Tv-maksu pakolliseksi

Nyt nuo saatanan kristilliset porvarit ajavat tv-maksun pakollistamista!

Tv-maksu on aluunsakin lainvastainen laitelupa, mutta nyt nuo saatanat ajavat lupaa kaikille pakolliseksi!

Vittu ihme että suomalaiset eivät ota valtaa itselleen ja aja noita saatanan riistäjiä maanpakoon!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810228464622_uu.shtml
24928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

ne sais pistää Ylen kanavat omaksi maksulliseksi paketiksi ja niitä katsovat sais ne kotiinsa tilata.

Äänestä
  • yksi tai kaksi verovaroin ylläpidettävää kanavaa, muu toiminta markkinalakien mukaan toimimaan. Melkein samaa mieltä siis.

    Äänestä

Ilman teeveetä jo 8 vuotta. Jos jotain haluaa välttämättä katsoa, se löytyy joko DVD:llä tai netistä. Eikös tuohon kristilliseen puolueeseen kuulu lestadiolaisia yms., jotka väittävät, että tv on syntiä?

Äänestä
  • Siinä aivan selvästi puhutaan työryhmästä, jonka jäsen kommentoiva kristillisten kansanedustaja on ollut. Muut jäsenet luultavasti ovat olleet muista puolueista.

    Äänestä

Ensiksi taloyhtiön edustajan pitäisi tarkastaa jokainen huoneisto, että onko tv vastaanotinta yleensä olemassa. Pelkkä television olemassaolo ei riitä, vaan huoneistosta pitää löytyä myös antennikaapeli ja mahdollinen digiboksi. Alkaako taloyhtiön edustaja penkomaan huoneistoa läpikotaisin löytääkseen katseluun tarvittavat välineet. Pelkällä televisiolla ei valttämättä pysty lähetyksiä katsomaan.

Äänestä

mun ei tartte vetää perässäni kaikkia jokka ei maksa, vaan mun maksut pienenee :)

Äänestä

Jees! ERITTÄIN huono juttu!

Itse en nimittäin katso tv:tä (Internet tarjoaa tarpeeksi virikkeitä) ja tunnen monia ihmisiä, jotka eivät todellakaan katso tv:tä.

Tuollainen laki on epätasa-arvoinen ja syrjivä laki!

Äänestä

kehittää tuollaisia koukeroita?

Verot veroina ja sillä hyvä.

Yle täysin verorahotteiseksi ja karsitaan televisiopuoli korkeintaan kaksikanavaiseksi.

Kaikki muu televisiotarjonta maksulliseksi katselukortein.

Äänestä

Mä ainakin maksan tv-lupaa koko ajan ja katson ykköseltä Avaraa Luontoa koko rahalla :)

Äänestä
  • muuten minunkin lemppariohjelma.

    Äänestä

Onko televisio jokin itsestäänselvä osa ihmisen elämää? Vähän niinkuin että jokaisessa huushollissa on jääkaappi?

Äänestä

Minulle EI ole ollut televisiota yli kymmeneen vuoteen mikä on suurin osa aikuisiästäni.

Televisio on täysin turha monille joten on pöyristyttävää jos me muut joutuisimme maksamaan vielä enemmän Ylen tehottomasta ja hyödyttämästä toiminnasta kuin nyt. Jo nyt maksamme Ylelle sillä Yleä rahoitetaan myös verovaroin. Jokaisen ei yleishyödyllisen firman pitäis toimia ihan omillaan. Jos ei pärjää niin menköön konkurssiin. Jos ei pysty perimään asiakkailtaan maksua niin oma mokansa. Ei nuo ole mikään peruste verovaroin tai pakkomaksuin rahoituksen järjestämiselle!

Tähänkin riistämiseen on osallisena monia muitakin kuin kristilliset saatanan porvarit, mutta etunenässä tuo helvetin pjaarne hinta(hta)va!

Äänestä
  • kun Ylen katsotaan kait olevan jollakin tavoin yleishyödyllinen laitos. Ja onhan sillä kansan tietoisuustasoa lisäävä vaikutus, ei sitä voi kieltää. Ja on kait sillä kriisiaikoihin ja muihin katastrofeihin liittyviä merkityksiä yleisenä tiedottajanakin.

    Mutta toiminnan laajuus on tässä se kysymys. Olen suostuvainen siihen että verovaroin ylläpidetään pientä kansallista radio- ja tv-toimintaa, muttei nykyisen kaltaista valtavaa kolhoosia.

    Äänestä

"Helsingin Sanomien mukaan mallin on ideoinut työryhmän jäsen, kansanedustaja Bjarne Kallis (kd)"

no niin, siinä se taas nähtiin että mukakristilliset suosii kansan saastuttamista television roskaohjelmilla kuten BB ja Idols

Äänestä
  • tulee kolomoselta niiku maikkarilta ja subilt

    Äänestä


sitoa indeksiin ja suhteuttaa ne inhimillisemmälle tasolle. Tämä hallitus sitoi jo palvelumaksut indeksiin.

Vai onko tarkoitus ajaa köyhät ulos kodeistaan, kadulle nukkumaan. Näyttää olevan leipä- ja maitojonoissa jo nyt ruuhkaa.

Äänestä
  • jonka mukaan perustoimeentuloa suunnitellaan sidottavaksi työttömyypäivärahan perusosaan.

    Siinä tulee mieleen, entä he jotka joutuvat karenssiin. Katoavatko heiltä kaikki tulot?

    Äänestä

varmaan sidottaisiin tonttiveroon?

Meidänkin kunnassa on monella kaavoitettu, mutta myymätön tontti rakennusoikeuksilla.

Siinä se mielenkiintoinen puoli, että kyseisten sukulaiset istuvat kunnanhallituksessa ja vapauttavat tonttiveroista.

Sitten myöhemmin samat kunnan päättäjät itkevät "Kunnalla ei ole rahaa".
Sinänsä ei yksi kymmppitonni paljoa heilauta kunnan budjettia.

Äänestä

voisi olla niin, jotta jokaisessa tv:ssä / digiboksissa olisi jonkinlainen kortinlukija (tms.) mikä lukisi tv:n aukioloajan, ja josta sitten muodostuisi kullekin ansionsa mukaan laskua.

Eihän sinänsä ole reilua, jotta joku maksaa kaks hunttii vuoteen siitä että katsoo telkkaria 5h viikossa, ja joku toinen katsoo samalla rahalla about 30h/vk.

Mutta ei, ei tuollaista voi (=kannata) toteuttaa.

Äänestä
  • Sunkin pitää ruveta katsomaan koko rahan edestä.

    Lisäät tuntuvasti tv:n edessä viettämääsi aikaa, niin sinusta tuntuu, että et maksa turhaan :)

    Äänestä

  • "voisi olla niin, jotta jokaisessa tv:ssä / digiboksissa olisi jonkinlainen kortinlukija (tms.) mikä lukisi tv:n aukioloajan, ja josta sitten muodostuisi kullekin ansionsa mukaan laskua."

    Kyllä se nykytekniikalla onnistuisi. Mutta sitten tulee päälle kortinostomaksu, käyttöönottomaksu ja hallintamaksu.

    Jos nyt 24 h telkkaria maksaa hieman vajaat 60 senttiä, niin paljonko maksaisi 30 minuuttia? Jos aatellaan että Mauno katsoo telkkarista vaan salkkarit.

    Äänestä

  • aikaa.... kirjoitti:

    Sunkin pitää ruveta katsomaan koko rahan edestä.

    Lisäät tuntuvasti tv:n edessä viettämääsi aikaa, niin sinusta tuntuu, että et maksa turhaan :)

    varmaan tehdä. Ja milloin ei varsinaisesti katsoisi, niin antaisi telkkarin kuitenkin mölistä taustalla. Sais rahoille vastinetta.

    Äänestä

  • JiiCee......... kirjoitti:

    "voisi olla niin, jotta jokaisessa tv:ssä / digiboksissa olisi jonkinlainen kortinlukija (tms.) mikä lukisi tv:n aukioloajan, ja josta sitten muodostuisi kullekin ansionsa mukaan laskua."

    Kyllä se nykytekniikalla onnistuisi. Mutta sitten tulee päälle kortinostomaksu, käyttöönottomaksu ja hallintamaksu.

    Jos nyt 24 h telkkaria maksaa hieman vajaat 60 senttiä, niin paljonko maksaisi 30 minuuttia? Jos aatellaan että Mauno katsoo telkkarista vaan salkkarit.

    suht helpostikin. Mutta Yle tuskin hyväksyisi tuollaista, siis jos maksut edelleen menisi Ylelle, kun eihän heidän olisi etukäteen niin helppoa laskeskella tulojaan ja laskisiko ne tulot sitten minkä verran. Varmaan turha tv:n aukipitäminen ainakin voisi vähetä.

    Tuokin olisi omanlaisensa pulma ratkaistavaksi, jotta minkä suuruinen se maksu sitten olisi siitä puolesta tunnista. Pitäisikö maksujen suhteessa nousta, vai mitä.

    Ja miten mainostajat suhtautuisi tuollaiseen järjestelyyn... voisi olla ettei oikein mitenkään, ehkä entiseen malliin jatkettaisiin sillä saralla.

    Mitä sitten tulee kortinostomaksuun, mikä varmaankin olisi kertaluontoinen jos nyt ei sitten jostain syystä joutuisi uusimaan korttia, käyttöönottomaksuun ja hallintamaksuun, niin jaa-a. Jotainhan niistä pitäisi varmaan pulittaa, ehkä etenkin vuosittainen hallintamaksu voisi osaltaan kompensoida sitä varsinaista tv:n aukiolemisesta kertyviä 30 minuutin laskuja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Saatanan saatana kirjoitti:

Nyt nuo saatanan kristilliset porvarit ajavat tv-maksun pakollistamista!

Tv-maksu on aluunsakin lainvastainen laitelupa, mutta nyt nuo saatanat ajavat lupaa kaikille pakolliseksi!

Vittu ihme että suomalaiset eivät ota valtaa itselleen ja aja noita saatanan riistäjiä maanpakoon!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810228464622_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu