Eli haussa olisi synttärikakkuresepti diabeetikolle. Diabetes on kuitenkin vielä ihan esiasteella, että ei haittaa jos kakku ei ole täysin sokeriton. Ja laihdutuskuurilla kun on, kakun tulisi olla melko kevyt..
Sen ei välttämättä tarvitse olla makea kakku, kunhan jotain synttäreille sopivaa.
Niin että mistä ihmeestä revin tälläisen reseptin?
Kakku laihduttavalle diabeetikolle?
3
1235
Vastaukset
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkk
voit laittaa kääetorttupohjasta ohuen pohjan - tee pellillä ja leikkaa sitten vuokaan sopiva palanen.
Laita pohja kakkuvuokaan ja päälle marja tai hedelmärahkaa, johon olet sekoittanut liivatelehtiä, jotta hyytyy, pinnalle vielä marjoja/hedelmiä ja muutama ripaus hermesetasjauhetta.
rahkahyytelon teko:
Esim. purkki rahkaa, noin 2 dl marjoja, hermesetasjauhetta maun mukaan, purkki maustamatonta kevyttuorejuustoa (viola, Philadelphia tms) ja 3 liivatelehteä. (juuston tilalle voit vatkata Floora vispin "kermavaahtoa"
laita liivatteet likoon kylmään veteen, sekoita sillä aikaa muuta aineet, purista liivakoista liiat vedet veks ja laita ne pieneen asiaan noin ruokalusikallisen mehu/kerma/maito tilkan kanssa. Laita seos mikroon muutamaksi sekunniksi tai kuumenna liedellä, kunnes liivatteet on sulannu.
Vispaa sula liivateseos muihin aineisiin. Sekoita huvin.
Kaada rahka kakkupohjalle (irtipohjavuoka on tässä hyvä) ja laita jääkaappiin muutamaksi tunniksi, koristele ja nauti.
Jos sulla ei ole irtopohjavuokaa voit vuorata vuokan ENNEN pohjan laittamista tuorekelmulla, niin että kelmun reunat tulee reilusti vuokan reunojen yli. Koottu kakku on siten hyydyttyään aika helppo ostaa vuokasta kelmuista nykäsemällä. - mukaan
diabeetikot voivat syödä aivan samaa kuin ns. terveetkin - ei tarvitse valmistaa mitään ns. sokerittomia (se valkoinen vehnäjauho on lähes yhtä nopeasti imeytyvää hiilaria kuin sokerikin). He vain nauttivat kohtuullisempia annoksia ja huomioivat asian esim. insuliinin annostuksessa.
Laihduttajakin saa herkutella synttärijuhlissa, kun muista muulloin noudattaa diettiään.Se on totta ilman ohjeistuksiakin se sokerin nauttiminen. Eikös ns. kidesokeri olekin vain puhtaimmassa tai kiteytyneemmässä muodossaan oleva hiilari. Kaikki ruoka-aineethan lopputuotteeksi ruoansulatuksessa muututtuaan ovat sokeria. Eli kakun raaka-aineena olevat vehnäjauhot ovat melkein yhtä 'vaarallisia'.
Mikä tahansa aine liikaa nautittuna on periaatteessa vahingollista. Eli kymmenen vuoden aikuisiändiabeteksen omanneena olen päässyt pelkällä säännöllisellä ja kohtuullisella syömisellä lääkkeettömään tilannehallintaan. Siinä on tietysti liikuntakin tullut merkityksellisenä lisänä auttamaan. Yrittäkää kasvattaa, ainakin te herkuttelijat sitä itsekurianne riittäväksi, sillä ette tekään varmaan halua tulla sen enempää sokeaksi kuin menettää jäseniännekään huonosti hoidetun diabeteksen vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112543- 1751725
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601592- 1241460
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761242
- 35996