Onko lappilaiset kasvaneet pöntössä ?

voiko olla, ettei sivistys ole vielä levinnyt pohjoiseen vai miksi Lapissa on noin pöntössä kasvaneita kuin LK:n nykyinen päätoimittaja ?
11946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tarkastanut kyseisen henkilön syntymäpaikan?

Itse en äkkiä vilkaisten löytänyt tietoja, mutta on vähän varpaassa kutinaa, ettei ole meidän syntejämme tuo mies. Haukkua saa muuten kyllä. =))

Äänestä

Hän tuli Lapin Kansan päätoimittajaksi Turun Sanomista, jossa siis oli töissä.

Eli sinne osastolle kuuluvat terveisesi.

Tosin jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseensä, ja uskon että Tuomi-Nikula sanoi oman rehellisen mielipiteensä. Sekä radiossa että lehtijutuissa perustellen sanomisensa, mutta ilman muuta siitä irrotetaan medioissa yksi tai pari lausetta joilla sitten pätkäistään leimaa.

Varmasti hän toimittajana tiesi että kohu voi nousta.
"Suvaitsevaisuus", "avaramielisyys", "kaikkien ihmisten taipumusten ymmärtäminen" ovat kauniita sanoja ja käsitteitä, ja niiden taakse asettuminen antaa taatusti ihmisistä kauniin ja kaikkien ylistämän ja kaikkien hyväksymän kuvan.
Mutta kuinka moni liimaa nuo käsitteet hätäisesti iholleen ajatellen vain sitä millaisen kuvan antaa toisille itsestään?
Että ne vilpittömästi sisäistäisi sydämeensä onkin jo eri juttu, eikä sitä voi edes itse "päättämällä" tehdä.

Tuomi-Nikula ei kumarrellut, ei siis ollut tekopyhä.

Äänestä
  • Poliisi alkaa rikosta tutkimaan ???
    Olisi tärkeitäkin tutkittavaa!!!
    Mielestäni tuo - pollari pomo pois pallilta.

    Siveettömyys on mielipiteissä levinnyt. Arvot ovat haihtumassa ja arvottomuus kukkimassa.

    Eroittaminen on kyky, joka katoaa.
    Oikeaan oksaan iskenyt Omistaa viellä puhdasta ajatuskykyä.

    Erotkoon toimitus jos tahtoo? Uusia löytyy ihanasti tilalle :)

    Äänestä

Minusta oli huikeaa kun LK:n päätoimittaja kertoi sopulilaumalle että " MINULLAKIN ON SANANVAPAUS" :D
Ei meidän sentään PAKKO ole kaikkea hyväksyä mitä sivistyneet hesassa harrastaa jossa se suuri sivistys on. Mitä mieltä sananvapauden äänitorvet (sopulit) arvon toimittajat olette ???????
SUUTELEMISIIN........

Äänestä
  • Korhonen vaatii homoudelleen suvaitsevaisuutta vaikka oli hetroseksivainojen aikaan vaatimassa puolen vuoden vankeusrangaistusta vammaisille seksin ostosta.
    Täysin kelpaamaton henkilö median palvelukseen.

    Äänestä

  • Äimän käki kirjoitti:

    Korhonen vaatii homoudelleen suvaitsevaisuutta vaikka oli hetroseksivainojen aikaan vaatimassa puolen vuoden vankeusrangaistusta vammaisille seksin ostosta.
    Täysin kelpaamaton henkilö median palvelukseen.

    Kiitokset Lapinkansalle ja Nikulalle. On aikoihin eletty, jos pitää alkaa pokkuroimaan homojen ja lesbojen edessä. Lapikansan toimitusväestä ilmeisesti osa joutaisi Korhosen mukaan. Tervehenkisiä toimittajia kyllä saadaan tilalle. Kannattaisi lukea myös historiaa.

    Äänestä

  • Siis tuominikula on kelvannut toimitukselle 24 vuotta. nyt sitten ei, kun mies muutenkin lähtee heti kun pääsee.
    Eikö toimitus ole tuntenut päätoimittajaansa karvan vertaa, kun nyt niin julmetusti halutaan kalkkiviivoilla ihan erottaa - ja minkä vuoksi?

    Äänestä

Miten niin lappilaiset pöntössä kasvaneita, turusta ja tuontitavaraa on nykyinen päätoimittaja.
Odottelemme että sivistys tulisi joskus sinne eteläänkin.
Sinänsä ei päätoimittajassa mitään vikaa ole, hän ei vain sais puhua mitään vapaassa suomessa vaikka on päätoimittaja.
No niin sopulit sitten suutelemaan.

Äänestä

Onko se sivistystä tai korkeakulttuuria,jos joku on lesbo tai homo?
Mielestäni ei.
Mitä eroa on peräkammarin miehellä ja lesbonaisella?
-Peräkammarin mies kuuntelee järjen ääntä ja tajuaa ettei hän voi köyhänä poikana ketään valloittaa.
-Lesbonainen kuuntelee sydämen ääntä ja järkeilee sen mukaan,vaikka olen "baletti-tanssia" voin ihan hyvin nousta tuon resukka porukan painikehään.

"Lesbot voisivat perustaa erikoisia päiväkoteja,jossa voisivat kokeilla lasten hoitoa,huolenpitoa ja miehisen järjen kuulemista"

Lesbot eivät ole luonnon rotaatiosta pois.
-Lapinjätkä-

Äänestä
  • Massapostitus on kiellettyä, sinullekin!

    Ja sitä paitsi, vähän epäilyttää lappilaisuutesi.

    Met olema viksuja ja hyväksymä sinutki, jos et pääle käy kelhen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MariannX kirjoitti:

voiko olla, ettei sivistys ole vielä levinnyt pohjoiseen vai miksi Lapissa on noin pöntössä kasvaneita kuin LK:n nykyinen päätoimittaja ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu