Millä sinut tavoittaa parhaiten?
Milloin et ole tavoitettavissa, suljetko esim. koskaan puhelintasi jonkin syyn takia, mikä tälläinen syy voisi olla?
Milloin et ole tavoitettavissa, suljetko esim. koskaan puhelintasi jonkin syyn takia, mikä tälläinen syy voisi olla?
Vastaukset 24
Vanhimmat
mokkula.
Puhelimen suljen kokouksen ajaksi tai tärkeän seuran vuoksi, jolloin en halua tulla tavoitetuksi.
joskus harvoin laitan puhelimen kiinni ja siihen ei muuta syytä ole kuin ei huvita.
kännykkä on aina päällä ja aina mukana.
Jos on palaveri tms. niin sitten on äänettömällä.
En tykkää olla aina tavoitettavissa. Usein sammutan puhelimen vaikkapa perjantaina klo 15.00 ja laitan päälle sunnuntaina klo 21.00.. jos muistan. Muutenkaan en sitä kanna missään mukanani ja saattaapi kulua monta päivääkin ennenkuin huomaan, että sehän on sammunut ku virta on loppunut.
Sähköpostin kautta saa yhteyden, mutta voipi mennä viikkokin nykyään käyntien välillä, joten kauhean pikainen systeemi sekään ei välttis ole.
Oven taakse on turha kolkutteleen, harvemmin aukaisen ovea kun en odota ketään.
Viesti vaan mailiin, vastaan kun kerkiän :D
parhaiten...joka päivä kenties? Eli ei kande soittaa tai tulla käymään, istuu vain netin ääreen ja tulee miehen logiikkaan.. ;)))
on sinun pakko itse kytätä täällä 24/7. Että pata kattilaa soimaa.
Tää taitaa olla tosiaan se parhain, tehokkain ja nopein keino :)
kerran viikossa ja aina on jotain tekstiä sinulta täällä.. ;)) eli 24/7 partioit?
Aina en ehdi/jaksa puhelimeen vastata mutta useimmiten saa kiinni silloin kun tahtoo. Jos en satu vastaamaan niin soitan paremmalla hetkellä takaisin.
tavoitettavissa - puhelimella. Vähän tilanteen mukaan menee, joskus puhelin on äänettömällä (tai vielä harvemmin kiinni). Pääosin nukkuessani se on kuitenkin silleen jotta vain tietyt tärkeät numerot hälyttää. Joskus harvoin jätän puhelimen kotiin, edelleen tilanteesta riippuen.
Mutta mikä voisi olla syynä siihen että suljen puhelimen, niin kyllä se on se että ympäristö, missä olen, vaatii sen. Tai sitten se, että satun vaan jostain syystä sulkemaan sen, mutta tämä jälkimmäinen toteutuu todella harvoin. Edellisen kerran muistan sulkeneeni puhelimen siksi, kun meni hermot puhelimen temppuilun takia.
Nykytekniikan kirous.
Puhelin on aina päällä, mutta äänettömällä luennolla, kokouksissa yms. tilanteissa, joissa se ei saa piristä. Saunaan, uima-altaaseen, lenkille, salille tai muihin urheiluharrastuksiin en ota koko kapulaa mukaan, ne on mun omaa aikaa.
on nopein tapa. En vastaa työaikana omaan puhelimeen, eli pidän äänettömällä. Muina aikoina tilanteen mukaan. Hukassa en ole koskaan.
mulla on muutaki tekemistä ku istuu ja oottaa että joku soittaa. Puhelin vaan ei sit pysy mukana joka käänteessä. Esim treenit ja muu harraste toiminta on sellasta että puhelin jää takin taskuun pukukkoppiin tai naulakkoon. Samoten se saattaa seisoo autossa keskikonsolissa...
aina, sikäli että en koskaan sulje kännyköitäni(1 oma ja 1 työpuhelin). Osaan tosin olla vastaamatta niihin, jos ei mua huvita.
Mutta lehtimyyjiä lukuunottamatta mulle soittelee vain ihmiset joille tahdon vastata.
Sähköpostit 2 kpl luen päivittäin useaan otteeseen.
Teen töitä apäsäännöllisiin aikoihin, silloin kun mua huvittaa. Opettajana toimin niin, että en käy koululla kuin pakon edestä, opettamassa. Muun ajan loirin kotona ja teen etätöitä.
Sen vastapainoksi katson, että mun on oltava oppilaiden tavoitettavissa silloin kun niillä on hätä, vaikka se olisi työajan ulkopuolella. Vastailen oppilaiden puheluihin sunnuntaisin sienimetsästä. Ja vastailen heidän sähköposteihinsa ollessani löylystä jäähyllä.
24/7. Mutta aina en viitti vastata etenkään työpuheluihin.
Jos vedän viikonloppuna päikkärit, tai ilottelen C:n kanssa niin puhelin on kiinni.
Yöt kännykkä on äänettömällä ja tarvittaessa muulloinkin. Tosin soitan aina takaisin, jahka se minulle sattuu sopimaan. Töissäkin on yhtenän jos jonkinmoista kokousta sun muuta, jolloin ei voi vastata, joten asiat hoituvat pienellä viiveellä taukojen aikana.
Oikein vituttaa ajatella entistä duuniani, jossa päivystettiin. Vaikka korvaus oli ruhtinaallinen, niin ajatuskin nousta pukilta puhumaan työasioita puistattaa. Ei ikinä enää.
Olen tietenkin aina tavoitettavissa, mutta eipä kukaan ota juurikaan yhteyttä.
Joskus joku ihanaääninen puhelinmyyjätyttö soittaa minulle, joskus oikein kiihkeästikin yrittää saada minuun yhteyden jos en heti vastaa. Yleensä vastaan sillä puhelinmyyjätyttöjen kans on mukava jutella. Tuntuu aina että minua arvostetaan miehenä, puhelinmyyjätytöt ovat niin ihanan hyvätapaisia naisia mikä on aika harvinaista.
ole aina tavoitettavissa.
Känyllä saa parhaiten kiinni mutta sekin joskus kiinni kun haluan olla omissa ajatuksissani tai olen unohtanut ladata akun..
Mutta ei se yleensä kestä kauaa, vähän ajan päästä olen taas tavoitettavissa..
koskaan tavoitettavissa. puhelin on äänettömällä, mutta vilkasen sitä kuitenkin, jos ennätän. Yleensä en ennätä.
Ja illalallakin voi käydä niin, että mua ei saa kiinni. joten ei ihme, että kaverit ei ota yhteyttä enää.
kännykällä tavoittaa parhaiten.. tosin kun se on lähes aina äänettömällä ja aika usein myös unohtuu joko taskuun/reppuun/kassiin niin aika epätodennäköistä tuokin on. Usein vasta illalla herätystä laittaessa huomaa puhelinta suuremmin kaivata.
Henkilökohtaqisesti tavoittaa parhaiten...tarraa hihasta kii. :)
Minut tavoittaa parhaiten puhelimella, jos soittajan puhelinnumero ei ole salainen.
En sulje puhelinta koskaan, mutta valikoin kenen puheluihin milloinkin vastaan. Ei vaan aina viitsi vastata....
aina tavoitettavissa, suht hyvin kuitenkin. Työpäivän aikana mut saa kiinni kännykästä ja meilitse aika tehokkaasti, iltaisin saatan jättää kännykkää kotiin jos lähden lenkille tai kauppaan ja esim talli-iltoina mut saa kiinni vasta ysin jälkeen.
En mä halua olla 24/7 päivystämässä puhelimen ääressä. Harvemmin kenelläkään niin tähdellistä asiaa on, etteikö se joutais odottaa hetkeä.