Käykääpä vilaisemassa www.fi-reggae.com yhteisön sivua. Olen matkaillut maailmalla, myös tuon musiikin syntysijoilla, ja olen arvostanut Bob Marleyn ja kumppaneiden aikaansaannoksia ja osaa myös sen arvomaailmasta, vaikka siitäkin on kuullut ristiriitaisia kommentteja itse jamaikalaisilta.
EREHDYIN kaverin kehotuksesta käymään sivuilla ja järkytyin mekanismista, mikä sielläkin näyttää toimivan, toisinajattelijat mollataan ja kiista on ihan jo lähellä rosistasoa.
Toisissa meileissä ollaan tosi concious toisissa valmiita lynkkaamaan kybällä joku joka on eri mieltä tai tietää kenties jostain asiasta syvällisemmin.
Minua valistettiin, että siellä on ihan alan tiskijukkaa myöten kaikki miettimässä, kenellä on yksinoikeus Jamaikaan ja sen ihmisten asioiden tietämiseen paremmin kuin ihmiset itse esim. täällä.
No ehkä tämä on se uusin trendi, perustetaan sivu,missä kaikki kiistelevät, ja voivat päteä tavallaan. Minä se sitten kuuntelen levyjä edelleen himassa ja välttelen porukoiden tilaisuuksia, jotta en joudu rähinän ja riidan todistajaksi. Ehkä muutkin yhteisöt ovat tällaisia?
reggae-yhteisön fundamentalismi - normaalia
4
2580
Vastaukset
- Thomaus
Ihan kuin Fi-Reggaen porukka hieman "sisäänpäin lämpeävää."
Mutta on siellä välillä ihan hyviäkin kommentteja/ teräviä huomioita.
Itse olen tyytynyt "suosiolla" lähinnä sivusta seuraajan rooliin. (=- make
^ SAMA
- fi-reggae
Mistä saat tuon vähän sisäänpäin lämpeävää? Itse tullut silloin tällöin piipahdeltua kyseisellä sivustolla lueskelemassa ja on kyllä sanottava että mukaan en mene. Vedetään meinaan sen verran paljon kotiin päin kaiken aikaa siellä että ei mitään rajaa. Onneksi käsitykseni mukaan tuo sivusto ei ole mikään kattava leikkaus suomen reggaeen. Toivottavasti!
Joskus kaverin kanssakin mietittiin että entäpä jos joku uusi artisti menee mainostamaan tuonne tekeleitään, että tuleekohan sieltä mitään vastausta, haukutaanko täysin vai ollaanko kuin ei huomattaisikaan?
EI millään pahalla tietenkään kellekään mutta miettinyt olen ja havainnoinut. - Mrs. Robinson
fi-reggae kirjoitti:
Mistä saat tuon vähän sisäänpäin lämpeävää? Itse tullut silloin tällöin piipahdeltua kyseisellä sivustolla lueskelemassa ja on kyllä sanottava että mukaan en mene. Vedetään meinaan sen verran paljon kotiin päin kaiken aikaa siellä että ei mitään rajaa. Onneksi käsitykseni mukaan tuo sivusto ei ole mikään kattava leikkaus suomen reggaeen. Toivottavasti!
Joskus kaverin kanssakin mietittiin että entäpä jos joku uusi artisti menee mainostamaan tuonne tekeleitään, että tuleekohan sieltä mitään vastausta, haukutaanko täysin vai ollaanko kuin ei huomattaisikaan?
EI millään pahalla tietenkään kellekään mutta miettinyt olen ja havainnoinut.Hienoa kuulla, että joillain muillakin on samanlaisia ajatuksia fi-reggae.com sivusta. Kyseinen sivu vaikuttaa olevan lähinnä jonkun kaveripiirin oma keskustelupalsta. Huvittavinta on, että vuosittain he jakavat toisilleen palkintoja ns. "Fi-Reggae Awardseissa". Eräänlaista postimerkkikerhoilua tämäkin. Ois kyllä hauska jos joku vastaavanlainen palsta olisi olemassa, jossa voisi oikeasti vapaasti keskustella musiikista ilman "skenepoliiseja".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687574Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242989- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651679Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221512Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711461- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774