Jääpallosta tv-laji

bandyboy

Miksei jääpallosta voisi tulla tv-laji myös suomessa kun se sitä on jo ruotsissa ja venäjällä?? Luulenpa että monet ihmiset katsoisivat mieluummin tätä kaunista lajia jääpalloa kuin esimerkiksi maailman turhinta lajia golfia. Miksei urheilukanava voisi näyttää esim bandyliigan pelejä kuin jo näyttää jääkiekon mestistäkin!? Jotkut väittävät että jääpallo on tylsää ja vaikeaa seurata telkkarista, mutta tylsää se ei ole kun esim hifk,topv tai ols pelaavat. Pelissä tapahtuu ja tapahtuu, vauhti on kovaa ja tulee rajuja törmäyksiä ym.. Luulenpa että palloa pystyy seuraamaan hyvin kun se esim vaihdetaan jo ruotsissa ja venäjällä käytettyihin tv-palloihin. Kommentoikaa!! kiitos.

8

1592

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urheilukanava

      näyttäisi bandyliigaa, jos niille maksettaisiin sen näyttämisestä. Eivät ne pelkästä hyväntekeväisyydestä näytä näitä Mestiksiä, Superpesiksiä, ja koris- ja lentisliigojakaan.

      • bandyboy

        No kyllä kai siihen nyt tietenkin jonkinlainen rahoitus saataisiin?En tiedä kun en ole näistä raha-asioista ihan perillä, mutta tällöin bandyliiga saisi näkyvyyttä ja urheilukanava hyvän ja mielenkiintoisen lajin.


    • Juha82

      kuomaseni.

      Jääpallo on viihdyttävä laji.

      • töytäilyä

        Koko homma pelkkää höntsäilyä,palloa vaan päästä päähän,ei mitään järkeä,ei missään nimessä telkkuun.


      • kiakko
        töytäilyä kirjoitti:

        Koko homma pelkkää höntsäilyä,palloa vaan päästä päähän,ei mitään järkeä,ei missään nimessä telkkuun.

        Jääkiekko on yksinkertaisten miesten yksinkertainen peli - kiakkoo ränniin ja vahvimmat perään. Kulmapaini kotiin ja kiakko maaliin. Siinäpä silmäniloa.

        On se hianoo, että edes joissakin peleissä yritetään hallita pelivälinettä ja luoda tilanteita. Näistä hyvinä esimerkkeinä on jääpallo ja jalkapallo.

        Jospa YLEnkin ammattitaito riittäisi jääpallon kuvaamiseen niin belotan jälkeen maailman nopein pallopeli pääsisi oikeuksiin.


      • Anonyymi00006
        töytäilyä kirjoitti:

        Koko homma pelkkää höntsäilyä,palloa vaan päästä päähän,ei mitään järkeä,ei missään nimessä telkkuun.

        Tiiäkkönää mitä aina voi vaihtaa kanavaa


      • Anonyymi00008
        töytäilyä kirjoitti:

        Koko homma pelkkää höntsäilyä,palloa vaan päästä päähän,ei mitään järkeä,ei missään nimessä telkkuun.

        Aina voi vaihtaa kanavaa niin helppoa se on


    • Anonyymi00007

      On, koko, maailman laji ja pelit erittäin tasaväkisiä. Jopa 6 joukkuetta taistelee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2057
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1115
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      134
      880
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      97
      814
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      727
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      716
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      676
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      672
    Aihe