Mitä muuttaisit punkin historiassa?

Sorry taas typerä topic, mutta kaikella kunnioituksella rationaalista ajattelua ja ihmiskunnan suuria saavutuksia kohtaan koen tehtäväkseni tänä synkeänä ja tuulisena yönä tarttua aiheeseen joka on askarruttanut mua about varttitunnin verran.

Koitan elämäksi kutsutussa etumatkassa kuolemaan parhaani mukaan välttää ajattelua ja ennen kaikkea siitä lähtöisin olevaa uteliaisuutta, mutta koska harvoin kykenen toimimaan tahtoni mukaisesti on kohtaloni olla ikuisesti se pieni poika joka työnsi sormensa persereikäänsä tietääkseen miltä se jälkeenpäin haisi - you know.:)

Itse aiheeseen - eli mitä muuttaisit punkin historiassa, vai muuttaisitko mitään?

Omalta osaltani, vaikka sangen suvaitsevainen olenkin, ottaa pattiin eniten, natsipunkin ohella, punkin "kesyyntyminen", varsinkin vituttaa se, ettei kesyyntymisestä voi osoittaa sormella niinkään muita kuin punkkeja itseään, mutta minkä ihminen, tai edes punkkari, voi luonnolleen joka on ihmisluonto, ja siihen liittyy olennaisesti halu menestyä, miellyttää ja mukautua.
Pistols esim. oli vain näennäisesti kesytetty, todellisuudessa se toimi kesyttäjänä, toisin kuin esim. Green Haukotus - on eri asia panna kun olla pantavana!

Tämän vuoksi, vaikken kauhiasti diggaakkaan noista hiton metelikeitoksista kuten crusti, trash, "tosi" hc, ja mitä niitä nyt olikaan, niin kunnioitan heidän pyrkimystään luoda sen kaltaista melua, ettei sitä kuuntele Erkkikään jolloin on taattua se, että nämä genret pysyvät alakulttuurin rikastajina ja todellisen punk-aatteen lipunkantajina - punk nojaa yksilöön, ei massaan, tosi punkki ei tarvitse edes rakasteluun toista ihmistä.

Tämän seikan huomioon ottaen joku emoilu on pikkujuttu.

Toinen asia jonka jollain tapaa koen kiusalliseksi punkin historiassa on hyvien nais- tai afrobändien puute.

Ps. New Wave - Who cares?

12

1225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ravintoekspertti

      Iggylle olisin antanut niin paljon ruokaa, ettei olisi semmoinen nälkäkurki.

      Joo...sen asian mä muuttaisin.

      • Onko sitä lihavia punkkeja??
        Korkeintaan vähän pulskia, varsinkin vanhemmiten!

        Vaikkakin Wikipedian mukaan punkin loiseläimenä pitäisi lihota nopeasti päästessään imemään yhteiskunnan verta, tai jotain.


    • sen että homo

      Sid Vicious ja sen runkkuryhmä Sex Pistols ei olisi koskaan syntynytkään. Pidän järjettömästi punkista ja hyllystä löytyy kai miltei 100 tyylilajin vinyylilevyä, mutta Sex Pistols on aivan käsittämättömän paskaa.

      • sEx PiStOlS

        SEX PISTOLS ON PARASTA PUNKKIA!!!!> JA HOOSEEST RYTMIHÄIRIÖ JA TERVEET KÄDET


      • tyhmä(kö?)
        sEx PiStOlS kirjoitti:

        SEX PISTOLS ON PARASTA PUNKKIA!!!!> JA HOOSEEST RYTMIHÄIRIÖ JA TERVEET KÄDET

        Tietääkseni Sex Pistols ei koskaan ollut punkkia, jos me nyt puhumme siitä suuntauksesta joka syntyi vastustamaan kaupallisuutta?

        Ja miltä kuulostaa lehdistö tilaisuudet, tv-ohjelmiin osallistumiset, Malcolmin luomaan haarniskaan pukeutuminen, yritys kiertää maailma.. ym?

        Onko tuo nyt sitä punkkia sitten?
        Sekö että joukko keskenkasvuisia eksyksissä olevia teinejä vaatetetaan ja laitetaan kuulostamaan punkilta?
        Siinä tapauksessa minä ainakin sanoudun irti tästä paskasta.


      • nixnax ja napstuikis
        tyhmä(kö?) kirjoitti:

        Tietääkseni Sex Pistols ei koskaan ollut punkkia, jos me nyt puhumme siitä suuntauksesta joka syntyi vastustamaan kaupallisuutta?

        Ja miltä kuulostaa lehdistö tilaisuudet, tv-ohjelmiin osallistumiset, Malcolmin luomaan haarniskaan pukeutuminen, yritys kiertää maailma.. ym?

        Onko tuo nyt sitä punkkia sitten?
        Sekö että joukko keskenkasvuisia eksyksissä olevia teinejä vaatetetaan ja laitetaan kuulostamaan punkilta?
        Siinä tapauksessa minä ainakin sanoudun irti tästä paskasta.

        Ihan sama mitä mieltä, mutta ramones,clash ja nimenomaan sex pistols sai meidätkin oikeesti soittaan ja haluamaan tekeen keikkaa. sitä ennen veivattiin vaan jossain autotalli/kellari-systeemissä ja kellään ei ollut sitä tulta sisällä. 3/4 meidän jengistä sen sytytti sex pistols ja stiff little fingers. sitä ennen mulla oli Bolan ,Bowie,N.Y.Dolls, eli todellakin suora clash,pistols etc... Se herätti. Y'know?


      • Väkivalta&Päihdeongelma

        Haluaisin, että noin aggressiivisia tyyppejä ei ois ikinä syntynyt ja jos ois, ne tajuaisivat, että eivät ole yksin täällä maailmassa ja ottaisivat asiat rennommin. Esimerkiksi niinkuin me oikeat punk-asenteen omaavat. Rauhoitu, älä uhoa. Jos sä vaan uhoat ja vihaat, et sä oo punk, sä oot pikku pentu, joka tuhoat ittes.

        Perille? Menikö?


    • majakka_v

      kun punkista tuli massa

    • punk haisee cacalta

      mä muuttasin ihan kaiken, musiikin ja ihmiset eli punkkarit. Suurin osa niistä on laumasieluisa typeryksiä jotka julistavat yksilöllisyyttään mutta ovat silti kaikesta niiiiiiin samaa mieltä.
      lampaantissejä ja kotipoikia.ja musiikkihan on Terveiden Käsien jälkeen ollut ihan silkka siankakkaa, ei mitää tolkkua millään tasolla, kaikki on kaupan.

      • Sampras

        Kaupallistumisen (punk=pop), kulttuurin katoamisen ja näkymisen hiipuminen kylillä..
        Äänenlaatu liijan hyvä, missä räminä???


      • pee.peloton
        Sampras kirjoitti:

        Kaupallistumisen (punk=pop), kulttuurin katoamisen ja näkymisen hiipuminen kylillä..
        Äänenlaatu liijan hyvä, missä räminä???

        asiaa puhut,ja kuten ismo lausui "vain pieni osa elämää on rocknroll jos sitäkään ja minä hullu.."jne.punk on enemmän kuin musiikki pelkästään,se on kai asennevamma joka tarttui nuorena enkä pääse irti,mun mielestä on hyvä että nostetaan esiin punk,tai maan alta,kellareista se nousikin,mut että tiedostetaan asioita,en tiä..pääasia ettei tehdä idolsmaisia juttuja ja myydä loputkin rippeet kaupalliseen ..no en jaksa enää,Öitä!


      • Anna_mulle_piiskaa

        Totta puhut.
        Ei 1985 jälkeistä kamaa kuuntele Erkkikään !

        Tässä Terveet Kädet -levyt näkyvissä ovat vain pelkkiä vinyylejä:
        http://www.theground.com/catalog/label.php?labels_id=34

        Vain live Pissaa ja paskaa MP3:na !

        Joku Murskahumppa voi lyödä alkutahteja uudelle punkille ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      32
      11616
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      30
      4551
    3. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      62
      4200
    4. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      152
      3521
    5. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      243
      2773
    6. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2499
    7. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      218
      1968
    8. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      377
      1375
    9. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      87
      1371
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      1007
    Aihe