olen ollut opiskelijajäsenenä tehyssä. voinkohan liittyä liittoon? t-kassaan ei ainakaan voi,jos on työtön (ja samalla ä-lomalla)
mitähän hyötyisin siitä liitosta yleensä?
voiko liittoon liittyä
3
1306
Vastaukset
- joten ei kannata
liittyä liittoon. Liity YTK.n, niin saat saman mitä liitosta ja maksaa vain 65€/vuosi. Liittoon maksat keskimäärin 550€/vuosi. Erotuksella ostat jotai kivaa itsellesi tai vaaville, tai jopa viikon matkan etelään.
- suosittelen
Varsinkaan kysyjän ei nimeomaan kannata liittyä YTK:hon, koska hän ei työttämänä voi liittyä työttömyyskassaan joka YTK on pelkästään.
Aloittaja ei tunnut tarvitsevan perusteluita liittoon liitymiseen, mutta huomattakoon ett nimimerkki "joten ei kannata" liioittelee jäsenmaksujen suuruutta. Hän ei ota myöskään huomioon niiden vähennettävyyttä verotuksessa. Yleensä liittojen jäsenmaksut jäävät työttömillä jäsenillä aika mitättömiksi.
- mutta tarkista ensin
onko vanha jäsenyytesi tehyssä voimassa.
Jos olet ollut opiskelijajäsenenä tehyssä, niin jäsenyytesi pitäisi olle voimassa, jos oleet täyttänyt jäsenvelvoitteesi.
Jos et saa ansiosidonnaista päivärahaa, niin silloin ei myöskään mene jäsenmaksua, vaikka olisit liiton jäsen.
Ä-lomarahoista ei myöskään mene jäsenmaksua.
Toistan aloituksen sanomani; tarkista ensin, onko jäsenyytesi voimassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921125
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116938- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 77669
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483