Normaalit harrastukset

Osapäiväsymppis

Voitais tänään puhua normaaliudesta ja siitä mitä normaalit ihmiset harrastaa ja mitä ne tekee työkseen. Mun mielestä jos joku setvii työkseen toisen pääkoppaa, niin se ei ole ihan normaalia.

Se sitten esim. se ei ole normaali harrastus että istuu töllön vieressä ja katsoo kun joukko aikuisia miehiä potkii palloa. Mutta jos joku tekeekin jotain outoa, niin saako sitä arvostella?

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1603511

20

591

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimikäänhienohelma

      sekää oo mitenkään normaalia et joku tekee typeriä aloituksia järjettömästä aiheesta.

      • Osapäiväsymppis

        Ajattelepa miten kieroutunut maailma on sellaisella, joka vielä lukee vastaukset ja edelleen jatkaa jo alunperin järjettömiä ketjuja.


    • mitähän toi psykologi sanoo onkimisesta?

      Mä sanoisin, että normaali ihminen harrastaa ja käy töissä. Epänormaalia on se jos ei tee kumpaakaan. Osittain epänormaalia onko joko töiden tai harrastusten puuttuminen.

      • Joujou

        Tyttäreni ryhtyi hiljattain seurustelemaan nuoren miehen kanssa, joka harrastaa metsästystä ja kalastusta...


      • Joujou kirjoitti:

        Tyttäreni ryhtyi hiljattain seurustelemaan nuoren miehen kanssa, joka harrastaa metsästystä ja kalastusta...

        Mun tyttäret harrastavat itse kalastusta, varmaan myöhemmällä iällä metsästystäkin.


      • Joujou
        relaxed_eyes kirjoitti:

        Mun tyttäret harrastavat itse kalastusta, varmaan myöhemmällä iällä metsästystäkin.

        asumismuodosta ja -paikastakin. Minkä lajien metsästystä ajattelit opettaa heille?


      • Normaalia on syödä tehotuotannossa kasvatetun eläimen lihaa ja kiduttaa eläimiä lääkekokeissa ihmisten edun vuoksi.


      • Joujou kirjoitti:

        asumismuodosta ja -paikastakin. Minkä lajien metsästystä ajattelit opettaa heille?

        Tai ohan sitä naisia tullu metsästettyä. Mutsiis, tyttöjen isäpuoli on innokas metsämies.

        Mun villi veikkaus on, et jompikumpi menee viel hirviporukkaan, jos ei sit molemmat.

        Ja niin, mun mielestä metsästyksessä, etenkin hirviporukka on niin normaalia harrastustoimintaa kuin olla ja voi, siinä on samanhenkisen porukan kanssa yhteistä tekemistä, sosiaalisuutta ja kaikkee muutaki.


      • DorkaM kirjoitti:

        Normaalia on syödä tehotuotannossa kasvatetun eläimen lihaa ja kiduttaa eläimiä lääkekokeissa ihmisten edun vuoksi.

        Jokelan ja Kauhajoen ampujat olivatkin kasvisyöjiä? Tuli asian vierestä mieleen.


      • Osapäiväsymppis

        ... onkii siten että ongessa ei ole koukkua, psykologi syö madot elävänä ja psykologin kissa kehrää nälkäisenä vieressä.

        "Miten rovastit onkivat? Varovasti. Onkiva rovasti on kiva rovasti."

        Jos työ harrastus tai harrastus työ niin sekin käy, vaikkakaan ei normaalia.


      • Osapäiväsymppis kirjoitti:

        ... onkii siten että ongessa ei ole koukkua, psykologi syö madot elävänä ja psykologin kissa kehrää nälkäisenä vieressä.

        "Miten rovastit onkivat? Varovasti. Onkiva rovasti on kiva rovasti."

        Jos työ harrastus tai harrastus työ niin sekin käy, vaikkakaan ei normaalia.

        Oletko harkinnut täyspäiväsympistelyä?


      • Osapäiväsymppis
        DorkaM kirjoitti:

        Oletko harkinnut täyspäiväsympistelyä?

        pihmisellä voi olla monenlaisia rooleja vaikka se pohjimmiltaan olisikin se sama traumaattinen rassukka.


    • -ukko-

      on psykologin mielestä kyseenalaista, niin oikeastaan suurimman osan urheilusta voisi lakkauttaa, kun niin monissa lajeissa on taustalla jonkinmoinen taisteluun tai kamppailuun liittyvä historia. Eihän keihäänheittokaan ole kuin vanhan sotataidon ylläpitämistä. Taitoluistelu vois saada armon, ja pari muuta epäaggressiivista lajia.

      Psykologi on nyt tainnut vaan joutua kauhisteluhysteriaan mukaan, mikä on tietty paha asia, kun asiantuntijana antaa lausuntoja.

      • ..o..

        Tästä aselaista on hyvä esimerkki englanti, aselakia tiukennettiin ja samantien nousivat väkivaltarikokset veitsillä tehtynä.
        Nyt siellä suunnitellaan teräaselain tiukentamista mikä ei kuulemma olekaan enää mikään helppo homma, lain valvominen voi olla pirun vaikeaa.


    • hilda-hymy

      kaikenlainen työ on normaalia. Epänormaalia siitä tulee vasta sitten, kun ja jos työn tekijältä alkaa heittää nupista.

      Harrastuksista, mä itse harrastan sukututkimusta, ja joskus tuntuu ettei ole normia istua joittenkin vanhojen asiakirjojen ääressä, ja yrittää selvittää jotain vanhaa kirjotusta....

      Urheilsta: Ajatelkaa hillittyä, ujontuntuista miestä. Kun hän pääsee lempiharrastuksensa pariin, Jääkiekkokatsomoon. Siellä hänestä tulee esiin mieseläin. ÄÄriMMäisen sexyä....mutta ihan normia....

    • Määrittele ensin normaali ihminen ja käyttäytyminen, tästä löytynee melko monta mielipidettä.

    • Asiasta.huvittunut

      Kyllä nyt pitää semmoiset brutaalit tappolajit kuin onginta, keihäänheitto, jousiammunta, tikanheitto ja hyttysentappo kieltää.

    • Eikö ylensä pidetä normaalina sellaista, mikä on tavallista ja yleistä? Se voi toki olla moraalisesti tuomittavaakin, mutta silti normaalia. Kännääminenkin on normaalia, vaikkakaan ei välttämättä kovin suositeltavaa.

      Näin ajatellen psykologin tai psykiatrin työ on normaalia. Penkkiurheilu vasta normaalia onkin. Ja mielestäni moni harninaisempikin harrastus voi periaatteessa olla ihan normaalia. Jos joku kerää vain sinisiä eritrealaisia postimerkkejä, niin ei kai se vielä tee ihmisestä epänormaalia?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      2994
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2624
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      71
      2384
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      27
      2305
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      23
      2025
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1837
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1729
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      23
      1552
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      8
      1304
    Aihe