Jääpallosta tv-laji

bandyboy

Miksei jääpallosta voisi tulla tv-laji myös suomessa kun se sitä on jo ruotsissa ja venäjällä?? Luulenpa että monet ihmiset katsoisivat mieluummin tätä kaunista lajia jääpalloa kuin esimerkiksi maailman turhinta lajia golfia. Miksei urheilukanava voisi näyttää esim bandyliigan pelejä kuin jo näyttää jääkiekon mestistäkin!? Jotkut väittävät että jääpallo on tylsää ja vaikeaa seurata telkkarista, mutta tylsää se ei ole kun esim hifk,topv tai ols pelaavat. Pelissä tapahtuu ja tapahtuu, vauhti on kovaa ja tulee rajuja törmäyksiä ym.. Luulenpa että palloa pystyy seuraamaan hyvin kun se esim vaihdetaan jo ruotsissa ja venäjällä käytettyihin tv-palloihin. Kommentoikaa!! kiitos.

8

1591

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urheilukanava

      näyttäisi bandyliigaa, jos niille maksettaisiin sen näyttämisestä. Eivät ne pelkästä hyväntekeväisyydestä näytä näitä Mestiksiä, Superpesiksiä, ja koris- ja lentisliigojakaan.

      • bandyboy

        No kyllä kai siihen nyt tietenkin jonkinlainen rahoitus saataisiin?En tiedä kun en ole näistä raha-asioista ihan perillä, mutta tällöin bandyliiga saisi näkyvyyttä ja urheilukanava hyvän ja mielenkiintoisen lajin.


    • Juha82

      kuomaseni.

      Jääpallo on viihdyttävä laji.

      • töytäilyä

        Koko homma pelkkää höntsäilyä,palloa vaan päästä päähän,ei mitään järkeä,ei missään nimessä telkkuun.


      • kiakko
        töytäilyä kirjoitti:

        Koko homma pelkkää höntsäilyä,palloa vaan päästä päähän,ei mitään järkeä,ei missään nimessä telkkuun.

        Jääkiekko on yksinkertaisten miesten yksinkertainen peli - kiakkoo ränniin ja vahvimmat perään. Kulmapaini kotiin ja kiakko maaliin. Siinäpä silmäniloa.

        On se hianoo, että edes joissakin peleissä yritetään hallita pelivälinettä ja luoda tilanteita. Näistä hyvinä esimerkkeinä on jääpallo ja jalkapallo.

        Jospa YLEnkin ammattitaito riittäisi jääpallon kuvaamiseen niin belotan jälkeen maailman nopein pallopeli pääsisi oikeuksiin.


      • Anonyymi00006
        töytäilyä kirjoitti:

        Koko homma pelkkää höntsäilyä,palloa vaan päästä päähän,ei mitään järkeä,ei missään nimessä telkkuun.

        Tiiäkkönää mitä aina voi vaihtaa kanavaa


      • Anonyymi00008
        töytäilyä kirjoitti:

        Koko homma pelkkää höntsäilyä,palloa vaan päästä päähän,ei mitään järkeä,ei missään nimessä telkkuun.

        Aina voi vaihtaa kanavaa niin helppoa se on


    • Anonyymi00007

      On, koko, maailman laji ja pelit erittäin tasaväkisiä. Jopa 6 joukkuetta taistelee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      3040
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      71
      943
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      817
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      766
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      559
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      48
      526
    8. Harvinaisin persoonallisuustyyppi

      Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o
      Sinkut
      80
      465
    9. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      460
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      82
      451
    Aihe