Onko mitään hyötyä käymisestä

Käyn viikossa 2 kertaa salilla tekemässä koko kropan treenin. Teen kaikissa "laitteissa" 3x20krt. Lisäksi käyn sen 3 kerran sellaisessa kevyessä venyttely jumpassa. Valitettavasti useammin en pääse käymään ja nyt alkanut jo harmittaa, että onko tästä yhtään mitään hyötyä. Tuntuu, että en jaksa yhtään sen enemmän sarjoja tai crostrainerillakaan polkea yhtään sen kauemmin. Tosin nyt olen alkulämmittelyn siirtänyt kuntopyörään kun jotenkin 10 min yhteen menoon jaksaa paremmin. Crosstrainerilla tuntuu 2 jo 2 min jälkeen olevan ihan puhki. Olen Käynyt salilla jo kesäkuusta lähtien.
Tuskinpa voin koskaan edes olettaa mitään tuloksia tulevankaan näkyviin näin vähän käynnin jälkeen.
5609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

löffää sohvalla ja syö kaikkea mässyruokaa pari viikkoa. Jos se tuntuu mukavammalta ja antaa sinulle henkisesti enemmän, jätä seuraava kuntosalikortti ostamatta.

eivaan, suosittelisin, että juttelet jonkun salin ohjaajan kanssa, että haluat vaihtaa ohjelmasi vähän mielenkiintoisemmaksi, haastavammaksi. Ei kukaan treenaa samalla ohjelmalla vuosikausia putkeen, kyllästyy sitä muutkin :)

Tsemppiä treeniin, kyllä se ilo sieltä vielä löytyy!

Äänestä

Kysymys on siitä mikä on tärkeää ja mihin tärkeysjärjestykseen asiat asetetaan. Ihmisellä ei perusluonteisesti ole koskaan aikaa käydä salilla tai harrastaa liikuntaa, mutta jos halutaan kehittää kuntoa ja lihaksia niin sitä aikaa on vain jostain löydettävä.

Tuon saliohjelman voisi kyllä mielestäni päivittää tässä vaiheessa järkevämpään. Osta kotiin kuntopyörä jota voit polkea samalla kun katsot telkkarista salattuja elämiä ja kas kummaa aikaa onkin kuntoiluun järjestynyt.

Äänestä

Ehkä tuo kokovartalotreeni 2x viikossa ei kehitäkkään sinua niin nopeasti kuin haluaisit. Suosittelisin ennemmin että teet ylävartalo treenin toisena ja alavartalotreenin toisena päivänä.
Ota joku ohjaaja avuksi näyttämään käsipainoilla liikkeitä, ovat tehokkaampia kuin laitteet =)
Suosittelen myös progressiivista treenaamista, siinä kehityksen huomaa, eli joka kerta pidempi sarja tai enemmän painoa, sitten kun ei enään kehity, vaihtaa toiseen (samaa lihasta harjoittavaan) liikkeeseen.
Tuo venyttelyjumpan voisi vaihtaa johonkin cardio treeniin - isommalla sykkeellä.. tokihan teet pienimuotoiset venyttelyt jokaisen treenikerran jälkeen - mielellään tunti treenin jälkeen. kovasti pumpattua lihasta ei kannata venyttää heti täyteen pituuteen .

Äänestä

Jos kesäkuusta asti oot käyny niin kyl pitäis suuremmilla painoilla mennä jo. Särähti korvaan toi et vaihtaa toiseen laitteeseen kun toinen on liian raskas vaimitensenytmeni. Siis homman tarkoitushan on näyttää lihaksille et nykykunto ei riitä eli homman pitää tuntua raskaalta muuten et todellakaan kehity ja homma on waste of everybody's time niinkuin Konan OuBrien sanoisi.

Äänestä
  • Mä en oikein ymmärtänyt oliko tuo sun viesti mun kommenttiin tarkoitettu vai kenelle.
    Mut jos kirjoitan hitaammin niin että tyhmätkin ymmärtää. Eli progressiivisen treenin idea:
    Esim:

    Hauiskääntö käsipainoilla kerta 1. 5kg 12 x 3
    kerta 2. 5 kg 13 x 3
    kerta 3. 6 kg 10 x 3
    kerta 4. 6 kg 10 x 2 11 jne jne.
    siis idealla aina vähän enemmän - sitten kun ei yksinkertaisesti saa enempää vaihdetaan liike vaikka hauiskääntöön tangolla = eri liike.
    Laitteita en suosittele, vapaat painot ovat tehokkaampia.
    Kehityksen aloittelija huomaa jo muutaman kerran jälkeen, ei ulkomuodosta vaan jaksamisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sfsfsf kirjoitti:

Käyn viikossa 2 kertaa salilla tekemässä koko kropan treenin. Teen kaikissa "laitteissa" 3x20krt. Lisäksi käyn sen 3 kerran sellaisessa kevyessä venyttely jumpassa. Valitettavasti useammin en pääse käymään ja nyt alkanut jo harmittaa, että onko tästä yhtään mitään hyötyä. Tuntuu, että en jaksa yhtään sen enemmän sarjoja tai crostrainerillakaan polkea yhtään sen kauemmin. Tosin nyt olen alkulämmittelyn siirtänyt kuntopyörään kun jotenkin 10 min yhteen menoon jaksaa paremmin. Crosstrainerilla tuntuu 2 jo 2 min jälkeen olevan ihan puhki. Olen Käynyt salilla jo kesäkuusta lähtien.
Tuskinpa voin koskaan edes olettaa mitään tuloksia tulevankaan näkyviin näin vähän käynnin jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu