Meikkivoiteista....

Hei minulla on sekaiho ja tuntuu ettei mikään meikkivoide oikein pysy tai näytä hyvältä iholla. Etenkin t-alueella jossa paljon mustapäitä. kuorin kyllä tätä aluetta ja hoidan ihoa päivittäin mutta meikki näyttää silti aivan karmealta. mikä voisi olla sopiva, siis onko kellään kokemuksia..?

ja toinen kun minulla on jäänyt finnien jäliltä punaisia jälkiä poskiin niin millä voiteella ne saisi peitettyä parhaiten? ja peittääkö mineraali meikkivoiteet tarpeeksi hyvin? kiitos jo vastauksista
5918
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

löytyä.

Tietysti riippuu myös iästä ja ihon muista ominaisuuksista. Mulla herkistynyt couperosaiho joka siis lisäksi sekaiho, joten eipä noiden kosmetologien neuvoista ole ollut apua. En ole löytänyt sopivaa meikkivoidetta vaikka monta olen kokeillu ja aina kosmetologin neuvosta ostanut (Clinique, Biotherm, Isadora, Avene, Make up Store, Maybelline, yms...). Mineraalipuuteriakaan ei toiminut minulla.
Hukkaan mennyt fyrkka noitten kans.

Meikkejä näköjään tehdään vain sellaisille joilla on jo valmiiksi täydellinen iho, vai?

Peitevoiteista ainoa josta on jotain apua on Lumenen couperosan peittovoide, jota laitan pienille kohdille ihoon. Voisit kokeilla kasvojesi punaisiin kohtiin (testaa jo kaupassa, niin ettei tarvitse maksaa, jos ei toimi sulla).

Kosteusvoiteen päälle laitan tota peitevoidetta ja siihen vaan puuteria, senkin ostan ulkomailta, koska sopivaa ei löydy Suomesta.

Lumenen turvenaamiosta ollut hieman apua T-alueen rasvaisuuteen ja mustapäihin.

Eli jos joku on samanlaisella iholla löytänyt oikeasti toimivan meikkivoiteen, olisi ihan kiva kuulla!

Äänestä
  • Mulla taitaa olla samanlainen iho. Tyydyn siihen että arkena en yritä peittää kaikkea, kosteusvoide, ehkä hieman Lumenen couperosa peitevoidetta pahimpiin kohtiin ja puuteri. Juhla/biletyskäyttöön tein sitten investoinnin ja ostin Joe Blascoa. Kyllä se hinta kirpaisee mutta olen tyytyväinen.

    Äänestä

Kokeile Lancome Teint Idole Ultra meikkivoidetta. Osta myös Lancome sivellin meikkivoiteen levitystä varten, sormilla tulee vain sotkua ja silloin ei meikkivoide pysyy. Pyydä kaupasta opastusta siihen. Jumbo Stockmann Beauty osastolla aiakin ovat hyvät neuvomaan.

Äänestä
  • Joe Blascon meikkivoide on huippulaadukas, peittävä mutta luonnollisen näköinen oikein käytettynä. Kestää varmasti. Hinta on kallis, mutta tuote on huomattavasti kollegoitaan riittoisampi, sillä sisältää enemmän väripigmenttejä. Mulla yksi purkki päivittäisessä käytössä kestää puolisen vuotta. Suosittelen!

    Äänestä

Mulla itselläni on pintakuiva sekaiho, jossa couperosaa ja punoitusta vanhojen finniarpien kohdalla. Olen jo vuoden verran käyttänyt tyytyväisenä Nivean Ideal Finish -meikkivoidetta joka ei tuki ihohuokosia koska se on öljytön. Se peittää ja pitää kosteuden silti rasvoittamatta eikä tunnu liian paksulta pakkelilta. Ehdottomasti paras mulle vaikka olen kokeillut Blascosta lähtien varmaan kaikki. Suosittelen muuten tuohon punoitukseen käyttämään paikallisesti Lumenen red- neutralizeria, se on pieni purkki hyvin pigmenttistä voidetta mikä peittää huomaamatta punoituksen. Jos kärsii tummista silmänalusista niin kannattaa valita se lumenen peitevoidepaletti jossa on punapigmenttistä peitevoidetta niille, ja vihertävää punoitukselle. Noi on hyviä jos haluaa olla "lähes" meikitön joskus :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekaIHönen kirjoitti:

Hei minulla on sekaiho ja tuntuu ettei mikään meikkivoide oikein pysy tai näytä hyvältä iholla. Etenkin t-alueella jossa paljon mustapäitä. kuorin kyllä tätä aluetta ja hoidan ihoa päivittäin mutta meikki näyttää silti aivan karmealta. mikä voisi olla sopiva, siis onko kellään kokemuksia..?

ja toinen kun minulla on jäänyt finnien jäliltä punaisia jälkiä poskiin niin millä voiteella ne saisi peitettyä parhaiten? ja peittääkö mineraali meikkivoiteet tarpeeksi hyvin? kiitos jo vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu