Miten Norjassa verotushommat toimii? Aattelin hakea kesätöihin Norjaan ja tuo on ainut asia mikä on epäselvä. Te, jotka ootte Norjassa asunu/työskennelly voisitteko hieman selventää sitä? Ja mitä pitää tehä ettei veroteta sekä Suomessa että Norjassa?
Norjassa työskennelleet kertoisitteko
jento_di
41676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
norjaan.Ei voi suomi verottaa kahdesti sopimuksien takia.Norjassa pienemmät verot.
Mä olen ollut siellä kesäduunia tekemässä ja hain Norjasta verokortin. Ja kesti muuten todella kauan saada se, niillä ei byrokratian rattaat ihan toimi. No kuitenkin, lopulta se tuli, ja sitten palkasta vähennettiin verot kuten suomessakin. Eli oikeastaan ihan yksinkertainen homma.
Ja itse en ainakaan ilmoittanut veroja mitenkään Suomessa, en tiedä olisiko kuulunut, mutta sen verran tiedän ettei Suomen veroviranomaisilla ole niihin osaa eikä arpaa koska rahat on tienattu Norjassa.
ja paljon oli prossa ja mille tuloille, eikö siinä saanut melkein puhtaana käteen kun oli vaan kesätöissä.
ja norjalainen sosiaalitunnus.tällöin voit aukaista myös norjalaisen tilin.!!