mitä ja mihi kello aikaa kannattas syyä että saisin 10kiloa pois??lenkkeilyä harrastan vielä en muuta.mutta aloitan kuntopyöräilyn tässä 1kk sisällä..antakaa vinkkejä...165/70 tavote 60kg??
antakaas joku hyviä ruoka vinkkejä?
laihutus meneiillää
1266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Se, mihin kellonaikaan syöt, riippuu täysin elintavoistasi. Kellonajalla ei ole mitään merkitystä, MUTTA ateriarytmillä on. Kaikki järkevät suositukset korostavat tasaista ateriarytmiä, niin ei tule liian nälkä. Jos verensokeri putoaa liian alas pitkän ateroiden välin vuoksi, alkaa väsyttää, kiukuttaa ja päätä särkeä (pahimmassa tapauksessa), ja ainakin sitten seuraavalla aterialla ahmii liikaa.
Kolmen-neljän tunnin välein pitäisi syödä kuitu- ja proteiinipitoista ravintoa, josta on turhat sokerit ja mahdolliset LIIAT rasvat karsittu. Korostan sanaa "liiat", koska rasva on ihmiselle täysin välttämätöntä, ilman sitä eivät esimerkiksi rasvaliukoiset vitamiinit imeydy. Jokainen varmaan ymmärtää, etteivät sipsit tai hillomunkit sovi laihduttajan päivittäiseen ruokavalioon.
Mitään ei kuitenkaan kannata kieltää itseltään kokonaan, siitä seuraa vain kielletty-hedelmä-houkuttaa-eniten -ilmiö.
Kaikkein helpointa on keventää ruokavaliota niin, että lisää kasvisten osuutta ja vähentää vaalean vehnän, perunan, riisin ja muun vähäkuituisen syötävän osuutta. Lautasmalli on loistava ohjenuora: puolet lautasesta täytetään kasviksilla (raaoilla tai kypsennetyillä, ei väliä), neljäsosa (eli noin korttipakakn kokoinen palanen) lihalla, kalalla tai proteiinipitoisilla kasviksilla ja viimeinen neljännes perunalla, pastalla tai riisillä.
Ei kannata pyrkiä liian nopeaan painonpudotukseen, koska nopeasti pudotetut kilot tulevat helpoimmin takaisin (usko kokenutta!). Liian tiukassa kuurissa on vaarana väsyminen ja se, ettet saa ruuasta kaikkia tarvittavia ravintoaineita. Puoli kiloa viikossa on sopiva, terveellinen tahti.
Lisää hyviä ohjeita saat Kunnossa kaiken ikää -painonhallintakalenterista:
http://www.kki.likes.fi/pages/UserFiles/File/Materiaalit/Tartu tilaisuuteen.pdf