sietämätön vaikeus. Ehkäpä artistien kannattaisi pikkuhiljaa lopettaa cover up kappaleiden esittäminen koska kappaleiden tekijän kunnioittaminen unohtuu ja tarkoitus on vain tuoda itseä esille tai yrittää lämmittää omaa sammuvaan uraa. Esimerkkinä voi sanoa Leevi&Leavingsin tribuutti levy. En ole kuunnellut levyä kokonaan mutta esim. Mariskan esittämä kappale "poika nimeltä Päivi": täyttä sontaa, kappaleen melodia ja saundi on totaalisesti tuhottu, ainoastaan Timo Rautiainen oli kunnioittanut alkuperäistä kappaletta "pohjoisen taivaan alla". Tai sitten, olikohan se Viikate joka esitti Tavaramarkkinoiden kappaleen "kevät", voi hyvänen aika mitä kerrontaa! Ihan totta, ei coveroida toisten kappaleita enää, eihän?
Cover biisien
tekemisen
6441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Että oikein cover up -biisejä. Mitähän niillä sitten oikein peitellään ja piilotellaan?
Et ole kuunnellut Leevi-tribuutti levyä läpi ja tiedät jo sanoa, että ainoastaan Rautiainen on kunnioittanut alkuperäisteosta. Taidat olla selvännäkijä. Oisko heittää lottonumeroita seuraavalle kierrokselle?
Epäilen kyllä suuresti, että Viikate olisi tehnyt Kevät -kappaleesta oman versionsa. En usko ennen kuin todistat.
vaan jos vaikka löytäisit jotain!
Koska en ole koko levyä kuunnellut niin annoikin vain esimerkit kappaleista jotka olin kuullut. 1234567, siinä sinulle lottonumerot, on kuulemma suosituimpia rivejä.
No epäilysi osui oikeaan, vaikka itsekin heitin vain epäilyksen esittäjästä, esittäjä olikin Kotiteollisuus.
http://www.youtube.com/watch?v=IkKYn6lOxwQ
Sinä et ole todellakaan musiikin asiantuntija.
Leevi tribuutti on kyllä melko hyvin onnistunut.
Itselleni mieluisin on Brightboyn Kyllikki, mieletön draivi ja muutenkin toimii.
jopa suuresti inhoamani villkkumaa onnistuu tavoittamaan saman hengen kuin Leavings KERRO TERVEISET LAPSILLE kipaleessa.
Levyn aloitus kipale Happoradion esitys on ainut jonka skippaaan.
VIIKATE ei muuten esitä mitään tavaramarkkinoiden piisiä, "asiantuntijalle" vain tiedoksi, vaan TEUVOn.... MARISKA on ihan kuunneltavaa PÄivi esityksellä.
Itse leevi on (oli) liian yliarvostettu, aika ohut saundi sen kappaleissa, ei kestä aikaa enää, nämä tribuutit toimii paremmin lähes aina, paitsi tuo 1000markan seteli häviää originaalille.
tribuuttien ja coverien teko on tietysti siinä mielessä helpompaa että sitä biisiä ei tarvitse alkaa tekemään tyhjästä, tarvii vain miettiä että miten tätä muuttaisin että se kuulostaisi paremmalta/nykyaikaisemmalta. Kun vastaavasti se alkuperäisen teko on paljon työläämpää kun se pitää tehdä kokonaan tyhjästä. Että siinä mielessä arvostan niiden originaalien tekijöitä, helppohan sitä on muiden töillä brassailla...
jaksoit kuunnella Mariskan esittämää kappaletta niin sinulla ei ole varaa arvostella minun musiikkikorvaa koska itseltäsi puuttuu kumpikin korva. Mariska esitti kappaleen melkein samalla melankolialla(kuullostipa hyvältä) kuin oman kappaleensa "murha", jälkimmäisessä kappaleessa lauluäänessä oli enemmän tasoja.
No sen "kevät" kappaleen esitti Kotiteollisuus.
Mitä tulee Leevi&Leavingsin kappaleisiin niin musiikki on muutakin kuin pelkkä saundi, siihen kuuluu myöskin sanoitus jota et tainnut ymmärtää. Ehkä juuri siksi pidit kappaleesta "tuhannenmarkan seteli.
Nykyisten artistien coverit ja tribuutit menevät lähes järjestään poskelleen. Tulkitsemaan on valittu laulajia, joilla ääni on usein pelkkää piipitystä ja sössötystä. Nykyään laitetaan myös joku "nuori lupaava naisartisti" piipittämään matalaläänisen miehen aiemmin levyttämää kappaletta. No sehän menee päin vittua jo pelkkänä ajatuksenakin.
Kuulin hiljattain pätkän Dingon tribuuttia. Joku keuhkovikaisen kissan äänellä ääntelehtinyt nainen yritti vissiin ihan tosissaan olla hyvä. Kyllä oli laulullisesti ja musiikillisesti niin hirveetä paskaa, että ihmetellä pitää tekijöiden motiiveja. Toivottavasti levy floppaa samantien ja tekijät kärsivät kunnolla persnettoa.