Joku aika sitten kerroin tänne mieheni paljastuneesta salasuhteesta. Jonka paljasti minulle "se toinen nainen". Muutaman päivän sen jälkeen mies yritti väittää ettei se ollut totta. En jaksanut kuunnella, vaan halusin olla lapseni kanssa rauhassa ja miettiä asioita. Lopulta sovittiin, että puhutaan. Ehdoksi laitoin että miehen pitää olla rehellinen minulle, ja kertoa miten asiat oikeasti ovat. Ja sitä hän oli.. Suhde oli totta, kaikkineen mitä se nainen kertoi. Mies kyseli voinko antaa sen anteeksi? Vastasin että en tiedä, tuskin.
Jotenkin oletin että mies ehkä suree eroamme, mutta tänään kuulinkin, että hän on jo muuttamassa toiselle paikkakunnalle tämän naisen luo! Mies itse ilmoitti tämän minulle. Sain juuri ja juuri kysyttyä, että entäs tyttäremme? Hän vastasi vain: katsotaan nyt..
Luulin jo, että olisin jotenkin tolpillani, mutta tämä oli kai se viimeinen naula arkkuun. Tuntuu ettei millään ole mitään väliä. Millään paitsi tuolla pienellä lapsellani. Hänen takiaan yritän jaksaa. En pysty ymmärtämään miksi näin kävi. Ja tuskallisinta on ajatella tuon lapsen kannalta, hylkääkö hänen isänsä hänet nyt kokonaan.
Anteeksi, tuli sekava sepustus, mutta en nyt saa parempaa aikaan. Pakko vaan jonnekin tää purkaa!
Jotenkin oletin että mies ehkä suree eroamme, mutta tänään kuulinkin, että hän on jo muuttamassa toiselle paikkakunnalle tämän naisen luo! Mies itse ilmoitti tämän minulle. Sain juuri ja juuri kysyttyä, että entäs tyttäremme? Hän vastasi vain: katsotaan nyt..
Luulin jo, että olisin jotenkin tolpillani, mutta tämä oli kai se viimeinen naula arkkuun. Tuntuu ettei millään ole mitään väliä. Millään paitsi tuolla pienellä lapsellani. Hänen takiaan yritän jaksaa. En pysty ymmärtämään miksi näin kävi. Ja tuskallisinta on ajatella tuon lapsen kannalta, hylkääkö hänen isänsä hänet nyt kokonaan.
Anteeksi, tuli sekava sepustus, mutta en nyt saa parempaa aikaan. Pakko vaan jonnekin tää purkaa!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Myös minut jätettiin kesällä yllättäen kahden pienen pojan (toinen oli silloin(ja on vieläkin) alle 2v ja toinen alle ½ vuotias)yksinhuoltajaksi,kun mies lähti toisen mukaan. En ole vieläkään täysin toipunut tapahtuneesta,mutta toivon että ajan myötä helpottaa. Voimia ja jaksamista sinulle lapsesi kanssa, muistathan tukeutua läheisiisi ja pyytää apua, että pääset asian yli. Itse olen puhunut, puhunut ja vielä kerran puhunut kaikkien kanssa ja se aina hiukan helpottaa.
Mitä tuon toisen naisen päässä liikkuu????? Epäilen että kusen kyllästämiä sahajauhoja. , Muuttaa nyt miehen ei.... ei... miehen vaan hirviön kanssa yhteen asumaan, jolle ei oma lapsi merkitse mitään. Suosiolla unohtakaa tuollaiset vajaaälyiset votjokit. Noissa ukoissa virtaa varmaan lutikan-verta. Ei millään ole mitään väliä kunhan mulkun saa tyhjäksi, voi kun joku latais niitä kunnolla ja kohti!
Yritän kovasti unohtaa tämän votjokin, jolla virtaa lutikan verta suonissaan :D
Hei,
Kiinnitin huomioni siihen, että sanoit toisen naisen kertoneen sinulle suhteesta. Minä san juuri tietää olevani toinen nainen. Olen todella ahdistunut tilanteesta tietenkin omasta puolestani, mutta mietin myös naista joka on miehen kanssa edelleen suhteessa tietämättä minusta mitään. Minut jätettiin koska tämä nainen tuli raskaaksi. En tiedä pitäisikö minun kertoa naiselle miten mies on häntä pettänyt? Mieleeni ei hetkeksikään tulisi ottaa miestä takaisin, mutta säälin naista jonka kanssa hän on pelkän lapsen takia. Minusta kukaan ei ansaitse noin huonoa miestä, vaan suhteen jossa ollaan koska rakastetaan eikä silloin ole tarvetta pettää toista. Itse haluaisin siinä tilanteessa tietää, mutta ajattelevatko kaikki näin? Olisitko sinä mieluummin edelleen suhteessa miehen kanssa joka sinua on noin pettänyt? Onko kunnioitettavaa olla toisen kanssa yhdessä vain lapsen takia? Ansaitset mielestäni parempaa. Taitaa olla oma sepustuksenikin sekava... Miksi miehet eivät ota vastuuta jutuistaan vaan valehtelevat joka suuntaan ja särkevät monen naisen sydämen valehtelullaan? Eikö oikea tapa toimia olisi kertoa rehellisesti pettämisestään ja kantaa vastuu sekä sen seurauksista että lapsesta? Ja onko se minun asiani kertoa naiselle mitä on tapahtunut jos miehellä ei ole siihen selkärankaa?
olisin halunnut todellakin tietää. Tätä pettämistä ja salasuhdetta oli miehelläni kestänyt jo yli vuoden, eli siitä lähtien kun odotin lastamme aika viimeisilläni. Lapsi oli kauan suunniteltu ja yhdessä toivottu. Tai ainakin niin mies antoi minulle koko ajan ymmärtää. Juuri nyt en tiedä mihin lopulta uskoa. Tuntuu että koko 6 yhteistä vuotta olivat pelkkää huijausta. Ja minä hölmö uskoin että meillä on hyvä parisuhde, ja onnellinen perhe. Mies jopa puhui toisesta lapsesta. Vain vähän ennen kun koko petos paljastui..
Tämä toinen nainen on kyllä tiennyt koko ajan olemassaolostani. Enkä pysty ymmärtämään hänen tekoaankaan. Ainakaan nyt kun mies näyttää hylkäävän myös tämän pienen tyttäremmekin hänen takiaan. Itse en enää mieheen luota, enkä hänen kanssaan voisi jatkaa, mutta olisin toivonut että edes lapsi merkitsee hänelle jotain.
Tuntuu olevan pelottavan yleistä laatua nämä kaksoiselämää elävät miehet... Mutta onneksesi hän ei ole enää sinun riesanasi, hän loukkaa käytöksellään jotain toista naista ja jos hän on sinusta ja tyttärestäsi tiennyt niin ansaitseekin moisen moukan. Eikä sinulla ole mitään syytä ymmärtää kummankaan tekoa, he molemmat tekivät väärin ja ansaitsevat toisensa, ei mitään parempaa. Vaikka sinusta varmasti tuntuu pahalta myös se että hän on onnellinen uudessa suhteessa ja sinä olet jäänyt tyhjän päälle, niin varmasti mies näyttelee myös toiselle naiselle. Heidän välillään ei voi olla aitoa lähisyyttä ja rakkautta vaan jotain sairasta riippuvuutta joka ei tyydytä eikä tee oikeasti onnelliseksi. Luultavasti miehesi lähti luotanne koska ei pystynyt aitoon läheisyyteen. Lapsen syntymä on usein kriisi miehen elämässä ja kypsymättömät tapauksen reagoivat siihen juuri noin, hankkimalla toisen naisen. Mutta voit olla varma että se reaktio ei hänen ongelmiaan poista, ne vaan siirtyvät seuraavaan suhteeseen. Se on hänen oma asiansa kenen kanssa parisuhdettaan elää, mutta tyttärenne hylkääminen on sikamaista. Tilanteesi tekee vaikeammaksi varmasti juuri se, että vaikka itse pääsit miehestä eroon, niin tyttäresi tarvitsee häntä isäkseen. Hätä hylätyksi joutuneen tyttären puolesta on varmasti todella sydäntäraastavaa. On varmasti vaikeaa miettiä mitä vastata lapselle kun hän alkaa kyselemään isästä. Miten sanoa että isä ei välitä vaan lähti toisen naisen matkaan? Toivottavasti et ole jäänyt kokonaan ilman tukiverkkoa, vaan sinulla on ystäviä ja sukulaisia jotka auttavat ja kuuntelevat aina kun on tarvis. Tiedäthän että voit hakea niiden lisäksi apua myös terveyskeskuksesta jos tuntuu että voimat eivät riitä. Toivotan sinulle koko sydämestäni voimia päästä eteenpäin.
Hei
Älä ole huolissasi. Pärjäätte tyttären kanssa kyllä. Sinä olit vain rehellinen sekä itsellesi että miehellsesi sanoessasi hänelle, että et ehkä voi antaa anteeksi. Näin se varmasti olisi ollutkin. Nyt sinulla kestää jonkin aikaa surra, mutta ennenpitkää suru väistyy ja näet maailman taas valoisampana. Aika parantaa haavat. Löydät paremman, miehen joka ei sinua petä. Tämä mies ei ollut sinua varten, sinun tuleva miehesi odottaa sinua jossain, kunhan vain tapaatte. Sure surusi rauhassa, se vie aikaa, mutta aika kyllä parantaa. ja sitten voit taas nauttia elämästä. Ja sillin lopulta ajattelet, että suhteesi oli vain pahaa unta ja olipa hyvä, että se loppui ja tuli tilaa uudelle ihanammalle suhteelle. Onnea sinulle.