vaaliuurnille sunnuntaina muuten hukka perii. Kokoonus muka johdossa, se tietää sosiialituella elävien elämään kurjuutta lisää. Voit vaikuttaa omaan elämääsi jos et äänestä kokoomusta, keskustaa tai muita puolueita jossa vain rahalla on merkitystä.
Itse äänestin PerusSuomalaista ja toivon että te muutkin osaatte katsoa oikean puolueen joka ei ole oikealla kuitenkaan.
Sataa tai paistaa olisi aika vaikuttaa siihen oman elämän hyvinvointiin edes pikkasen.
Kehoitan sinua, ole tämän kerran edes viisas ja lähde. Näytetään niille että kokoomus&kumppanit eivät ole mitään kun köyhät päättää asian äänestämällä ihan muuta kuin rikkaita.
Itse äänestin PerusSuomalaista ja toivon että te muutkin osaatte katsoa oikean puolueen joka ei ole oikealla kuitenkaan.
Sataa tai paistaa olisi aika vaikuttaa siihen oman elämän hyvinvointiin edes pikkasen.
Kehoitan sinua, ole tämän kerran edes viisas ja lähde. Näytetään niille että kokoomus&kumppanit eivät ole mitään kun köyhät päättää asian äänestämällä ihan muuta kuin rikkaita.
Vastaukset 9
Vanhimmat
saat köyhät ja työttömät äänestämään?.Jos ne kaikki sen tekisivät niin sattaisivat saada jotain aikaiseksi.Ei heistä ole siihen.Valittelevat mielummin olojaan kuin ryhtyisivät johonkin.
ne ensin tajuamaan että jos joukolla lähdetään niin saadaan jotain aikaankin sen oman elämän puolesta, ettei joku sotke sitä ihan lopullisesti päätöksillään. Kuten nämä rikkaat nyt yrittävät, Hyssälä&kumpp. Siinä muuten nainen joka ei ole köyhyyttä nähnyt koskaan, päättää kuitenkin tälläkin hetkellä köyhien ihmisten asioista. Tuohon olisi saatava jokin muutos että nämä ahneet hoitavat kaikki hommat itselleen käyttäen siihen köyhän ihmisen selkänahkaa.
Tajutkaa jo että se äänestäminen kannattaa siinä mielessä että ei niitä olosuhteita enää huononneta entisestään kuten nyt tapahtuu.
Perus-Suomalaiset taikka Vasemmistoliitto ovat ne puolueet joita kannattaa käyhän ihmisen äänestää. Muista saa pahan mielen ja kokkareita vain.
Rikkaat ja hyvinvoivat äänestävät ja näin säilyttävät nykytilanteen eli: köyhät kyykkyyn. Saavathan he näin köyhienkin osuuden yhteisestä kakusta.
Tyhmät köyhät eivät äänestä, kun väittävät, ettei se auta mitään. No, eihän se autakaan, kun ei äänestä. Jos nukkuvien puolue heräisiä, saisimme aikaan vaikka vallankumouksen. No, kaipa köyhät sitten heräävät äänestämään, kun vallanpitäjät ovat vieneet viimeisenkin elinmahdollisuuden. Vaan onko se sitten jo myöhäistä?
Itse mietin pitkään, että ketä äänestäisin. Ehdolla oli tietysti vain orjatyölakia vastaan äänestäneet eli perussuomalaiset, vasemmistoliitto tai kristilliset.
Paikkakunnan ehdokkaita tutkaillessani olen tullut siihen johtopäätökseen, että vasemmistoliitto saa ääneni.
Ja vielä äänestämisestä. Jokainen antamaton ääni on ääni nykymenolle. Jokainen tyhjä lappu tai akuankka lapussa on ääni nykymenolle.
niin ettei köyhällä ole enää äänioikeutta. Eikös sitä tuollaista ole välillä väläytelty ettei kaikelle kansalle annettaisi äänioikeutta lainkaan enää. En yhtään ihmettelisi kun rikas väestönosa on vallassa vaikka näin joku päivä tapahtuisi.
Muuttavat lakeja siten kun heille parhaiten sopii.
Siis käyttäkäämme äänioikeuttamme niin kauan kuin se meillä on. Kenties rikkaiden valta-asema loppuu, ennen kuin ennättävät täysin köyhän tuhota.
Oletteko muuten katsoneet kokoomuksen vaalimainoksen telkkarista. Kaikki muut ryhmät siinä mainitaan paitsi ei työttömiä. Eli aivan selvää työttömien syrjimistä sellainen on ja vähän niin ja näin miten tuon kokoomuksen vaalimainoksen telkkari tulkitsee.
Äänestämään menen taas. Eka kertaa ajattelin piirtää vaan lappuun vaikka vaan "hämähäkin", mutta taidanpa sittenkin antaa ihan oikean äänen. Mutta se ei kylläkään mene valtaapitäville suurpuolueille. PS tai Vasemmistoliitto tai muuta. Kokoomus, ei varmana!!!!!!
Äänestämättömyys tai hämähäkin tms. äänestyslippuun laittaminen on ääni nykymenolle, siis kepulle, kokoomukselle jne.
Jos nukkuvat heräisivät, tähän maahan saisi vaikka vallankumouksen. Vaan köyhät ja työttömät eivät taida herätä, ennen kuin viedään viimeisetkin elämisen eväät. Sitten on turha enää itkeä, juna mäni jo.
Äänestämättä jättäminen tai hämähäkin tms. äänestyslippuun laittaminen on ääni nykymenolle, siis kepulle, kokoomukselle jne.
Jos nukkuvat heräisivät, tähän maahan saisi vaikka vallankumouksen. Vaan köyhät ja työttömät eivät taida herätä, ennen kuin viedään viimeisetkin elämisen eväät. Sitten on turha enää itkeä, juna mäni jo.