleen eläviä wannabe-formulakuskeja!

    Osaisiko joku selittää miksi perheenisät ostavat mahdollisimman epäsporttisen farmarin vieläpä kiisselinä jos heillä on valtava tarve leikkiä formulakuskia normiliikenteen seassa??!! Eikö tuohon tarkoitukseen sopisi paremmin auto, joka on näyttävä ja tarkoitettukin kulkemaan kovaa? Onko perheenisen logiikka yrittää yhdistää urheiluauto ja tilavuus samaan pakettiin? Tuo ei onnistu ostamalla td-audia vaikka siinä olisi kymmenen pakoputkea! Näyttää verraten hassulta kun 'vanha' perheenisä farmaridieselillä muksut takapenkillä kilpailee liikennevaloissa kiihtyvyydessä viereisen kaistan nuorehkon kuskin Nissan 350Z:n tai Veten kanssa... (juu ei ole maailman kovimpia pelejä nuokaan, mutta edes näyttävät urheiluautoilta).

    >>Valitettavasti et kuitenkaan ole taistellut teiden herruudesta minun kanssani,...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnettomuuden välttämiseksi kirjoitti:

PERHEENISÄ JA FARMARI TIELLÄ!

Anna perheenisälle aikaa rauhassa tutkia peileistään liikkeitäsi ja aikaa ennakoida tulevaa ohitustasi. Lähesty perheenisän farmarin perää ja aja "imussa". Kun perheenisä ikäkriisissään (vaimonsa lähdettyä) alkaa kiihdyttää sporttista 1,8 litraista, rivimoottorista kiisseli-nokivasaraansa, anna perheenisälle mahdollisuus elää amisvuosiaan uudelleen ja kokea onnistumisen tunnetta ensi kertaa elämässään! Vilauta pitkiä pari kertaa ja seuraa perheenisän pään liikkeitä! Kun etäisyyttä on kertynyt tarpeeksi ja perheenisä pitää itseään kimiräikkösenä ja autoaan Ferrarina, niin ota kunnon vauhti ja suhauta perheenisästä ohi. Näytä viereiseltä kaistalta keskaria tai jos sinulla on kaveri kyydissä, niin pyydä tätä näyttämään persettä perheenisälle! Seuraa taustapeilistä kun perheenisä kuvittelee seuraavassa mutkassa farmarinsa olevan Maserati ja vetää mutkasta suoraan pellolle kun se farmarin perä lähti irti vaikka oli spoilerit, karvanopat ja kaikkee!

NAURA PASKAISESTI JA ANNA PERHEENISÄN PYÖRIÄ FARMARINSA KANSSA PELLOLLA/METSÄSSÄ LAPSET KYYDISSÄ! Pakita onnettomuuspaikalle. Avaa ikkuna ja huuda jotakin nasevaa! Jos sinulla on kusihätä, niin tässä vaiheessa olisi oivallinen tilaisuus kusta perheenisän farmarin rytäkässä rikkoutuneesta ikkunasta sisään! Jopa kiinteämpää ulostamista samaisella metodilla voi harrastaa! Poistu paikalta tyynesti ja onnittele itseäsi kun taas on yksi perheenisä tien päällä vähemmän riskitekijänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu