Kertokaas nyt jotakin flunssan parannuskeinoja? Mitkä saattaisi tepsiä nopeasti?
*ei enää mustaherukka mehua, kiitos*
Hyvin yllättävää, että mie olen flunssassa ja miun pitäs huomenna olla reipas.. Pitäisi saada khh:n seinät viimeisteltyä ja kannettua koneita sinne.
Ja näillä voimilla voisi röhnöttää sohvalla kymmenen täkin alla koko päivän.
*ei enää mustaherukka mehua, kiitos*
Hyvin yllättävää, että mie olen flunssassa ja miun pitäs huomenna olla reipas.. Pitäisi saada khh:n seinät viimeisteltyä ja kannettua koneita sinne.
Ja näillä voimilla voisi röhnöttää sohvalla kymmenen täkin alla koko päivän.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ole pikaista parannuskeinoa.
Juomista vaan ja lepoa :)
Jotkut uskoo sipuliin/valkosipuliin ja toiset ottaa rommia.
Lääkkeet vain lievittää oireita, ei paranna...joten vilttien alle mars!
kuulla :))
Vilttien alla ollaan, ärsyttää vaan kun pitäisi jaksaa olla reipas eikä toivoakaan.. ellei sitten aamulla. Tulisi edes ääntä kunnolla :)
Ei aina tarvitse olla reipas ja nyt sinulla hyvä syy olla vähemmän reipas. Etkö saisi apuja huomiseksi niitä koneita (tai mitä ne oli) kantamaan :)
Meilläkin on täällä yksi pieni ihminen kipeänä. Esikoinen vuorostaan :(
Mutta tapasin tänään aivan ihanan koiranpennun... Koirakuumetta ilmassa vaihteksi :)(No,se jää kyllä kuumeiluksi toistaiseksi).
ehkä sitä jotain keksii. Piti olla kantaja, mutta eipä sitten olekaan.. Huomisen murheita se siis.
No älä tartuta sitä, koirakuumeetta ainakaan. Oon vannonut, että en hetkeen ota koiraa :)
näkisit sen lutuisen lerppakorvaisen nappisilmän niin varmasti tarttuisi :)
Kuka on pirteä sunnuntaina? Sunnuntai on lepopäivä.
ukkos hommiin ja rönötät sohvalla. Nythän sulla on siihen hyvä (teko)syy.
Toinen vaihtoehto on keittää tilkka vettä kiehuvaksi, sekoittaa se samaan määrään vodkaa ja liottaa villasukat siinä. Sitten sukat n. 50 asteisena paljaisiin jalkoihin ja elmukelmua päälle. Loppu liemi nassuun ja nukkumaan.
Kun oliskin. En viiti ees sanoa mitään tähän..
Enpä oo moista koskaan kuullutkaan :)
ole miestä? Noin hyvännäköinen nainen.
Vai vodkaako puuttui?
Vanha virolainen keino. Toimii takuuvarmasti....ainakin pikkulapsille.
600mg burana 2x Coldrexin.
Otat kunnon kuumarommitotikännit. Ei se flunsaa paranna, mutta aamulla et sitä flunssaasi muista kun on pahempi tauti yllättänyt:)
Ei sekään kuulosta kivalta vaihtoehdolta ;) Itseasiassa flunssa on varmaan kivempi kaveri.
Palasin juuri äsken työmatkalta. Pitihän tulla kurkkaamaan menoa palstallakin.
Tuli mieleeni se, että ainakin yskä kestää 14 vuorokautta, mikäli ei käytä yskänlääkettä. Jos lääkitsee itseään, niin paranee jo kahdessa viikossa.
On listan konsteista toimivin, mutta muista että sairaana itsensä rasittaminen on vaarallista. Eräs lenkkeili flunssassa ja sai sydänlihaksen tulehduksen (vai oliko sydänpussi). No joka tapauksessa se ei sitten lenkkeillytkään moneen kuukauteen, enkä ole sen jälkeen nähnyt kenenkään laihtuvan niin paljon ja nopeasti.
siispä mä nyt kiltisti taidan toimia niin ja kömpiä nukkumaan :)
Kiitokset kaikille ja hyvää yötä :)