Noin 2kk takana uutta elämää ja 10kg painoa poissa. Jaksan myös juosta 15km yhtä mittaa. Resepti kaikille muillekin on että syö riittävästi, mutta katsoo mitä se ruoka on. Viinat ja varsinkin makeat alkoholijuomat pois tai ainakin vähäiseksi. Ulos useita kertoja viikossa, niin kroppakin muotoutuu.
Jäljellä olisi vielä 5kg, mutta en enää pidä samanlaista kiirettä asian kanssa. Aikaa on loppuelämä!
Jäljellä olisi vielä 5kg, mutta en enää pidä samanlaista kiirettä asian kanssa. Aikaa on loppuelämä!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Todella upea juttu! Jatka samaa rataa! Itsellä olisi haaveena päästä juoksemaan 10 km vielä joskus. On nääs aikasen monta vuotta edellisestä kerrasta.
Muuten.
Vaikka 10km tai 15km kuullostaisi paljolta, niin ei se ole. Uskomattoman nopeassa ajassa saa tuloksia ja se auttaa painon laskussa todella paljon. On siis motivaatiota kun juoksu ei kulje jos ottaa vaikka viikonloppuna keppanaa liikaa.
Täytyy muistaa että se mikä toimii yhdelle ei välttämättä toimi toiselle. Jos esim. ylipainoinen ihminen on tottunut syömään paljon pullaa ja jättää ne pois laihduttaessaan, laihtuminen tapahtuu nopeasti. Mutta sellainen joka ei ole koskaan erityisemmin sokerituotteita nauttinut (yli tarpeensa), tai mitään tiettyä jonka poisjättäminen on itsestäänselvyys, ei sama keino toimikaan.
Liikunta on yleiskunnon kannalta hyväksi ja edistää terveyttä. Laihdutuksessa sen apu on kuitenkin pienehkö. En nyt väitä, etteikö siitä mitään apua olisi, mutta sen osuus laihdutuksessa on vain 15%.
Omakohtaisesta kokemuksestani voin kertoa, että harrastin 2 kuukautta reipasta liikuntaa (kävelyä nopealla tahdilla) kaksi kertaa päivässä 45 minuutin ajan. Tämän lisäksi olin vähähiilarisella dieetillä ja seurasin tarkasti mitä söin. Joskus vielä lisäsin tähänkin 30 minuuttia hölkkää. Tulos? 5kg lisää.
Mulla on ollut suuri apu tuosta hölkästä, ei se kaikille tietenkään sovi, mutta 3*viikossa 1-1,5h lenkkeily vie jo helposti 2000 (enempikin, kun sykkeet vielä ylhäällä) kaloria pois. Suurin muutos mulla oli kuitenkin sipsien ja muiden lihottavien tuotteiden, kuten pitsan pois jättäminen.
Tuo, että tutkit syömistäsi ja painosi lisääntyi tuntuu kyllä oudolta. Oletan että vähensit kalorimäärää, joten kyllä silloin painon pitäisi tippua, ei nousta. Tuossa ajassa ei kuitenkaan ehdi 5kg lihastakaan hankkimaan.. no.. kumma juttu.