viimeinen käyttöpäivä

jos viim. kp on tänään ja lihan vaikka paistaa , niin onko siitä valmistettu ruoka syötäväkin sinä samana päivänä kun on pakkaukseen merkitty viimeinen käyttöpäivä?
3179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se kypsennyt siirtää käyttöpäivää. Jauhelihassa on muuten aika optimistinen päiväys ja se kannattaisi oikeasti kypsentää heti jauhamisen jälkeen.

Äänestä

voit syödä huomenna. mutta joskus noin viime tippaan vedetty tuote voi olla siinä hilkulla muutenkin...esim. jos on herkkävatsanen tai tuote ei ole ollut riittävän kylmässä.

Itse oon nykyisin varovainen päiväysten kaa.

Äänestä

Murrrhaaja ja tuhoat maapallon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


liha kirjoitti:

jos viim. kp on tänään ja lihan vaikka paistaa , niin onko siitä valmistettu ruoka syötäväkin sinä samana päivänä kun on pakkaukseen merkitty viimeinen käyttöpäivä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu