Tekeekö teistä kukaan? Mitkä on mielestänne raskaimpia ruumiillisesti? Onko kiva kun kunto nousee?
Fyysisesti raskas
työ???
3930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
koen sen jossain määrin raskaaksi työksi.
Saa juosta aamusta iltaan rappuja,kantaa välillä painavia juttuja... koko päivän saa liikkua :)
tehtaalla joudun työntelemään omin voimin n. 1000kg tuotepaketteja paskoilla vastustelevilla rullaradoilla epätasaisella lattialla jopa ylämäkeen. Paskojen rullien tilallekaan ei ole kuin sateessa ruostuneita vanhoja paskoja joten toivoa ei ole paremmasta.
Joudun pinnistelemään ankarasti että semmoinen paketti lähtee liikkeelle ja jos siinä kenkien ote vaikka lipsahtaa niin tulee äkkinäinen nytkäys koko kroppaan ja helposti venähtää joku lihas.
Lisäksi vielä joutuu käsivoimin kääntelemään yksittäisiä tuotteita jotka painaa n. 100kg jotta voisi koneella ajaa ne. On ehdotettu johtoportaalle että eikö nyt saisi minkäänlaista konetta kääntelemään niitä mutta aina löytyy joku syy miksei voida, tehdas on niin ahdas että ei mahdu jne. Tehdas todellakin on ahdas, niin ettei niitä tuotepakettejakaan pysty työntelemään kuin yhdeltä puolelta joten kaikki toistot ja rasitukset tulee aina samallalailla, on siinä vitun hyvä jonkun työterveyden ylimielisenä tokaista että vaihtele työasentoja saatana jos käy valittamassa kipuja! Ei taida työterveyshuoltoakaan kiinnostaa muu kuin toimareiden hiirikäsien kanssa puuhastelu ja ilmavan laskun veloittaminen työnantajalta, sairaslomat duunareilta mahdollisimman minimiin jopa sairaana töihin ne lähettämällä että bisnes-suhde jatkuu.
Kyllä vapaa-ajalla jokapaikkaan koskee ja särkee, viikonloput menee suunnilleen kokonaan nukkuessa enkä jaksa vapaa-ajalla tehdä muutenkaan enää paljon mitään.
Itse ajan jakeluautoa. Työ on erittäin raskasta.
Juuri tänään täytyi mm. vetää eräästä hotellista 16 eurolavallista minibaareja noin sadan metrin matka kellarista ajoluiskaa pitkin ylös kadulle, missä auto odotti. Autokin oli ylämäessä, koska se ei mahtunut hotellin parkkihalliin, eikä kunnolla kadullekaan... Kuuma tuli ja välillä polvet tutisi, mutta kasvaapahan kunto. Välillä on sitten mukava raahata tonnin painoisia laattalavoja raksoille. tunnetusti raksojen pihat ovat yhtä hietikkoa...mene siinä sitten pummpukärryillä tonnin painolla :D