Olin tänään lenkillä ja mua kuvas joku mies autostaan, näytti siltä et otti videokuvaa kun kävelin ohi. Piti kai kuvata salaa, mut näin sen kameran kyllä ihan hyvin kun se seuras mua.en tuntenu sitä miestä. Mitä luulette mikä on syy kuvata tuntemattomia naisia? Otti aika paljon päästä ja meinasin mennä kiskomaan sen kameran pois. Tuli myös vähän pelottava fiilis. En oo enää edes mikää teinityttönen, ikää on 25, joten ei se voinu olla syynä et himoitsee tenityttöjä, kun sellanen en enää oo. No osaisko joku veikata jotain, jäi tosiaan vaivaamaan...
Mua kuvattiin salaa
lenkkeilijä neitokainen
15449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ole reilua eikä tervettä. Arvaahan sen mikä mielessä. Ilmoita poliisille. Vaikka julkisella paikalla saa kuvata niin tuo tyyppi on parasta olla poliisin tiedossa. Otahan seuraavalla kerralla auton tuntomerkit ja rekisterinumero ja miehen tuntomerkit muistiin ja ilmoita nekin poliisille.
Tuon olisi siten helposti jäljittäneet viranomaiset!
Jos siltä oli vain tilattu kuva siltä lenkkipolulta. Jotkut eivät tajua pyytää lupaa julkaisuun (vaikka se onkin vain hyvä tapa, eikä laki estä normaalin julkisella alueella kuvatun henkilökuvan julkaisua, vaikka kohde sen kieltäisikin).
Mahdollisuuksia on kuitenkin aika paljon (jopa se, että se käytti sitä vain kiikarina nähdäkseen sinut paremmin).
Kaikki mun tuntemani työkseen kuvaavat ihmiset kyllä nousevat autosta pois, jos tarvii saada kuvaa lenkkipolusta. No niin, no ellei sitten tarvita erikseen autosta kuvattua kuvaa, mutta sehän on aika harvinaista.
Julkisella paikalla tosiaan saa kuvata ihan vapaasti, eikä tarvitse pyytää lupaa. Kohteliastahan se tietysti olisi, mutta mitenkäs kyselet erikseen vaikka jossain kadulla käveleviltä, et saako kuvata?
Ja siksi oletankin että kiikaroinnista on kyse (ehkäpä varsinainen kohde ei ollut vielä edes ilmestynyt). Ei noista oikeasti tiedä ja jos siellä autossa olisi ollut nainen, niin sitten olisi ajateltu taas jotain ihan muuta.
Kuvata saa lähes aina julkisilla paikoilla. Myös niitä jotka sen kieltävät ja joskus on jopa erityistä syytä kuvata ne kieltäjät.
Julkaisu on sitten ihan kokonaan toinen juttu ja jos kuva tulkitaan yksityistä ihmistä halventavaksi, saattaa julkaisu olla kiellettyä.
Joo kyllä se ihan selkeesti mua seuras sillä kameralla, et kyllä se kohde olin minä sillä hetkellä. En tiedä miten paljon sillä niitä kohteita on mut sillä hetkellä se olin minä, siitä oon ihan varma
ettei kyse ollut vain toiveunta..
saa vapaasti kuvata ja vaatia näyttämään tissejä
Vai mitä skeidaa yrität sönköttää, pälli?!
Minä en ainakaan sinua stalkannut, tunnustan että minä rakastan miehiä.
Poliisia kiinnostaa tai ainakin pitäisi kiinnistaa havainnot tuommosista epäilyttävistä ihmisistä. Siihen ei vaikuta mitään vaikka rikosta ei olisi vielä tapahtunut. Aina on parasta ottaa tuntomerkit muistiin ja ilmoittaa poliisille.
Se kuvaaja oli ATARI tai huumekyttä. Ap. vain skitsahti arkipäiväistä tapahtumaa lintukodossamme.
ulkona mitä vaan.
...minihameessa ja rinnat noin näkyvästi esillä. Siinä jo joka mies hakee kameraa kiireesti.
Olin ihan lenkillä, et ei sitä kuljettu minihameessa, eikä tissit näkysällä. Sitä tässä ihmettelenkin et miks kuvata hikistä lenkkeilijää. Netistä sais paljon parempia kuvia mitä katella.