Ostin vanhan Tunturi-polkupyörän,
käsijarrut pitää pahaa ääntä,kokeilin myös uusia paloja joissa sattui olemaan erittäin kova kumiseos ja ne kirskui myös.
Olen jostain lukenut ettei ongelma välttämättä ole jarrupaloissa vaan vanteen metallissa?
Onko mitään kotikonstia jolla kirskumisen saisi loppumaan?
käsijarrut pitää pahaa ääntä,kokeilin myös uusia paloja joissa sattui olemaan erittäin kova kumiseos ja ne kirskui myös.
Olen jostain lukenut ettei ongelma välttämättä ole jarrupaloissa vaan vanteen metallissa?
Onko mitään kotikonstia jolla kirskumisen saisi loppumaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
hioa paloja vaikka hiekkapaperilla pikkasen.
...jarrupalat niin, ettei ne ota koko pinnaltaan vanteeseen, vaan siten, että vanne pyöriessään "menee leveämmästä aukosta sisään ja tulee kapeammasta ulos" jarrupalohin nähden, eli säädä palat niin, että palan etuosa ottaa vanteeseen ennemmin kuin takaosa.
...jotain moottoriöljyn tapaista rättiin ja sillä ensin kevyesti rasvasin vanteet siitä kohdasta johon jarru ottaa ja rasvauksen jälkeen kuivalla puuvilla pyyhkeellä "kiillotin" vanteet liiasta öljystä -->> loppu vinkuminen eikä jarrutusteho heikentynyt käytännössa lainkaan...ensimmäisillä ajeluilla ei jarruttanut hirveän hyvin mutta ajan kanssa ja paljon jarruttelemalla tuli hyvä
mutta VARO ettei jarrupaloihin mene öljyä, itse purin jarrut kokonaan alta pois
Kato perhanaa, tuohan voisi toimia niin kiljuviin kuin täristäviinkin jarruihin. Säätelyt ja putsailut vaikkapa sinolilla ei auta, märkänä aina ääntävät.
Kokeilin vanhalla mootoriöljyllä mutta ei kauaa auttanu,ehkä pyyhin vanteen liian tarkkaan.
Kokeilin myös tervaa,sen verran jäykkää ainetta ettei pystynyt vanteeseen laittaan mutta laitoin suoraan jarrupaloihin,toistaiseksi ei ole vinkunu mutta eihän sitä tiedä että auttaako pitemmän päälle tämäkään.