Olikohan Saari koulukiusattu kun oman luokan henkilöt kohteina?
Muistan itsekin koulukiusattuna ajatelleeni, että tappaisin luokallani olleet oppilaat ja mietin keitä jättäisin henkiin. Niitä, jotka osallistuivat vain pelkuruuttaan yhteiseen kiusaamisviihteeseen.
Olen päässyt yli koulukiusaamisestani nykyisin mutta aika vaikea siitä vihasta on luopua. Minuakin olisi hyvin voinut kutsua ihmisvihaajaksi.
Vieläkään ei ole julkisuudessa kysytty: Miksi hän teki kuin teki. Kaheli ei riitä syyksi, eikä sekään, että oli ihmisvihaaja vaan miksi oli ihmisvihaaja. Oli varmaankin syitä olemassa, ehkä ymmärrettäviäkin.
Muistan itsekin koulukiusattuna ajatelleeni, että tappaisin luokallani olleet oppilaat ja mietin keitä jättäisin henkiin. Niitä, jotka osallistuivat vain pelkuruuttaan yhteiseen kiusaamisviihteeseen.
Olen päässyt yli koulukiusaamisestani nykyisin mutta aika vaikea siitä vihasta on luopua. Minuakin olisi hyvin voinut kutsua ihmisvihaajaksi.
Vieläkään ei ole julkisuudessa kysytty: Miksi hän teki kuin teki. Kaheli ei riitä syyksi, eikä sekään, että oli ihmisvihaaja vaan miksi oli ihmisvihaaja. Oli varmaankin syitä olemassa, ehkä ymmärrettäviäkin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
että oliko mahdollisesti kiusattu. ei kait kukaan nyt ilman mitään syytä kasvata tuollaista vihaa sisällään?
Miksi Jokelan ja Kauhajoen tappajien jättämiä viestejä ei julkaista yleisölle?
- Onko tekojen motiivina niin arkaluontoisia asioita että jotkut silmäätekevät saattaisivat suuttua?
Turha miettiä mistä moiset teot johtuvat ennen kuin
kyseiset viestit on julkaistu suurelle yleisölle.
Judas Priest - Some Heads Are Gonna Roll
Se oli alkanut suunnitteleen tätä v.2002, joten tuskin oli kysymys mistään muusta kuin normaalista hullusta, joka ihannoi massamurhajuttuja yms.
Ymmärrettävää syytä tälläiselle ei ole olemassakaan eikä esim. minua henk.koht kiinnosta paskaakaan sen syyt. Seko mikä seko ja hyvä että kuoli. Jotain positiivista tossakin.
koko yhteiskuntajärjestyksen ja koulujärjestelmän.
sillä isänmaallinen ei ammu omia
Jep, jep, ymmärrettäviä syitä tappaa ihmisiä, voi ristus.
ei vaan miksi vihasi ihmisiä. koulukiusaaminen voi hyvinkin aikaansaada ihmisvihan syntyneeksi tulee myös mieleen kun presidenttikin miettii isolla päällään, mikä voisi olla syynä ja Matti Vanhanenkaan ei osaa asettua koulukiusatun asemaan.
Mitähän siitä seuraisi jos olisit 7h joka arkipäivä paikassa, jossa saisit puhein, elein ja ilmapiirillä kokea olevasi halveksittu, kielteisessä mielessä naurettu, ivan kohde, eristetty ja ties mitä muuta.
Minä ymmärrän, että tappamiselle on syitä olemassa. Aivan, ymmärrettäviä syitä on olemassa. Kiusaava ihminen tulee pysäyttää. Jos koulu tai yhteiskunta ei sitä tee niin jotkut yksilöt ovat alkaneet tekemään sitä.
Kuka on syyllinen? Koulukiusaajat.
En tiedä oliko Matti Saari koulukiusattu vai ei. Jos oli niin vedän käden lippaan. Jos ei ollut niin sytytän kynttilän uhreille. Ja olivatko kaikki osallisia koulukiusaamiseen, vain muutamat vai ei kukaan? Eloonkääneet voisivat kertoa.
Auvisen tapauksessa kiusaamisasiasta ei ole kuulunut eloonjääneiden osalta mitään. Tästä teen omat tulkintani. Oli ilmeisen kiusattu ( hänkin? )
Väitän näkeväni ihmisen silmistä ja eleistä kun häntä on kiusattu pitkään ja nämä molemmat ovat sellaisia. Ja jotkut ihmiset oltuaan koulukiusattuja muuttuvat olemukseltaan sellaisiksi avuttomuuden perikuviksi että joissakin herää kiusaamisen peto tällaisen henkilön kanssa alistamistilanteisiin päästessään.
En tuomitse, haluan tietää syyn tai syyt. Tapahtuneen ymmärrän ja ja senkin, että syitä on olemassa ja ympäristön vaikutus on suuri j koulut ovat koulukiusaamiselle otollosia paikkoja ja koulukiusaaminen on yleistä. Eihän se kaikille osu ja toisia kiusataan kauemmin ja rajummin kuin toisia. Toisille se voi olla ohimenevä kokemuskin. Suurin osa katsoo suu ammollaan mukamas huvittuneena kun yhtä rääkkää pääpukari muutaminen avustajineen ja antavat tukensa ivallisuuksin pääpukarille ja pää-apureille. Ehkä näin Kauhajoellakin, ehkä ei.
"Jos oli niin vedän käden lippaan."
ovat jo vastanneet kysymykseesi: sillä oli pillunpuute.
Sehän harrasti seksiä. Ja vaikutti sellaiselta tyypiltä, joka sanoo asiat niinkuin ne ovat.
syy. Ilmankos ampui 8 misua. Jos ei ittelle, niin ei muillekkaan.
Eli se on tosiella AMK:ssa eli toista vuotta alkoi opiskella. Nyt on 2008.
Ja se on suunnitellut tätä vuodesta 2002.
Eli ihan vain huono säkä, että pääsi Kauhajoelle opiskelemaan...ois pysyny jossain pohjoisessa.
Muuten epäilen, että kun se on P-P, niin lestadiolaisuus (sitä siellä on sakeanaan) voi olla syy.
Onhan se voinut jatkua koulupaikasta toiseen. Kun kerran tulee koulukiusatuksi nin se lyö ihmiseen havaittavan leiman.