Jokelan tapaus toistui sittenkin
surullinen...
141796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ikävä kyllä Rovaniemeltäkin on julkaistu videoita, joissa nuori mies ammuskelee kameraa päin ym. uhittelee.
Koskahan on vuoro täällä...
Toivottavasti ei näin ole
Millainen video? Missä? Kantsis ottaa vakavasti tällaiset asiat.
melkein ottaisin tämän viesti vakavasti..sinä joko pidät tätä pirun vitsikkäänä tai olet jättänyt jotain tekemättä mitä olisi pitänyt..jos tämmöisiä videoita löytyy poliisi toden näköisesti tarkistaa ne kun ilmoittaa..vaikka ei tänään poliisista paljoa ole hyvää sanottavaa..idiootteja ovat!! ja liian hyväuskoisia.
palatakseni asiaan on kuitenkin tuoreessa muistissa rovaniemen ammuskelu joka liippasi liian läheltä..suhtaudun ainakin itse vakavasti näihin juttuihin vaikka ne mahdollisesti olisi kakaroiden temppuja..
käyttäjä heikki1983
Poliisin vanhoja tuttuja jo ennestään.
sama henkilö on käynyt myös kairatiellä nostokurjessa.. siitä video löytyi myös, mutta eri käyttäjältä.
Noi videothan on just samaa tyyliä ku Saaren ja Auvisen videot!!!
Poliisin valtuuksia on lisättävä ja kaikki vastaavia videoita nettiin laittavat on otettava säilöön ja aseluvat peruutettava. Myös väkivaltaisiin järjestöihin kuuluminen on kiellettävä lailla. Rovaniemelläkin asuu Ounasrinteellä nuoria miehiä, jotka kuuluvat samaan järjestöön kuin Venäjällä murhia tehneet skinit:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1591687
parane, kyllä koko yhteiskunta on niin syvässä kriisissä ja kansa voi huonosti. Kukaan ei välitä kenestäkään yhtään mitään. Siitä ne kaikki tuollaiset tapaukset tulevat.
ihminen tarvitsee käsiasetta,ei mihinkään muuhun
kuin isotteluun ja oman imagon kohottamiseen.
Tässä taannoin eräässä tv.ohjelmassa kerrottiin
kuinka poliisit itse toimivat asekauppiaina ja toimittavat aseita maahan.Heti jokelan tapauksen jälkeen eräs tuntemani tyyppi hankki käsiaseen,sen saaminen oli yhtä helppoa,kuin ennenkin,mikään ei ole muuttunut.
Aseenkantolupa on helpottunut saada. Esimerkiksi ampumakoe on helpottunut huomattavasti. Ainoa mikä on muuttunut "huonommaksi" on keräilijöiden ja todellisten harrastajien hommat. Lupakäytäntöä, maksuja yms kun muutettiin. Tavallisen haulikon tai käsiaseen saa edelleen helposti. Monesti riittää vain että käy radalla ampumassa ja kuuluu sitten nimellisesti seuraan.
Edellinen viestittelijä tuossa taisi jo kertoa luvansaannista, mikä ei ole niin helppoa kuin hän mainitsi mutta unohdetaan se.
Yksityiset henkilöt suomessa voivat tarvita käsiaseita esimerkiksi ampumaharrastukseen?
Yhtenä ääripäänä näistä harrastajista voidaan pitää kilpa-ampujia jotka kai jotenkin menestyvät myös kansainvälisissä kilpailuissa. Vai luulitko että suomessa kilpaurheilu on jotenkin valtion rahoittamaa tai tukemaa?
Toinen ääripää on tietysti tämänkaltaisten tapausten aiheuttajat jotka tuhoavat kaikki mahdollisuudet oikeilta harrastajilta. Luojalle kiitos näitä sekopäitä ei ole aseisiin suhteutettuna paljoa.
saantiin vaaditaan edelleenkin aluksi ostolupa minkä jälkeen ase voidaan luvallisesti ostaa. Tämän jälkeen ase on vietävä nimismiehen tai hänen edustajansa luo tarkastettavaksi minkä jälkeen kantolupahakemuksella saadaan kantolupa aseelle, mikäli aseen käyttötarkoitus pystytään todistamaan (esim. metsästyskorti). Käsiaseisiin ymmärtääkseni tarvitaan jonkun ampumaseuran jäsenyys. Tähänkin asti on valvottu henkilöiden taustoja lupaa myöntäessä. En nyt oikein ymmärrä miksi tätä käytänyöä tulisi ennestään kiristää oikeiden harrastajien kustannuksella.
väitteeseesi luvan saannin helppoutumisesta. Ei pidä paikkaansa. Sain ensimmäisen aseeni n. 12 vuotta sitten ilman nimismiehen tarkastusta pelkällä korttien leimauksella. Nykyäänhän kaikki aseet tarkastetaan. Jos taas tarkoitat ampumakokeen läpäisyn helpottumista olet varmaan oikeassa, mutta sillä ei ole mitään tekemistä aseenkantoluvan kanssa.