Heippa!

Pieni tytön tyllerö

Heippa! Mä tässä pohdiskelen, että mitä tekevät ne vammaiset ihmiset, jotka ovat työkyvyttömyyseläkkeellä? Teettekö te jotain työtä siihen rajaan saakka minkä saa tienata, harrastatteko vai mitä? Itse olen eläkkeellä ja tyytyväinen omaan elämäänsä, mutta sossusta vaan todettiin, että "töitä voisit hakea"-tyyliin. Monet ihmiset ovat tämän jälkeen todenneet, että työkyvyttömyyseläkeläinen töihin? Mitä ihmettä.. Mä en oo kyllästymässä kotona olemiseen ja kotityöt vie multa sen verran aikaa päivässä, että pidän sitä työnäni. Ja kyllä mä kotona teen vähän ammattiavastaavia hommia.. Jos täältä löytyisi joku, jonka kanssa voisi vaihtaa ajatuksia, niin olisi hyvä :)

Mukavaa syksyä kaikille ja aurinkoisia päiviä!

8

797

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...aatellut....

      ...itte ihan tuota samaa, mutta myös sitä että kun ei tuota työeläkettä ole kertynyt kuin muutama kymppi, niin kuinka paljon voisin tienata peruseläkeellä. Onko kokemuksia?
      Jos siis tää kotona oleminen alkaa jossain vaiheessa tökkiin, vielä ei ole oireitakaan.

      • Keläine

        Tervehdys. Olen ollut jo monta vuotta eläkkeellä ja voin sanoa rehellisesti,etten kaipaa työelämään. Saan melko hyvää eläkettä, joten rahan takia ei tarvitse mennä työhön. Teen siis päivisin ihan mitä huvittaa (pystyn). Olen erilaisissa yhdistyksissä, harrastan liikuntaa, matkustelen ja ennen kaikkea nukun aamuisin juuri niin kauan kuin huvittaa, joskus seitsemään, joskus kymmeneen. Elämä olisi tosi ihanaa, mutta tämä vamma rajoittaa melko paljon, tai siis siitä johtuvat krempat. Jos joku haluaa tehdä työtä, suotakoon se hänelle, itse en sitä kaipaa.


      • voi töitä 558,46 euron edestä, sen ylittävä osa pienentää eläkettä. Mutta jos jaa eläkkeen lisäksi esim. asumistukea siihen työstä saatu palkka vaikuttaa heti.


      • ....kunnon ....
        kanosmn kirjoitti:

        voi töitä 558,46 euron edestä, sen ylittävä osa pienentää eläkettä. Mutta jos jaa eläkkeen lisäksi esim. asumistukea siihen työstä saatu palkka vaikuttaa heti.

        ....suora vastaus joka selvensi asiaa merkittävästi. Kiitos !! : ))


      • Hissukka
        kanosmn kirjoitti:

        voi töitä 558,46 euron edestä, sen ylittävä osa pienentää eläkettä. Mutta jos jaa eläkkeen lisäksi esim. asumistukea siihen työstä saatu palkka vaikuttaa heti.

        nykyään sama jokaisella. Muistaakseni silloin kun minä jäin eläkkeelle tienestiä sai olla puolet työeläkkeen määrästä tai jotain siihen suuntaan.

        Montakin muutosta on varmasti ehtinyt sen jälkeen pykäliin tulla. Voi olla että muistikin heittää. Kuitenkin muistan ajatelleeni silloin, että olemme tässäkin asiassa eriarvoisa, mitä isompi työeläke sitä enemmän saa ansaita. Hyvä jos ollaan tasa-arvoisia tässä.


    • Hissukka

      Kotityö on minunkin työni. Vievät aikaa ja olen tyytyväinen olooni. Ulkopuolisia harrastuksia ei ole, teen käsitöitä ja lueskelen hommieni lomassa.

      Kun minut on työkyvyttömäksi todettu, ei tulisi mieleenkään edes yrittää työmarkkinoille. En ottaisi itseäni töihin, jos olisin työnantaja. Työteho ei ole kummoinen ja monet terveet ovat vailla työtä, sellaiset jotka jaksaisivat, haluaisivat ja kipeästi tarvitsisivat sitä.

      Annahan sossulaisten höpistä. Ei kai se sossu tee arviota työkyvystä, ei ne ainakaan minun kohdalla siinä prosessissa mukana olleet. Itse tiedät mitä voit ja haluat. Kun olet tyytyväinen oloosi niin sehän on mainiota.

      Tuo mahdollisuus tienata johonkin rajaan on hyvä sellaisille jotka kykenevät ja haluavat ja lisäeurot ovat monelle tarpeen.

      • vastauksesta :)

        Tuntuu kyllä ihan samalta. Olen tyytyväinen ja mun on hyvä tosiaan olla näin :) Mä päätinkin jo, että jätän ne mielipiteet omaan arvoonsa ja elän elämääni täysillä :) Päivä kerrallaan!


      • vastauksesta :) kirjoitti:

        Tuntuu kyllä ihan samalta. Olen tyytyväinen ja mun on hyvä tosiaan olla näin :) Mä päätinkin jo, että jätän ne mielipiteet omaan arvoonsa ja elän elämääni täysillä :) Päivä kerrallaan!

        Mun ei tarvitse ainakaan miettiä työssäkäynnin
        prolematiikkaa.Pisin matka kolmeen vuoteen oli
        sairaalamatka.Siinä mun matkustaminen.Nyt sain tän
        koneen velaksi.Siivooja kävi ja ehkä vuoden päästä
        tulee toisen kerran.Mä ihmettelen noita sairaseläkeläisiä kun ne pystyy tekeen vaikka mitä. harrastuksia niin että terveempääkin hirvittää.
        Ei sen puoleen pystynhän mäkin kirjoittaan.
        Sairauksiani en ala luetteleen tulee muuten liian
        pitkä itkuvirsi.Tämä on eka kerta kun tänne kirjoitan joten poikuus meni:)
        Mutta voihan sitä olla niinkin sairas että luulee
        pystyvänsä vaikka mihin esim.töihin.
        minäkin väliin teen mielikuvitus juttuja kunnes
        herään tähän todellisuuteen.
        Tästä ei kannata välittää tämä on vain sairaan
        miehen sairaita ajatuksia.Ja aika aikaansa kutakin
        sanoi pässi kun päätä leikattiin.
        Eräs mies kulki lammaslaitumen ohitse ja kysäisi mennessään että onko joku kipeä.Lampaat vastasivat että mää.Taas mies kysyi:mikä teillä on kipeänä.Jolloin lampaat vastasivat:pääää
        Sen pituinen se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      61
      3238
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      88
      3055
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      175
      2985
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      129
      2321
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1714
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      396
      1626
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      95
      1129
    Aihe