Jarrulevy

Terve, löytyisikö mitään selitystä kyseiseen ilmiöön.

Pyörässäni on levyjarrut edessä ja takana. Asensin juuri uudet levyt kiekkoihin koska epäilin vanhojen levyjen olleen kierot.

En oikein saa jarrusatuloita kalibroitua paikoilleen ilman että levyt ottavat kiinni paloihin. Vika ei siis voi olla levyissä jotka ovat täysin suorat. Myöskään laakereissa ei tunnu välystä, tosin navoilla on takana jo paljon kilsoja.


Löytyykö selityksiä?
3260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kandee viedä se pyörä suosiolla ammattilaisten osaaviin käsiin... ei maksa paljoa tollanen pikku hienosäätö.

Äänestä
  • ...jos ei tiedä mitä on tekemässä. Jos kuitenkin haluaa itse kokeilla, yksi tapa on ottaa jarrupalat irti ja yrittää painaa mäntiä esim. tylppäkärkisellä ruuvimeisselillä sisäänpäin. Ei ole takuuvarma keino, mutta kannattaa kokeilla. Ja ennen kuin jarrupalat ja kiekko ovat takaisin paikoillaan, näpit irti jarrukahvasta.

    Äänestä

  • M. E. Kaanikko kirjoitti:

    ...jos ei tiedä mitä on tekemässä. Jos kuitenkin haluaa itse kokeilla, yksi tapa on ottaa jarrupalat irti ja yrittää painaa mäntiä esim. tylppäkärkisellä ruuvimeisselillä sisäänpäin. Ei ole takuuvarma keino, mutta kannattaa kokeilla. Ja ennen kuin jarrupalat ja kiekko ovat takaisin paikoillaan, näpit irti jarrukahvasta.

    Täytyy varmaan viedä jollekin ammattilaiselle vaikka sainkin jarrut säädettyä siten että ne eivät kosketa paloihin.

    Nyt on vain melko pitkä liike jarrukahvassa koska en kykene säätämään paloja kovin lähelle levyjä johtuen tuosta vispaamisesta.

    Jos ajelen pitkään tuolla tavalla niin todennäköisesti uudet levyt vääntyvät, jotka eivät nekään ole ihan ilmaisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vai napa kirjoitti:

Terve, löytyisikö mitään selitystä kyseiseen ilmiöön.

Pyörässäni on levyjarrut edessä ja takana. Asensin juuri uudet levyt kiekkoihin koska epäilin vanhojen levyjen olleen kierot.

En oikein saa jarrusatuloita kalibroitua paikoilleen ilman että levyt ottavat kiinni paloihin. Vika ei siis voi olla levyissä jotka ovat täysin suorat. Myöskään laakereissa ei tunnu välystä, tosin navoilla on takana jo paljon kilsoja.


Löytyykö selityksiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu