millainen kampaus teillä on?

Millainen tukka teillä on ja miten olette laittaneet sen tänään? Mitä muotoilutuotteita käytätte? Entäs pesu- ja hoitoaineet?

Minulla on epämääräisen värinen mop, tukka eikä oikein mitään taida olla tehtävissä. Laitan varmaan ison rusetin päähän :)
291360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

ja gekko alkaa mennä sekaisin?

Fifillähän on aina hääkampaus.

Äänestä
  • naapurintädin jutut kun se rähjää niin kovaa että väkisinkin kuulee :(

    arvaa minkä kirosanan opin siltä eilen

    Äänestä

  • fifi-neiti kirjoitti:

    naapurintädin jutut kun se rähjää niin kovaa että väkisinkin kuulee :(

    arvaa minkä kirosanan opin siltä eilen

    buddy-love ?

    Äänestä

  • han se: kirjoitti:

    buddy-love ?

    kerronko?

    Äänestä

  • fifi-neiti kirjoitti:

    kerronko?

    uskon sittenkin.

    Äänestä

  • kerro. kirjoitti:

    uskon sittenkin.

    *näädänvittu*

    Äänestä

  • fifi-neiti kirjoitti:

    *näädänvittu*

    enää mitään? Kenenköhän eläimen vittu seuraavaksi?

    Äänestä

  • fifi-neiti kirjoitti:

    *näädänvittu*

    kiroilee jo, ja hääkampaus muuttuu mopiksi.

    Naapurilla on ilmeisen huono vaikutus.

    Äänestä

Ja jammut ohimoilla.

Äänestä
  • sen keväällä kun kävit naapurintätiä moikkaamassa...

    Totta, nyt muistankin että ohimotukkasi kasvoi vaakasuoraan ja efektissä oli jotain jammusiltavuorimaista :(

    Äänestä

  • fifi-neiti kirjoitti:

    sen keväällä kun kävit naapurintätiä moikkaamassa...

    Totta, nyt muistankin että ohimotukkasi kasvoi vaakasuoraan ja efektissä oli jotain jammusiltavuorimaista :(

    Parturit ovat kiinni kun tulen töistä ja olen vielä onnistunut suututtamaan exänkin niin että hänen silpomispalvelunsa eivät ole käytettävissä.

    Ja itsehän en tilannetta aio pahentaa. Joten kaippa tässä on pakko liittyä pitkätukkajengiin.

    Äänestä

Jaksoin aamulla jopa vääntää epämääräisen tukkani letille.

Jotain shampoota ja hoitoainettahan siihen tulee suihkussa täräytettyä. Ja jotakin hiuslakkaa silloin kun sen pitäisi pysyäkin jossakin kuosissa.

Äänestä
  • lopputulokseen?

    Äänestä

  • fifi-neiti kirjoitti:

    lopputulokseen?

    Just tällä hetkellä mua ei hirveesti kiinnosta minkänäköinen tukka on :)

    Ja useimmiten taas en ole tyytyväinen siihen. Itsepäiset hiukset, eivät yleensä mene silleen kun niiden pitäisi :)

    Äänestä

kammata? Oma siis.

Äänestä

ja hoitona vesipesu.

Tehokasta ja luontoystävällistä.

Muutoin vaihtelee tuosta runontajan tyylistä n. viissenttiseen kesantopeltoon.

Äänestä
  • sopivat varmaan myös hiuksille, luulen.

    Äänestä

  • fifi-neiti kirjoitti:

    sopivat varmaan myös hiuksille, luulen.

    on hyvät.

    Äänestä

  • kerihtimet kirjoitti:

    on hyvät.

    toimia?

    Äänestä

Poninhäntä tai nuttura. Suosin nykyään enemmän nutturaa. Mä en ymmärrä miksi pidän pitkää tukkaa kun en kestä yhtään että hiukset hulmuaa ympärillä. Eikä mulle edes sovi pitkä aukinainen tukka. Mutta onpahan tässä tullut säästettyä kampaamolaskuissa jo satoja/tuhansia euroja vuosien varrella :D

Ainiin.. hiustenhoitotuotteina käytän Sun Silk:in Care& Repair sarjan shampoota, hoitoainetta ja hiuksiin jätettävää hoitovoidetta. Hiukseni ovat kyllä erittäin hyvässä kunnossa, eihän niitä ikinä käsitellä mitenkään, mutta noi aineet tekee niistä ihan pehmeät ja sillä käytän niitä.

Äänestä

Pesin ilman hotoainetta L'Orealin pinkillä pesuaineella. Joskus hemmottelen Body Shopin Hunaja -hoitoaineella yleensä silloin, kun menen saunaan. Silloin tarvii vähän ja imeytyy hyvin.

Paha juttu, kun ei käytä hoitoainetta menee sotkuun enkä ole selvittänyt vielä. Laitoin hiukset päälaelle silleen umpisolmuun, että latva tupsuttaa ylöspäin.

*on takussa, kun pituutta riittää*

Äänestä

riippuu yöllä nähdyistä unista. Yleensä sen verran lyhyet hiukset ettei niistä juuri kampausta saa aikaiseksi, mutta nyt kun parturiin on enää kuukausi aikaa niin tuppaavat taas osoittamaan joka suuntaan. Silmiltä suorin sen verran ettei mitään hyppyriä ole, mutta muuten jää sellaiseksi miten sattuu olemaan.

Mulla on ollut kaapissa reilun 5v jotain hiusvahaa jota on käytetty sen verran että on huomattu ettei ollut mun juttu. Hoitoaineita en myöskään käytä, ihan perus hiuksille tarkoitettua shampoota. Hiukset taitaa olla jotain hiekan väristä ja aika siististi olivat viime yöltä jääneet, jopa takaa johon usein jää "räjähdyksiä".

Hiuksiin liittyvä filosofia on se että niiden tulee aiheuttaa mahdollisimman vähän töitä ja vaatia mahdollisimman vähän huomiota.

Äänestä

ovat haaste kampaajille :)

Hiukseni ovat paksut, tällä hetkellä puolipitkät, osittain suorat ja osittain alla (niskassa) myös luonnonkiharaa. Tulisin hulluksi jos koittaisin tehdä itse jotain hienoja kampauksia hiuksiini. Siksi pidän ne useimmiten kiinni ponnarilla. Auki jos pidän niin ne on aina silmillä ja suussa :)

Käytän ihan shampoota ja hoitoainetta. En yleensä kuivaile hiustenkuivaajalla. Siitä olen ihan ylpeä että hiukset on pehmeät ja kiiltävät. Imetysaikana oli hetki että olivat vähän huonompilaatuiset mutta ei sitä hiustenlähdönmäärääkään kukaan muu kuin minä itse huomannut.

Oikeesti haluisin hieman ohuemmat ja vähemmät itsepäiset hiukset :)

Äänestä
  • kiharat on kyllä se vihonviimeinen juttu. Mulla menee kanssa hiukset kiharalle, jos pitkiksi pääsevät kasvamaan. Olen kärsinyt nuoruudessa suuresti siitä etten koskaan hevilettiä voinut kasvattaa, ja nyt pysyy sen verta lyhyenä etteivät pääse kihartumaan. Miehille ei sovi millään tavalla kiharat hiukset.

    Äänestä

  • Ygg kirjoitti:

    kiharat on kyllä se vihonviimeinen juttu. Mulla menee kanssa hiukset kiharalle, jos pitkiksi pääsevät kasvamaan. Olen kärsinyt nuoruudessa suuresti siitä etten koskaan hevilettiä voinut kasvattaa, ja nyt pysyy sen verta lyhyenä etteivät pääse kihartumaan. Miehille ei sovi millään tavalla kiharat hiukset.

    miehellä on sama ongelma. Ei tosin ole yrittänyt mitään hevilettiä kasvattaa mutta pitää hiukset tosi lyhyinä juuri sen kihartumisen vuoksi.

    Miulla onneksi kiharaa vaan siellä niskassa alimpana niin päällimmäiset hiukset peittää ja painaa ne piiloon (yleensä), mutta joskus aamulla herättyä (jos illalla pessyt hiukset) näky on aika hurja. Ei tarvii ainakaan tupeerata hiuksia pöyheemmäksi :)

    Kampaajat aina kysyy että onko miulla niskat kipeet kun kannattelen niitä hiuksia päivät pitkät. Siksi en kasvatakaan hirveän pitkiä hiuksia :D Shampootakin menis varmaan puoli pulloa kerralla...

    Äänestä

Millainen tukka teillä on
-Punaset,pitkät,paksut ja kerroksittain leikatut.

ja miten olette laittaneet sen tänään?
-Huolettomasti ylös tuollaiselle rennolle söherölle.

Mitä muotoilutuotteita käytätte?
-Riippuu miten laitan. Kylppärin kaapista löytyy muotovaahtoja, lakkoja, kampausnesteitä, vahoja, tyvikohottajia, silottajia, kiiltoa lisääviä suihkeita jne.

Entäs pesu- ja hoitoaineet?
-Redkenin värjättyjen hiusten shampoo,hoitoaine ja pari kertaa viikossa tehohoito.

Äänestä

Tällä hetkellä hiukset on mustat..puoleenväliin selkää roikkuvat,kerroksittain leikatut.
Ja aamulla eilisen baarikeikan jäljiltä vetäsin ne ponnarille.

Muotoilutuotteita löytyy kaapista pilvin pimein,mutta silti käytän vain muotovaahtoa ja tarvittaessa lakkaa.
Pesu-ja hoitoaineita on myös kertynyt aikamoinen määrä ja vaihtelen niitä mielialan ja tukan kunnon mukaan.Ja ehdoton ykkönen on jätettävä hoitoaine jota käytän.Ilman sitä en pärjäis.
Ja kaikki tuotteet on kampaamotuotteita.

Äänestä

pitkät hiukset jotka ei tasapitkät joka puolelta.

Tänään jälleen kerran heti aamusta suoristusraudan kanssa väänsin luonnonkiharani suoriksi ja ponnarille, vähän vaahtoo jotta kestävät paremmin.

Hiukset pesen shampoolla ja hoitoaineella. Aina joskus käyn tutulla kampaajalla kaks haaraset poistattamassa ja elvyyttämässä kuivia hiuksiani ja hakemassa samalla uudet shampoot ja hoitoaineet.

Silloin kun en jaksa suoristaa kiharoitani, niin pistän hiukset tiukalle nutturalle taakse tai hiuvin päähän. Vihaan kihartuvaa hiuspehkooni, koska se on aina takussa, joten rastas olis kaikista sopivimmat mulle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 40 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


fifi-neiti kirjoitti:

Millainen tukka teillä on ja miten olette laittaneet sen tänään? Mitä muotoilutuotteita käytätte? Entäs pesu- ja hoitoaineet?

Minulla on epämääräisen värinen mop, tukka eikä oikein mitään taida olla tehtävissä. Laitan varmaan ison rusetin päähän :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu