Kysymys palstalaisille kuuluu:

Miks miehen kuuluu yhä tehdä se ratkaiseva aloite vaikka nk. *kiinnostus* olisi aivan selvästi molemminpuolista????

Vastaanko itse.. Naisen heikompi itsetunto ei vaan kestä pakkeja?
19680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Minusta on todella metkaa, että kaikessa muussa niin tasa-arvoiset naiset vetäytyvät historiallisen käyttäytymismallejen taakse.

Sitäkin minä ihmettelen, että eikö naisia harmita ulkoistaa vastuuta omasta onnestaan? Siksi toisekseen suurin osa miehistä on tottunut saamaan pakkeja. Nuorema se oli todella nöyryyttävää, mutta mikä ei tapa, se karaisee. Pakit illassa, kahdet parhaassa, tsah!

Äänestä
  • ihan vain tiedoksi ..onko tosiaan elämäsi sillä malilla että onnolisuutesi on riippuvainen tuleeko joku iskemään teidät tai isketkö itse. tsah itsellesi ! onko tosiaan teillä noin valtava ikävä ihmisen luo ! että väkisin vääntämällä..voi hyvä tavaton että ihmiskunta on ahtaalla.

    Äänestä

  • hgbsva kirjoitti:

    ihan vain tiedoksi ..onko tosiaan elämäsi sillä malilla että onnolisuutesi on riippuvainen tuleeko joku iskemään teidät tai isketkö itse. tsah itsellesi ! onko tosiaan teillä noin valtava ikävä ihmisen luo ! että väkisin vääntämällä..voi hyvä tavaton että ihmiskunta on ahtaalla.

    Ei ole ollut kohta vuosikymmeneen. Oletko muuten vetänyt jotain muutakin kuin viinaa?

    Äänestä

  • ratikkakuski kirjoitti:

    Ei ole ollut kohta vuosikymmeneen. Oletko muuten vetänyt jotain muutakin kuin viinaa?

    vedä mutta olen humannut että ajtusmaailmasi on jumittunut urilleen joskin ei ole kiinostusta noin etevää omasta mielestään ainakin oikista.
    tosin en tiedä mitä ihmeen nautintoa saat täällä joskin en ymmärrä monia muitakaan !
    paitsi elämme erilaisessa ympäristösössä vaikkakin vaimosi lukeneisuutta täällä mainostit
    sano viellä että vapaa-aikanaan lukee aikuisopistossa italiaa ..hehehh

    Äänestä

No minä en ainakaan kestä pakkeja, ja kyse ei kyllä ole itsetunnosta.

Ehkä siitä, että ei halua nolata itseään.

Miksi naisella olisi heikompi itsetunto kuin miehellä.

Tuli mieleen se yksi mainos jossa pikkutyttö kysyy äidiltään miksi äiti meikkaa. äiti vastasi jotain, että näyttää kauniimmalta. siihen tyttö vastasi, että miksi täytyy näyttää kauniimmalta kuin oikeasti on. siinäpä oli hyvä kysymys :)

Äänestä

Onko miehelle helppoa kestää pakkeja pakkien perään? Pitäisikö miehen kestää se "kuin mies?"

Tekosyitä, tekosyitä jotta ei tarvitsisi itse laittaa tikkua ristiin. Vedän tästä vain sen johtopäätöksen että kaikki aloitteita tekemättömät naiset ovat laiskoja, mukavuudenhaluisia sekä itsetyytyväisiä. Eli melko kissoja.

Äänestä
  • nyt on puskajusseille aloitteita tehdä..

    Äänestä

  • FiliaFerusFabulosus kirjoitti:

    nyt on puskajusseille aloitteita tehdä..

    No se on kyllä ihan totta.

    Äänestä

ja sitten mies saa melkein sydärin. Niin se menee.

Äänestä
  • Hieman liian aggressiivisesti mieheen kiinni?

    :DD

    Äänestä

  • liskoseni sit kirjoitti:

    Hieman liian aggressiivisesti mieheen kiinni?

    :DD

    sanon vain kainosti "terse" ja sitten tapahtuu aina jotain minkä jälkeen mies lähtee kiitämään. En ymmärrä mistä se johtuu.

    Äänestä

  • gek-ko kirjoitti:

    sanon vain kainosti "terse" ja sitten tapahtuu aina jotain minkä jälkeen mies lähtee kiitämään. En ymmärrä mistä se johtuu.

    ...käy?

    olen kovin utelias kuulemaan millaisissa paikoissa gekkomaisiin henkilöihin saattaisi törmätä.

    Äänestä

  • missä näin kirjoitti:

    ...käy?

    olen kovin utelias kuulemaan millaisissa paikoissa gekkomaisiin henkilöihin saattaisi törmätä.

    - siwassa
    - osuuspankissa
    - konsertissa (juujuu filhormonian konserteissa)
    - sitimarketissa

    Äänestä

  • gek-ko kirjoitti:

    - siwassa
    - osuuspankissa
    - konsertissa (juujuu filhormonian konserteissa)
    - sitimarketissa

    - siwassa

    huti (lähin on smarket)

    - osuuspankissa

    nettipankissa

    - konsertissa (juujuu filhormonian konserteissa)

    harvoin käyn. viimeksi espan lavalla kesällä, jatsia.

    - sitimarketissa

    aniharvoin

    ei ihme, ettei nminua ole onnistanut...

    Äänestä

Miehen hommiin :)

(Selvyydeksi.. kaikki mitä minä en osaa/viitsi/jaksa/halua/uskalla tms. tehdä, on miesten hommia

Niinja tosta iskemisestä. Mä en oikeasti baarissakaan kerkiä edes ympärille vilkuileen sillä silmällä, että ketä alkais iskeen, kun jo tarjokkaita tulee tyrkylle. Tulee sitten niistä valittua, kun on aina joukossa e-rit-täin kiinnostaviakin. 2 Kertaa olen itse tehnyt aloitteen ja kummallakin kertaa on tullut pakit.. tai siis ainakin kerran. Toinen meni alun jälkeen mettään.

Eli, ei tarvi tehdä miesten hommia eli aloitteita.. joista muuten on kaverimiehetkin useasti puhunut ettei ne kauheasti arvosta munahaukkoja muuten kuin helpon pillun tarkoituksessa (aloitteen tekevä nainen= helppo munahaukka)

Äänestä
  • "..mä en oikeasti baarissakaan kerkiä edes ympärille vilkuileen sillä silmällä, että ketä alkais iskeen, kun jo tarjokkaita tulee tyrkylle..."

    Vaikuttaako nuo mainitsemasi innokkaat miehet sitten sellaisilta että he olisivat valmiita ottamaan *ihan koko paketin* eli sinut ja lapsesi?

    Äänestä

  • Papuseni? kirjoitti:

    "..mä en oikeasti baarissakaan kerkiä edes ympärille vilkuileen sillä silmällä, että ketä alkais iskeen, kun jo tarjokkaita tulee tyrkylle..."

    Vaikuttaako nuo mainitsemasi innokkaat miehet sitten sellaisilta että he olisivat valmiita ottamaan *ihan koko paketin* eli sinut ja lapsesi?

    Vaikuttaa, koska kukaan ei ikinä "saa koko pakettia". Minä en huoli miestä samaan talouteen lasten kanssa, vaan seukkailu hoituu ihan muuten. Siihen kyllä löytyy halukkaita :D

    Äänestä

Vastaus ja pitää varmaanki paikkaansa?

Tai kenties kyseessä on tuo sama epävarmuus sekä uskoo puute omaan itseen, ei tuo kuitenkaan ole musta kiinnostunut. Yhtä vaikeeta molemmin puolin ja toisaalta naisen itsetunto vaatii tulla huomatuksi sekä tuntea itsensä halutuksi toisen silmissä.

Äänestä

jotka leikkii kympin arvoista laatuliha-prinsessaa. Vitun huorat. Kuolkaa pois.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


*pohdiskeleN* kirjoitti:

Miks miehen kuuluu yhä tehdä se ratkaiseva aloite vaikka nk. *kiinnostus* olisi aivan selvästi molemminpuolista????

Vastaanko itse.. Naisen heikompi itsetunto ei vaan kestä pakkeja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu