korjatkaa jos olen väärässä mutta naispuoliset lakimiehet eivät ole miesten suosiossa. onko se jokin jo ulkonäössä mikä vaikuttaa tähän? kollegojeni kanssa tätä olemme miettineet. moni meistä on oikein nättejä, mutta aloitteita tulee harvakseltaan ja itse pitää olla aktiivisena osapuolena tässä suhteessa.
miespuoliset lakimiehet tiedän tässä suhteessa, eli jotkut heistä ovat todella voimakastahtoisia ja määräileviä. mutta päteekö sama ennakkoluuloja naisia kohtaan?
miespuoliset lakimiehet tiedän tässä suhteessa, eli jotkut heistä ovat todella voimakastahtoisia ja määräileviä. mutta päteekö sama ennakkoluuloja naisia kohtaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
ulkonäöltään moneen junaan, joten tuskin ulkonäön suhteen mitään ongelmaa on. Oman kokemukseni mukaan juristinaisissa löytyy tavanomaista enemmän hoikkia ja edustavia naisia, joten luulisi miesten pörräävän ympärillä. Kai joitakin miehiä sitten pelottaa se, että nainen on älykäs, itsevarma ja mahdollisesti tienaa vielä paremmin. Itse kun olen myös korkeassa asemassa, niin en osaa sanoa miksi lakimiesnaisilla ei olisi kysyntää. Ajatelkaa niin: ammattinne on hyvä seula munattomia miehiä kohtaan. Ettehän haluaisi itsetunnotonta tassukkaa, jota joutuisitte vetämään perässänne?
eihän lakimiesnaisissa mitään vikaa ole, päinvastoin. DI ja lakimiesnaiset (eli ei ns perinteisissä naisammeteissa olevat) ovat usein itsenäisiä ja erittäin fixuja sekä hyvää seuraa. Voi olla että perusinsinööri pelkää itseään fiksumpaa mutta ehdottomasti väitän että parhaita naisystäviä minulle on löytynyt yllä mainitun koulutusputken läpikäyneistä naisista. Jep, ne ovat minua fiksumpia (..ja näyttävämpiä..)
M 31
Koulutus ei välttämättä takaa ihmissuhdetaitoja. Osa miehistä varmaan pitää lakimiesnaista hottina ja toillekin ammatti on hirveä turn off.
Insinöörien kantaa asiaan en osaa sanoa kun en ole insinööri, mutta vastaukseen sisältyy varmaan promilleja tai ainakin prosentteja :)
Yleistykset ja ennakkoluulot on turhia, itse ainakin jätän luulot vähemmälle ja annan naisen itse näyttää minkälainen on.
keksippäs se, että miten sellasen kanssa pärjää arkielämässä, joka puolustaa työkseen ja ajaa asioita?
Koitappa neuvotella jonkun sopimusoikeuden juristin kanssa yhtään mistään..
Juristeista tuppaa tulemaan sellainen itsekäs ja ylpeä vaikutelma, haluavat kulkea nokka pystyssä omissa piireissään ja ovat aina oikeassa. Jos alatte itse rikkomaan jäätä ja juttelemaan mukavia niin se kompensoi ennakkoluuloja.
Tietyn ammattikunnan luokitteluu itsekkääksi ja ylpeäksi on maailman helpointa kategorisointia. On paljon ihmisoikeusjuristeja, jotka eivät tee melua itsestään ja toimivat aidosti yhteisen hyvän puolesta.
Mutta kommentissasi on totta toinen puoli. Nimittäin oikeassaoleminen. Varsinkin 'tavisten' kanssa se helposti menee sellaiseksi, että sitä vain tietää, että on oikeassa. Tilanteesta riippuu, jaksaako alkaa vääntää rautalangasta faktoja ja toisen argumentoinnin heikkouksia. Mitä se ketään hyödyttää, varsinkin kun ollaan kavereita? Mutta tuo piirre kyllä osui ja upposi meikäläiseen :-)
Juristikavereiden kanssa on tietyllä tavalla helpompaa. Jos juristikaverini sanoo jossain keskustelussa "x, koska...." niin siihen on helpompi luottaa kun tietää toisen ajatusmaailman perusteita. Keskustelut sujuvat helpommin, jos kemiat muuten pelaavat.
"Jos alatte itse rikkomaan jäätä ja juttelemaan mukavia niin se kompensoi ennakkoluuloja." -> mua kiinnostaisi tietää, mikähän se aloituslaini voisi olla? "Haluaisitko saada ilmaisen oikeudenkäynnin?" kuulostaa niin kuluneelta :-)
Olen eräiden lakimiesnaisten kaveri ja todellakin molemmat ovat omaa erinomaisuuttaan ja itseään täynnä pitäen itseään kaikkia muita parempina ja älykkäämpinä. Jos heidän kanssaan on joskus eri mieltä niin heidän taktiikkansa on lähes poikkeuksetta tyyliin "hyökkäys on paras puolustus", vaikka tietäisivätkin olevansa väärässä tai tehneensä väärin. Useinkaan ei jaksa edes kertoa omia näkemyksiään heille, koska tietää niiden menevän kuuroille korville, koska yleensä heidän mielestään vain he ovat oikeassa. Yritä siinä sitten keskustella rakentavasto..Joten ymmärrän hyvin miestenkin reaktioita, jos ei lakimiesnaisten seura jaksa kiinnostaa..
Olen itse gradua vaille ktm, työelämä hiukan hidastanut gradua, mutta kai senkin vielä saan aikaiseksi. Olen siis akateeminen mies, ja olen ymmärtänyt, että akateemisille naisille miehen akateemisuus on kovin tärkeä juttu. Ehkäpä siis mielipiteellänikin on tässä jotain merkitystä.
Se mielipide on, että lakimiesnaisesta tulee mieleen titteliä mukaillen miesnainen. Sama vaiva myös ktm- ja di-naisilla. Uranaiset ovat ainakin minun kokemusteni perusteella kylmiä, julmia, laskelmoivia, seksuaalisesti uskottomia, valtaan skitsofreenisesti suhtautuvia (ovat varsinaisia päällepäsmäreitä, mutta haluavat siitä huolimatta miehen jyräävän ja käskevän). Ym ym. kivoja juttuja.
Miksi haluaisin niin ikävän naisen?
Ja huom! tämä juttu ei liity ulkonäköön mitenkään, nainen saa minun puolestani olla vaikka mikä tuulipuku-muumimamma, jos muuten on lämmin ja viehättävä nainen.
Intuitiivinen mielikuva minulla on, että lakimiesnaiset eivät ole kovin lämpimiä ihmisiä. Ammatti luo sen mielikuvan, juristin koulutushan perustuu pitkälti pykälien ja sääntöjen viilaamiseen. Tämä taas on kovastikin ristiriidassa oman elämänkatsomukseni kanssa.
Suomi ei ole oikeusvaltio, Suomi on lakivaltio. Meillä ihminen on olemassa lakia varten, eikä laki ihmistä varten. Parhaita esimerkkejä tästä on tilanteet, joissa moraalisesti ja eettisesti tuomiota ei pitäisi antaa, mutta kun laki vaatii...
Tuosta voinee jo päätellä, että en isosti arvosta lakimiehiä ammattikuntana. Ei siis mikään ihme, jos ei lakimiesnainen herätä kovin innostavia mielikuvia.
Kysymyshän oli esitetty yleisellä tasolla ja koski mielikuvia. Ihminen on lopulta aina ihminen ja todellisuus ratkaisee, ei mielikuvat ja kuvitelmat.
iske itseeni tuollainen ammatti naisella. Tämä ei siis todellakaan liity oman itsetunnon heikkouteen, että kokisin korkeasti koulutetun hyväpalkkaisen naisen uhkaksi omalle egolleni, tämä ammatti naisella antaa juuri kylmän ja koppavan vaikutelman jolla ei tehdä vaikutusta meikäläiseen! Mutta eipä kai sitä voi yleistää tätäkään...
Ja ulkonäöstä, niinhän se on, että yleensä lakimiesnaiset ovat ulkonäöltään erityisen vastenmielisiä. Heillä on iso nenä, leveä perse ja länkisääret...TYPERÄ kysymys.
haluaisi tehdä sinuun vaikutuksen? Kaikki tuntemani naisjuristit ovat hoikkia, nättejä ja edustavia ja tietävät mitä haluavat. Ei kukaan heistä huolisi miestä, jolla menee vellit housuun naisen ammatin kuultuaan. Reaktiosi on tyypillinen tietylle ihmistyypille, kun tietää ettei johonkin vaan rahkeet riitä... Taitaa käydä kateeksi, kun meitäkin löytyy joilla riittää. Ja voin sanoa, että pesee kyllä kaiken maailman parturikampaajat mennen tullen...