onko kellään loppunut perheväkivalta jos mies on mennyt hakemaan hoidollista apua? tarkoitan terapiaa tai Jussiryhmiin? kun mieheni on kohdellut minua ja lastanikin väkivaltaisesti yhden kerran käynyt lapsen päälle ja monesti minun päälleni niin nyt hän on keksinyt että hoito auttaisi ja lyöminen loppuisi. Mutta itse en oikein tiedä loppuisiko se siihen, että paranevatko ne tälläiset tapaukset ikinä? kaikki on olleet lieviä tekoja kännissä,mutta sehän ei ole puolustus. Itse alan olla väsynyt kaikkeen
perheväkivallasta eroon pääsystä haaveileva
taina
9859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kuulostaa hyvältä että mies myöntää ongelman ja on halukas muuttumaan. Anna mahdollisuus.
Meillä on kestänyt väkivaltaisuus kaksi vuotta. Nyt mieheni on hakenut apua ongelmaan ja menee ensi viikolla "Lyömättömän linjan" tapaamiseen. En tiedä miten käy, muttä tähän astiset päällekäymiset on selitelty lauseella; "Et voi olla vihainen kun hain jo apua.."
ETTÄ NÄIN!
vaan ollaan niinkuin mitään ei olisi tapahtunut vaan kaikki kännin piikkiin pusuposkelle ja sillä selvä ja vittuilut, että taas olet vitun norsun naamalla kun tieten näiden pahoinpitelyjen jälkeen itsellä paha olo. Ja tein maailman suurimman virheen kun menin kertomaan ystävättärelle meidän perheen yksityisasioista kulissit alkaa rapista... mies kun on niin tarkka mille mikin näyttää oma ulkonäkö mukaan lukien. Lapsi joka meidän taloudessamme asuu ei ole edes hänen vaan minun ja sitten on hyvä vielä haukkua minun kasvatustaitoni, miehellä ei ole omia lapsia. Entisen tyttöystävänsä hakannut tehohoitokuntoon, tätä hakkaamista meillä on ollut nyt viimeiset puolivuotta ja nyt tämä hoitoon meno idea tuli häneltä, mutta tänään ilmoitti että minunkin on sinne lähdettävä mukaan ettei yksin lähde minnekkään. Ja haukkui nyt sitten vielä tämän pienen poikanikin,että usko alkoi ensitekijöihin hiipua. Täällä missä asun ei muuten ole edes mitään miesten ryhmiä niinkuin isommissa kaupungeissa on vain perusmielenterveyshoitoa, mutta joku koulutus on ollut lähimmän kriisikeskusen kanssa jossa on ollut aiheena perheväkivalta ja juuri miesten auttaminen,kaivoin senkin netistä. Mies nyttenkin juomassa ei onneksi pääse kotiin yöksi kun on sen verran kaukana,mutta puhelin kohta laulaa ja minun haukkuminen alkaa.En kyllä enää ala kuuntelemaan.
kannattaa ottaa uusi "vaihde" ja mahdollisimman vähän tekemisissä tuollaisten miehien kanssa.
"Entisen tyttöystävänsä hakannut tehohoitokuntoon... haukkui nyt sitten vielä tämän pienen poikanikin.."
Nyt hittoon sieltä, nainen, ja vähän äkkiä!
Ellet itses takia rohkaistu, niin tuo poika menee pilalle takuuvarmasti kun katsoo kuinka äitiä mäiskitään! Ja mahtava miehen malli pojalle! Älä pilaa poikasi lapsuutta pelolla-- lähde jo, ja vähän äkkiä sieltä, niin kauan kun pojallas on vielä äiti hengissä.
Mun mies kävi kolmatta vuotta terapiassa. Hän ei muuttunut. Hän ei kyennyt vastaanottamaan apua. Tilastollisesti puolet miehistä saa apua ongelmaan. Meitä se ei auttanut, mutta kannattaa silti yrittää.
Muista, että VÄKIVALTA EI OLE PARISUHDEONGELMA! Ongelma ei ole Sinussa. Hänellä on iso ongelma, johon hän voi saada apua. Paraneminen on prosessi ja vaatii paljon.
Teillä on mahdollisuus.
Ole varovainen ja pidä huolta itsestäsi.
Mutta vaati naiselta taloudellista riippumattomuutta. Kun mieskin huomaa olevansa "tarpeeton" ei kiristäminen enää auta. Joutuu keksimään jotain, miksi nainen HALUAA olla hänen kanssaan. Se on kova paikka, se.
Kyllä mies voi oikeasti lopettaa lyömisen, jos sitä haluaa ja lähtee hakemaan apua. Mutta se on pitkä prosessi. Täällä oli yhden miehen tarina ja asiantuntijan kommentti, jotka auttoivat ainakin mua:
http://www.suhdesoppa.fi/parisuhde/voiko-vakivallasta-paasta-eroon
auttaisiko hoito miestäsi vai ei. Jos kyseessä olisi vain sinä ja miehesi, niin antaisin mahdollisuuden. Mutta kun lapsi on mukana, niin herranjestas EI mitään kokeiluja. Sitten kun lapsi/lapset ovat aikuisia, voi hakkuuttaa itseään niin paljon kuin huvittaa, mutta tuossa tilanteessa lapsen turvallisuus menee ohi sinun tai miehesi tarpeita.
Ja muista, että miehiä voi vaihtaa, mutta lapsiaan ei. Olet lapsen ainoa äiti!!!