Ex-mies juoppohullu

kuinka selvitä?

Miten te muut naiset olette selvinneet jos olette seurustelleet tai olleet naimisissa juoppohullun kanssa?

Omalla kohdallani lopullisen avioeron saaminen (suhteemme kesti 4,5 vuotta, josta 3 vuotta enemmän tai vähemmän helvettiä) ja tieto siitä, ettei minun enää koskaan missään muodossa tarvitse olla tekemisissä kyseisen henkilön kanssa (ei yhteisiä lapsia tms.) helpotti tilannetta huomattavasti, mutta miten selviän avioliiton jättämistä traumoista? Olen ainakin toistaiseksi (erosta 2,5 kk) edelleen shokissa ja kun muistelen miehen ryyppäämisiä ja humalapäisiä sekoiluja ja lähentely-yrityksiä ym. Pahinta oli henkinen väkivalta ja tavaroiden hajottaminen ym. (fyysystä väkivaltaa oli vähemmän). Toisinaan mies juoppohulluuksissaan jopa piti minua vankina kotonamme (en pystynyt ottamaan mitään yhteyttä ulkomaailmaan, en soittamaan kenellekään, enkä edes poistumaan asunnosta, sillä mies esti kaikki yritykset).

Haistan edelleen viinan hajun lähes kaikkialla. Jos olen ollut treffeillä ja seuralainen on juonut edes kohtuudella, olen masentunut ja meinannut ruveta itkemään heti kun olen alkoholin haistanut. Ajattelen kauhulla seuraavaa suhdetta, joka toivottavasti ei alkaisi vielä pitkään aikaan.

Miten te muut tämän kaltaista tai pahempaa kokeneet olette selvinneet? Oletteko tarvinneet esim. terapiaa ja jos olette, niin ovatko Psykiatrian poliklinikoiden tarjoamat 1-2 krt/kk terapiat riittäneet vai oletteko tarvinneet viikoittaista?

Lisäksi haluaisin luonnollisesti kysyä, että miten pian yllä mainitun kaltaisen suhteen jälkeen olette olleet kykeneväisiä uuteen suhteeseen ja miten uusi mies on suhtautunut mikäli olette kertoneet edellisen olleen alkoholisti?

12

2130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • INKI.L

      Kirjoitin ketjuun 2:nen tarina. Minulla on myös ollut rankkaa miesten kanssa.

      Minä en voisi vielä kuvitellakaan käyväni treffeillä, vaikka erosta melkein vuosi. Sinun kannattaa mennä al anoniin, sellaiseen ryhmään jossa oikeasti tehdään askelia. Kaikki ryhmät ei niitä järjestelmällisesti tee. 12 askelta on terapia/hoito/henkisen kasvun ohjelma läheisriippuvaisille. Itse aion myös mennä rosen-terapiaan.

      Mun mies oli renttujuoppo, isäni juoppohullu viimeisinä vuosinaan.

    • VIllemattisakari

      Vaimoni oli kauhea juoppo.. erosin kun juominen oli jokapäiväistä.. Lapset kärsivät ja yksi lapsistani hyppäsi jokeen kun äiti pakotti puukolla uhaten.. Toivottavasti ex-miehesi ei vainoa sinua enää kun olette eronnut, ja toivotan voimia..

    • stay-at-homemom

      Sama täällä, haju saa voimaan pahoin, ja uuden miehen
      juominen aiheuttaa ongelmia, entinen kummitelee.
      Eli aiheuttaa masennusta ja tunteen, että suhteella ei voi olla mitään mahdollisuutta. Aika on parasta lääkettä. Terapialle määrät on varman henkilökohtaista.

    • Varmaan vielä apua tarvitset ja hae rohkeasti tukea ulkopuolelta. Neljä seinää ja pyöriminen omissa muistoissasi ja ajatuksissasi vain pahentavat oloasi ja hidastavat toipumista. Aloita vaikka työpaikkalääkäriltäsi.

      • Anonyymi

        Lyö ukkoa klapulla päähän, voi toeta!


    • Anonyymi

      Ittepäs vittus kaupittelit. Valitus aika on umpeutunut

    • Anonyymi

      Juoposta kun pääsee viimein eroon, ei kannata olla missään yhteydessä, ne osaa manipuloida. Ovat mukavia et saisvat takas, ja sama hirveys alkaa. Ei ikinä juopon kanssa enää ystävä, vaikka olis sisarus, vievät kaiken mitä ihmisestä irti saavat, alkoholismi on narsisti sairaus.

    • Anonyymi

      Ex-nainen oli juoppohullu , kyl kiitin kun lopun viimmein eroon pääsin.

    • Anonyymi

      mun kaveri on kans alkoholisti, valehtelee ja hyväskkäyttää vanhempiaan ja sisaruksiaan ja mustamaalaa kavereitaan eli lähinnä minua. muutin hänestä kauemmaksi ja ottaa välillä kännissä yhteyttä ja alkaa haukkuminen.

      nyt on 16v kotona olon jälkeen lähdössä jonnekin työvalmennukseenm uka kyllä meinaa naurattaa se lehmä ei saa mitään eää elämäään aikaseksi

    • Anonyymi

      syyttää siskoaan ku muutti toiselle puolen suomea ja rakastu. hiton sisäsiittoinen lessu. nuorempana oli eri ukko joka kuukausi ja pummas niiltä olutta ja anto pillua.

      multakin vei ukkoja kuulemma vaan hyväkksäytti niitäkin ei muuta. sit jatkuvaa haukkkumista ja nälvimistä ja kkeii päästään tarinoita mitä muut olis tehnyt ku hän ei tee muuta ku uo olutta viikosta toiseen.

    • Anonyymi

      Nautin vapaudestani, enkä kuvittelekaan uusia suhteita. En enää jaksa! Hyvä, kun häipyi sinne elämän hämärään. Emme ole sanaakaan eron jälkeen vaihtaneet.

    • Anonyymi

      Niin ja ite tietenkin ravaat vittuasi jakamassa baareissa.! hyi hitto mikä lortto olet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13416
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9731
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8046
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6770
    6. 148
      6178
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3335
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      21
      1635
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe