Jäkiehkäisystä ja muusta, auttakaa pian!

Jouduin ottamaan n. viikko sitten jälkiehkäisypillerit vahingon vuoksi. Olen aloittamassa e-pillerien syömistä heti, kun seuraavat menkat alkavat. Tänään sitten alkoi jonkinlainen vuoto. Samanlainen, kun yleensä menkkojen alussa ja lopussa. Menkkojen olisi oikeasti pitäny alkaa vasta yli viikon päästä. Onkohan tämä vain jotain häiriövuotoa johtuen jälkiehkäisypillereistä? Ongelmana on se, että en tiedä voinko aloittaa tänään e-pillerien napsimisen. Mitä jos nämä eivät olekaan oikeat kuukautiset? Vuoto on kestänyt koko päivän. Auttakaa mua!
3294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

en nyt niin tiedä asiasta mutta itsellä kävi näin että otin joku kuukausi sitten jälkiehkäisypillerit ja mullakin tuli jonkinlaista vuotoa, oli tavallaan tavalliset menkat ihan väärään aikaan kuukaudesta ja muistaakseni sitten parin viikon päästä tuli ne "oikeat" menkat.eli oli kahdet menkat yhden kuukauden aikana ja varmastikin johtui katumuspillereistä.mutta sinun tapauksessa en tiedä mistä on kyse mutta luulen että joku on mennyt vähän sekaisin ja se vuoto on niistä katumuspillereistä johtuvaa.voithan varalta odottaa niihin seuraaviin menkkoihin ja aloittaa e-pillerit vasta sitten vaikka niihin onkin aika pitkä aika.. pärjäile:)älä hättäile.. :D

Äänestä
  • No mä nyt kuitenkin otin sen ekan pillerin eilen. Tänään on vaan ollut sitten sellasta ruskehtavaa vuotoa kokoajan. Nyt alkoi mietityttää, että jospa nämä eivät tosiaan olekaan oikeat kuukautiset. Onkohan se sitten vaarallista, kun se ekan e-pillerin jo eilen otin? En kyllä nyt tiedä mitä tekisin. Miksi pitää olla tällasia hämäysmenkkoja? :( Otanko tänäänkin vielä pillerin vai jätänkö tähän? Vaikea juttu.

    Äänestä

  • tupuna kirjoitti:

    No mä nyt kuitenkin otin sen ekan pillerin eilen. Tänään on vaan ollut sitten sellasta ruskehtavaa vuotoa kokoajan. Nyt alkoi mietityttää, että jospa nämä eivät tosiaan olekaan oikeat kuukautiset. Onkohan se sitten vaarallista, kun se ekan e-pillerin jo eilen otin? En kyllä nyt tiedä mitä tekisin. Miksi pitää olla tällasia hämäysmenkkoja? :( Otanko tänäänkin vielä pillerin vai jätänkö tähän? Vaikea juttu.

    kannattas varmaan soittaa gynekologilles, se varmasti osaa kertoo puhelimes mitä kannattaa tehä. Mulla tuli kans jälkiehkäsyn jälkeen menkat 2 viikkoo etuajas ja niitä ei kyllä tullu enää oikeeseen aikaan...mut soita gynekologilles ja kysy ni ei tarvi huolehtii turhaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tupuna kirjoitti:

Jouduin ottamaan n. viikko sitten jälkiehkäisypillerit vahingon vuoksi. Olen aloittamassa e-pillerien syömistä heti, kun seuraavat menkat alkavat. Tänään sitten alkoi jonkinlainen vuoto. Samanlainen, kun yleensä menkkojen alussa ja lopussa. Menkkojen olisi oikeasti pitäny alkaa vasta yli viikon päästä. Onkohan tämä vain jotain häiriövuotoa johtuen jälkiehkäisypillereistä? Ongelmana on se, että en tiedä voinko aloittaa tänään e-pillerien napsimisen. Mitä jos nämä eivät olekaan oikeat kuukautiset? Vuoto on kestänyt koko päivän. Auttakaa mua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu