1,5kk erosta muutama viikko menikin jo ihan hyvin, mutta maanantaina iski aivan hirveä ikävä ja kaipuu. Tuntuu että siirryin hetkessä päivään yksi. Töistä ei meinaa taas tulla mitään kun pitää ottaa hieman omaa miettimis/itkuaikaa.
1,5kk erosta
voi että
71501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä itkeä tihrustan täällä eroani kotona sairaslomalla. Miten ihmeessä jaksan, jos vielä puolentoista kuukauden jälkeen tuntuisi yhtä karmealta? Pitäisiköhän hakea jokin lääkitys?
Mielestäni paras lääke on ystävät. Jos vaan mahdollista niin koita avautua jollekkin läheiselle ja päästä kaikki ulos. Se auttoi minua ainakin hetken, mutta mikäs minä olen neuvomaan kun olen palannut alkuun.
Yllätävän monilla samaan aikaan, samat jutut.
Minä erosin 10 kk sitten, ero meni aika hyvin, olin jättäjä. Alku vaihteli, välillä oli ihan huuma, että nyt ei tarvitse miettiä missä mies on öitä, ja tuleeko kotiin riehumaan kännissä ja kenen naisen kanssa tekstailee aamuyöllä. Välillä kuitenkin ikävä iski. Nyt olo on tasaantunut, mutta silloin tällöin saatta iskeä haikeus, entistä elämää kohtaan. Ikävä entistä kotia ja paikkakuntaa, sekä myös hieman miestä ystävänä. Mutta se menee ohi. Kaikenlaiset tunteet erossa on sallittuja.
9v liitto ohi ja nyt 5kk:den jälkeen erosta alkaa tuntumaan että minullakin on elämää vielä!
Jokaisella se vie oman aikansa mutta kyllä siitä
selviää...Tsemmppiä sinulle ja yritä jaksaa!!
... luonnollista aineenvaihduntaa.
Ota siitä kaikki irti.
Jos ei elämästä selviä hengissä, niin ei myöskään suruitta ja kyyneleittä.
Löydä voimaasi ja itsesi tuntemista itkumuurin takaa!
Itse menin parin kk:n päästä erottuani eroseminaariin, ja siitä tuli sen hetkisen elämäni käännekohta! Sain hyvän porukan tuen ja valtavasti työkaluja asian käsittelyyn ja pystyin auttamaan lapsianikin eroprosesseissaan. Sen avulla pystyin eheytymään ja oppimaan. Katsopa lisätietoja www.fisher.fi, meitä on jo monta joilla on siitä kokemusta!