Olen seurustellut nyt muutaman kuukauden ja jätkäkaverini erosi edellisestä suhteestaan n.vuosi sitten joka kesti 3 vuotta..Hän sanoi minulle rehellisesti että jos entinen tyttöystävä pyytäisi häntä takaisin hän suostuisi,mutta on kuitenkin tositarkoituksella kanssani ja haluaa tämän onnistuvan..kysymys kuuluukin, että kannattaako minun panostaa tähän suhteeseen kunnolla jos kerta hän lähtisi jos entinen muija haluaisi ja tuleeko tuohon ikinä muutosta..välitän hänestä, mutta en tiedä mitä tehdä..mielipiteitä kiitos!
mielipiteitä kiitos..
tiia
4457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eiku jatkat suhdetta jos haluat olla se numero kaksi, leikkikalu ym.. Eikö sulla sen vertaa oo järkee että tajuaisit miten se sulla leikkii. "Jos entinen muija pyytää takas niin heti kyl ottasin sen", ja sä viel haaveilet suhteesta tommosen jäbän kaa. Hei haloo!!!
Jepulis!
Onhan se hienoa, jos olet tavannut rehellisen kaverin ja tiedät, mitä hän haluaa. Mutta onko sinusta itsestäsi tosiaankin houkuttelevaa olla kakkosena ja odotella, jos joku exä päättäisi haluta kaverisi takaisin? Kestätkö mustasukkaisuutta, jota vääjäämättä joudut kokemaan kaverisi exän pyöriessä lähettyvillä ja kaverisi keskittyisi ihailemaan vain exäänsä? Älä hyvä ihminen ole liian suvaitsevainen. Rakkaus on hieno asia ja kiva, jos pystyt olemaan tukena ja läsnä ja mitä nyt milloinkin epäitsekkäästi, mutta jossakin vaiheessa kaverisi on päätettävä kumpi teistä. Sitä sinun on kysyttävä häneltä sopivan hetken koittaessa tai ainakin mietitte palvooko hän jotakin unelmaansa enemmän kuin totuutta. On ristiriitaista olla tositarkoituksella ja haaveilla muuta.
Jos poikaystäväni sanoisi vaihtavani minut epäröimättä entiseen tyttöystäväänsä saattaisin tehdä asian hänelle hyvin helpoksi ja lopettaa suhteen. En pystyisi kehittämään luottamusta sellaista miestä kohtaan jolle olisin vain se vaihtoehto kaksi, kun ensimmäinen ei nyt ole saatavilla.
Toisaalta, hänhän saattaisi muuttaa mielipiteensä pitemmän seurustelun jälkeen ja huomata, että olet sittenkin parempi vaihtoehto. Mutta uskallatko jäädä odottamaan sitä, niin se on sitten eri juttu.
Eli, hän ei ole päässyt irti entisestään, paha miinus. Mutta oli sinulle kuitenkin rehellinen, tästä iso plussa.
Mutta mieti kuitenkin... aika paha.