Keratiini

conde

Pystyykö keratiinipitoiset shampoot/hoitoaineet korjaamaan jo syntyneitä rakennevaurioita vai onko ne pelkkää humpuukia?

2

9045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........................

      Kyllähän ne hiuksen sisälle (korteksiin) pystyy menemään ja asettumaan sinne tukipaikkauksena, mutta totaalista hamppuhiusta ne eivät korjaa niin että hiukset olisivat taas entisellään. Vetolujuus voi tietenkin kasvaa, mutta se tosiasia on että kun hius on todellakin käsitelty pilalle niin sakset on ainoa parannuskeino. Erilaisilla kalvonmuodostaja ja silikonipitoisilla tuotteilla voidaan helpottaa huonossa kunnossa olevien hiusten käsittelyä ja parantaa niiden ulkonäköä, mutta ne eivät korjaa hiusta vaan toimivat ns. hiusmeikkinä.

      Kun käytetään keratiinia sisältäviä tuotteita niin on tärkeää että käytetään myös kosteuttavia tuotteita paljon koska muuten hiukset alkavat tuntua karheilta ja voivat jopa murtua helpommin. Siksi rakennepaikkaavia ei tulisi käyttää liikaa vaan pitää muistaa myös kosteutus.

      Ulos kasvanut hius on kuollutta(solut kuolevat ja menettävät tumansa keratinisoitumisen myötä)joten hiusta ei voi totaalisesti uudistaa minkäänlaisilla aineilla, mutta hiuksista saa kyllä eheän näköiset kaikenlaisilla tuotteilla.
      Hiukset vaurioituvat alkaalisten aineiden vaikutuksesta (alkaaliset aineet liuottavat keratiinia jolloin hiuksesta häviää 'massaa') Sitä menetettyä keratiinia ei saa paikattua hiukseen takaisin samalla tavalla kuin se on siellä ollut. Hius voisi uudistua jos siinä olisi verenkiertoa ja solut eläisivät, mutta silloin leikkaaminen ja värjääminen olisi mahdotonta koska silloin se olisi kivuliasta ja veristä hommaa(jos hiukset olisivat siis elävät).

      Olisihan se hienoa jos jo ulos kasvanut hius voisi palata sinne päänahan alle ja siten että keratinisoituminen uudistaisi hiusta. Mutta tosiaan ne vitaminiit ja hivenaineet auttaa vain siellä päänahan sisässä eli ne vaikuttaa hiukseen joka ei ole vielä kasvanut ulos. Siksi ei kannata uskoa hoitoaineiden vitamiini höpötyksiä koska ne eivät auta enää ulos kasvanutta hiusta ja ne eivät ulkoisesti pysty imeytymään siten että ne vaikuttaisivat hiustuppeen ellei ole kyseessä lääkeaine.

      Kannattaa myös miettiä että kuinka paljon haluaa rahaa hiuksiinsa "upottaa" kun nämä keratiinipommihoidot maksavat 25-40 euroa merkistä riippuen. Hiukset kun ovat kuollutta ja elotonta. Ei kannata siis uskoa kaikkea mitä mainostajat selittää. Koulussakin (hiusala) meille painotettiin että mainoksissa usein viitataan siihen että ne aineet saavat hiukset näyttämään "terveiltä" joten mitään uudistusta hiuksiin ei tapahdu ja mainoksissa puhutaan usein palturia. Valitettavasti työmme menestyksen kannalta meidän täytyy näitä mainostajien puheita selittää eteenpäin vielä asiakkaille jotta saamme tuotteita myydyksi. Eli kannatta siis itse ottaa asioista ja INCI-luetteloista selvää ennen kuin menee ostamaan tuotteita.

      • Anonyymi

        Olen sama mieltä et koitetaan mydä humpuuki tuoteta, hiusille kyllä suomalainen samppo on eduline ja hoitoainne, josta on paljon hytyvä hiusille, eikä ole lisä myrkkyjä näin se on kantta tosisan mitijä osako selaisa samppota joka on kallisa, ja houkkutusija et mensi kauppas ihmisile suomessa tehty terva samppo on hyvä hiusille


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      40
      3019
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      41
      2854
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2473
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      46
      2195
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      2054
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1830
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1739
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1590
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1513
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe