tätä en käsitä miehissä

En ole vielä ymmärtänyt tämmöistä asiaa miehissä, mikä tuntuu olevan varsin yleistä.
Eli katsotaan jotain tylsää urheilua keskellä yötä. No katson itsekin, jos tulee jotain hyvää, mut moni pystyy katsomaan jotain snookeria 5 tuntia keskellä yötä, tai vastaavasti golfia, tai amerikkalaista jalkapalloa.
Sitten uhotaan kauhesti tuosta ohjelmasta ja kerrotaan, mitä kaikkea hienoa siinä oli. Ollaan vähän kovaakin jätkää, kun on katsottu snookeria kello 01.00-06.00.

Pystyykö joku kertomaan, mikä tuossa on ideana?
13496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

ei kiinnosta pätkääkään urheilun seuraaminen,paitsi formulat :)

Äänestä
  • Kyllä minä urheilua seuraan. Ehkä puolet formulakisoista tulee katsottua ja jääkiekkoja ja jalkapalloa, mutta tuota en enää pysty käsittämään, jos katsoo monen tunnin mittaisia ja vieläpä älyttömän tylsiä urheiluohjelmia keskellä yötä.
    Voisin kuvitella, kuin henkilö katsoo televisiota lasittuneesti ja kuola valuu suusta, kun kolmas tunti golfia käynnistyy neljän aikaan yöllä...

    Äänestä

tahansa voi jäädä koukkuun. Itsekin katselin joskus snookeria niin paljon, etten sitä pysty nyt käsittämään. Asiasta uhoaminen kuulostaa vieraalta, mutta se saattaisi johtua toiminnan (harhaisesta) perustelemisesta itselle ("teen tämän näyttääkseni että pystyn siihen").

Äänestä

Täysin käsittämätöntä toimintaa. En katso mitään urheilua.

Äänestä
  • myös käsittämätöntä.

    Äänestä

  • on... kirjoitti:

    myös käsittämätöntä.

    Sitten lisätään kierroksia ja ilmoitan etten kykene katsomaan televisiosta montaa muutakaan juttua. Esim. saippuasarjat ovat hirvittävää kidutusta.

    Urheilu ja saippuasarjat muuten muistuttavat toisiaan sikäli, että niissä molemmissa on koko ajan tapahtumaisillaan jotakin merkittävää, mutta sitten kuitenkaan ei tapahdu juuri mitään.

    Äänestä

Mulla on kaveri joka katsoo kaikki 24h ajot netti TV:stä suorana.

Tätä varten se virittää 2 näyttöä koneeseen jossa yhdellä pyörii TV-lähetys ja toisella näytöllä on kierrosaikoja ja aiheestä turiseva chat.

Äänestä

Sitten kun nainen on lukenut cosmopolitani niin hän tietää miten mies vietellään ja millaisia miehet "oikeesti" ovat :) Sitten ollaan niin hyviä lukemaan miehiä rivien välistä että ei voi kuin nauraa.

Kaikilla meillä ihmisillä on eri mielenkiinnonaiheita elämässämme jotka eivät välttämättä kiinnosta vaikka omaa kumppania paskankaan vertaan. Esimerkkinä:

Toiset lukee horoskooppeja ihan täpinöissään ja selittää niiden olevan ihan oikeesti totta. Juu aurinkohan kiertää maata ja ei planeettoja ole oikeesti niin montaa. Muutenkin joka viikko miljoonat ihmiset elävät cosmopolitanin horoskoopin mukaan, halusivat he sitä tai eivät. Hitto mitä shittiä.

Toivottavasti tämä valaisi sinulle jotain maailmasta missä elät.

Äänestä

sitä kiehtoo se henkinen kaksintaistelu mitä pöydässä käydään.Se on realityä ja jännää...

Mie taas en ymmärrä miten naiset voi seurata esim kauniita ja rohkeita päivästä toiseen ja vuodesta toiseen.... Ihan sama juttu se on urheilussaki "Paitti että se on jännempää" Kun johonki asiaan perehtyy ja siitä alkaa ymmärtää enemmän ku muut keskimäärin, niin siitä tulee kiehtovaa. Ja kun se on kiehtovaa, niin sit sen kattomisesta nauttii ja uhraus jonka sen eteen tekee, tulee ymmärrettäväks.

Äänestä

netin kautta voi pelata live-vedonlyöntiä vuorokaudet ympäriinsä. live-vedonlyönti taas edellyttää jatkuvaa ja aktiivista pelikohteiden seuraamista, -tilanne voi dramaattisesti muuttua vaikkapa jalkapallo-ottelussa altavastaajana olevan vierasjoukkueen siirryttyä maalin johtoon pelin viimeisten minuuttien aikana. nopea nettivedonlyöjä käyttää tällaiset tilaisuudet hyödykseen sijoittamalla ylikertoimiselle yllätysvoittajalle runsaasti.

kyse ei siis välttämättä ole mistään lapsellisesta uhoilusta, vaan urheilun seuraaminen voi olla myös ammatti ja aamullinen palaute katselukokemuksesta on silloin työsuoritukseen liittyvä jälkiselvittely eli debriefing.:)

Äänestä
  • kaveri katsoo golfia(tai jotain hevospooloa) vaan, koska se on niin hieno laji ja pystyy tosiaan istumaan hievahtamatta 4 tuntia keskellä yötä tällaisen ohjelman parissa.

    Pointtini oli siis siinä, että ton tyyppinen telkun töllöttäminen on vähän sama, jos katsoisi testikuvaa useamman tunnin keskellä yötä.

    Äänestä

  • Dazu kirjoitti:

    kaveri katsoo golfia(tai jotain hevospooloa) vaan, koska se on niin hieno laji ja pystyy tosiaan istumaan hievahtamatta 4 tuntia keskellä yötä tällaisen ohjelman parissa.

    Pointtini oli siis siinä, että ton tyyppinen telkun töllöttäminen on vähän sama, jos katsoisi testikuvaa useamman tunnin keskellä yötä.

    voi olla katalepsia ja hitaasti etenevän kilpailun hypnoottinen vaikutus. joskus olen itse jäänyt katselemaan juonnettuja yöchatteja koko yöksi, ilman ääntä vieläpä. :)

    Äänestä

  • manna gryn kirjoitti:

    voi olla katalepsia ja hitaasti etenevän kilpailun hypnoottinen vaikutus. joskus olen itse jäänyt katselemaan juonnettuja yöchatteja koko yöksi, ilman ääntä vieläpä. :)

    nojoo, olen minäkin joskus chattia tuijottanut, mutta silloin olin laskuhumalassa melko vahvan alkoholiannoksen jälkeen.
    Luulen, että myös psykoottisesta katalepsiasta saattaa olla kyse näissä yö-seuraamisissa, koska henkilö kokee olevansa jollain tavalla parempi ihminen näin tehtyään. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dazu kirjoitti:

En ole vielä ymmärtänyt tämmöistä asiaa miehissä, mikä tuntuu olevan varsin yleistä.
Eli katsotaan jotain tylsää urheilua keskellä yötä. No katson itsekin, jos tulee jotain hyvää, mut moni pystyy katsomaan jotain snookeria 5 tuntia keskellä yötä, tai vastaavasti golfia, tai amerikkalaista jalkapalloa.
Sitten uhotaan kauhesti tuosta ohjelmasta ja kerrotaan, mitä kaikkea hienoa siinä oli. Ollaan vähän kovaakin jätkää, kun on katsottu snookeria kello 01.00-06.00.

Pystyykö joku kertomaan, mikä tuossa on ideana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu