Ihan uteliaisuudesta lähden kyselemään ihmisten mielipiteitä siitä millainen on TEIDÄN mielestänne hyvä kosmetologi? Kiitos jo etukäteen
Gallup: millainen on hyvä kosmetologi
minnt
12126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hyvä kosmetologi on siisti, siis hänellä on puhtaat työvaatteet, siistit kengät, jalassa sukat, hoidetut kynnet, luonnollinen meikki, ei lävistyksiä näkyvillä paikoilla nappikorviksia lukuunottamatta. Hyvä kosmetologi pitää työtilansa viimeisen päälle siisteinä ja hygieenisinä. Hän ei syö currya tai einespizzaa juuri ennen asiakkaan saapumista eikä hönkäile muutenkaan sokkona makaavan asiakkaansa kasvoille. Kaiken tämän luulisi olevan itsestään aivan selvää, mutta eipä ole.
Hyvä kosmetologi keskustelee asiakkaan kanssa etukäteen siitä, mitä tuloksia hoidolla tai käsittelyllä halutaan saada aikaan, ja hän pitää asiakkaan kärryillä siitä, mitä seuraavaksi tapahtuu; sokkona vällyjen alla makaavan on pystyttävä luottamaan ympärillä hääräilevään valkotakkiin. Jollei asiakas ole puheliasta sorttia, kosmetologi antaa hänen olla rauhassa, mutta puheliaalle asiakkaalle tietysti puhellaan takaisin. Hyvä kosmetologi ei tee mitään radikaalia ilman lupaa; asiakas saattaa olla kiintynyt brookeshields-kulmiinsa eikä halua niitä leikeltävän marlenedietricheiksi kasvohoidon luppoajoilla.
Hyvä kosmetologi pitää varauskirjansa tismalleen ajan tasalla ja hinnaston näkyvillä.
Esimerkkini ovat kaikki kokemusperäisiä, valitettavasti. Nyt olen kuitenkin löytänyt aivan ihanan ammatti-ihmisen, joka on kosmetologiksi oikea unelmien täyttymys: osaava, alan kehitystä seuraava, hienotunteinen, mukava, huolellinen ja siisti. Tai on hänessäkin yksi pikku vika: hän on ikäisekseen niin nätti ja simpsakka, että oikein kateeksi käy asiakasta. ;)