Mietin miksi päässäni joka aamunkoi
kuolinkellot soi, kuolinkellot soi
Vaan vielä miehen sydän lyö
hakkaa se koditon
vaikka on lyöty tainnoksiin se onneton
kuolinkellot soi, kuolinkellot soi
Vaan vielä miehen sydän lyö
hakkaa se koditon
vaikka on lyöty tainnoksiin se onneton
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mikset voi päättää? Puuttuuko sinulta selkärankaa kantaa vastuu mahdollisista vääristä valinnoista? Tai omista tunteista? Pelkäätkö virheitten tekemistä liikaa? Vai omien halujen/tarpeiden/toiveiden mukaan toimimista? Jos, niin miksi?
p.s. "Päättämättömyys on USEIN pahempaa kuin väärä toiminta." -Gerald Ford
Päättämistä vai "päättämistä"?
kuitenkaan mitään merkitystä? Päättäminen on ratkaisu, siinä missä "päättäminenkin", joten se, ettei päätä, on ratkaisun tekemisen välttelyä. Eiks nii.
Päätöntä hommaa
...ketjun ensimmäisen viestin kirjoittajaa vaiko kenties tekstin alkuperäistä luojaa, Jouni Hynystä, joka on kyseisen biisin sanoittanut?
Varmaan aika vaikea sanoa, mitä viestiketjun aloittaja halusi tarkoittaa, kun ei se edes sitä viestissä vaivautunut selittämään. Eikä edes sitä, että hengellinen tuotos olikin jonkun toisen teoksesta.
Viestiketjuun lainattu lyriikka on niin irti kontekstistaan... Mutta jos koko biisiä katsoo ihan sen nimestä lähtien, joka on siis Rakastaa/ei rakasta, niin siitä voisi päätellä päättämiset tai niiden puutteen. Tai seuraavasta: "Mietin mikä vaivaa kun en päättää voi: rakastaa vai ei rakasta"
Kannattaiskohan viestiä kirjoittaessa kirjoittaa omia ajatuksia tai jos lainaa jotakuta, niin käyttää sitä vain oman ajatuksensa tukena - EI ainoana sisältönä. :( Jokainen kuitenkin tietää varmaan elämäntilanteeseensa sopivia "tosi kivoi biisei" hyvillä sanotuksilla, mutta keskustelunavauksena semmonen on vähän... mitäänsanomaton. Jos ei keksi omaa sanottavaa, niin miksi sitten ei voi olla hiljaa.
Muttet mitään sanonu eli hiljaa apina=)
Toivottavasti ne kuolinkellot ei oikeesti soi,koskaan ei voi tietää mitä ihanaa huominen tuo tullessaan...
Rakastaa vai ei rakasta...
voi voi kuolonkellot soi..mutta
mikset viime hetkellä ilakoi
sillä elämä on elämistä varten,
ilot ja surut muodostavat aarteen.
Ennen kuin on myöhäistä tartu metsänneidon huntuun
vastaa kaikuun kaihoisaan..metsänneidon
kutsuun..
Voisit jättää perheeni jo rauhaan. Älä pilaa monen ihmisen loppuelämää... näitä on nähty ennenkin.
häh,minkä perheen.. minua ei kiinnosta toisten perheet..omassakin on tarpeeks,,,jos ette ymmärtäneet viestiäni katsokaa aloitus viesti.miten runollista ja kaihoisaa.jos on yhtään romantikko runoilija tyyppi ei siihen voi olla vastaamatta samalla mitalla. "jo rauhaan..."en edes tunne perhettäsi..joten tarkoitus ei ollut loukata vaan herätellä ettei se elämä niin surkeaa ole.